Téma Živý plot na Abecedě zahrady.cz průběžně sledujeme. Zde jsou všechny redakční články, které se tématu věnují.
Předzahrádka je mnohdy to první, co lidé z vašeho domova vidí, a tak byste si na její úpravě měli dát záležet. Myslete především na to, aby vám její údržba nedala příliš práce, ale přitom aby vypadala efektně.
Bez ohledu na velikost mají terasy, dvorky a zahrady jedno společné – jsou naším útočištěm a místem, kde můžete relaxovat. Jak to udělat, aby nám bylo venku ještě lépe?
Atraktivní, nepřehlédnutelná, zároveň ale snadno dostupná a nenáročná na pěstování. Taková je japonská vrba. Dekorativní stromek, který se hodí nejen do zahrad, ale i do malých předzahrádek a také k tvorbě živých plotů.
Co se spadaným listím? Podobnou otázku si na podzim klade každý, kdo má na zahradě alespoň jeden listnatý keř či strom. Máme organický materiál využít přímo na zahradě například jako ochranu rostlin před mrazem nebo hnojivo pro trávník? Zkompostovat ho, odvést, anebo třeba použít na přilákání ježka? Podíváme se postupně na všechny možnosti.
Mám ty túje stříhat v létě, nebo až na jaře? Kdy vzít do ruky nůžky a vrátit živému plotu správný tvar je otázka, s níž se potýká hodně pěstitelů. Poradíme vám, jak na to.
Kdo by nechtěl mít vlastní oázu klidu? Vaše zahrada může být takovým místem nerušeného soukromí, které pro vás vytvoří živý plot: ochrání vás před hlukem, prachem i zvídavými pohledy kolemjdoucích.
Plotové nůžky, zjednodušeně plotostřihy, jsou vhodným nástrojem pro udržování tvarovaných živých plotů. Chystáte-li si nějaký pořídit, přečtěte si náš článek. V něm najdete kromě základních rad i odpovědi na nejčastější dotazy.
Živé ploty, ať už volně rostoucí, nebo stříhané, jsou v zahradách stále oblíbenějším prvkem. Kromě okrasné funkce dokáží poskytnout výbornou ochranu před zvědavými pohledy, a pokud mají trny, ochrání pozemek i před nevítanými hosty.
Chcete svou zahradu co nejrychleji oddělit od sousedů nebo od rušné silnice? Jako řešení se nabízí turkestánský brest. Tento živý listnatý plot s mimořádně rychlým růstem (až 1,8 metru za rok) je na pěstování nenáročný.
V dubnu nastávají pro výsadbu živého plotu nejvhodnější podmínky. Půda již nebývá zmrzlá. Po zimě je vlhká, proto se sazenice snadněji ujímají. V tomto období jim ani nehrozí úmorná vedra a sucha.
Živý plot nám může nabídnout to, co žádný jiný nedokáže. Poskytuje clonu před nevítanými pohledy okolí, nemusí se natírat a je v každé roční době jiný. To jsou ty správné důvody, proč si ho pořídit.
Než se pustíme do zakládání živého plotu musíme znát jasně místo výsadby a vhodné rostliny podle typu plotu a nároků na pěstování. Na co dát ještě pozor?
Vlastní pozemky se od dávných dob snažíme vymezit vůči okolí. Nejpřirozenější a zcela původní je plot živý. Každý typ plotu vyžaduje správný výběr rostlin.
Podobná témata: Cesmína, Lavice, Magnolie, Kočky, Jehličnany, Plánování a architektura, Užitečná zahrada, Kdoulovec Japonský, Zahrady, Cypřiš, Trávníky, Relaxace, Bydlení, Terasa, Myrobalán, Okrasný keř, Reklama, Buxus, Zima na zahradě, Listnáče
Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.
Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?
Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.
Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.
Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?