Zelenina, to jsou jedlé části kulturních rostlin, většinou jednoletých a dvouletých. Kořeny, stonky, listy, plody či květy jsou cenným zdrojem důležitých vitaminů, minerálů a vlákniny. Některé druhy se používají jako koření.
Mohlo by vás také zajímat: Ovoce, Úroda, Recepty, Ochrana a péče. Podívejte se na zeleninu v katalogu rostlin.
Melouny jsou poměrně málo pěstovanou zeleninou, navíc kvalitní sadbu nelze snadno získat. Jejich sazenice si proto naroubujte sami. Tuto praktickou zkušenost potom můžete zúročit například i při roubování okurek.
Na výsev okurek je ještě dost času, ale vybrat si kultivary, které budete letos pěstovat, můžete už teď. Nezapomeňte, že okurky jsou náročné na pěstební podmínky: budou potřebovat dobře propustnou a vyhnojenou půdu.
Od poloviny února do jeho konce je nejvhodnější doba k výsevu rajčat. Připravte si mělčí nádoby, květináčky či misky, do nichž nasypete písčitou kompostovanou zeminu, a na ni rozložte semena. Třeba novinky letošního roku.
Těšíte se na novinky z říše paprik? Polovina února je ideální dobou vhodnou k výsevu semen této oblíbené zeleniny. Vyzkoušejte kultivary, které trh nabízí letos poprvé. Přímo od šlechtitelů na vaši zahrádku!
Nebaví vás zima? Netěší vás mráz a sníh? Věnujte se něčemu, co vám udělá radost: seznamte se s nově vyšlechtěnými kultivary zelenin, které mohou už letos růst i na vaší zahradě. Vybírat je z čeho, posuďte sami.
Přemýšlíte už, jakou sadbu si letos připravíte? Jestliže se vám v minulém roce nepodařilo přes veškerou snahu předpěstovat některé náročnější druhy rostlin v substrátu, vyzkoušejte řešení s názvem jiff.
No řekněte, dovedete si k uzenému kolenu představit něco lepšího než křen? Tak proč jej nemáte na zahrádce či v lednici? Ano, konzervovaný si koupíte kdykoli, ale když zavoní čerstvě nastrouhaný....
Nastává sklizeň úrody. Problémy se mohou vyskytnout už při jejím skladování: zelenina i ovoce se často kazí a napadají je nejrůznější choroby. Poradíme vám, jak jim předcházet a sklizené plody zachovat co nejdéle zdravé.
Nynější počasí připomíná houpačku. Chvíli vydrží slunečné dny s vysokými teplotami, pak následují vydatné deště a ochlazení. A právě kombinace vlhka a tepla napomáhá vzniku plísní na zelenině. Chcete vědět, jak s nimi úspěšně bojovat?
Možná že i vám rostou na zahradě rostliny, které lze použít jako výborné hnojivo – stačí jen vědět, jak je zpracovat. Jejich využití s sebou nese hned několik výhod: hnojivo máte zadarmo a do vaší zahrady nepřibude žádná dávka chemie.
Každý druh zeleniny má odlišné nároky na vodu. Budete-li je respektovat, poznáte to na sklizni – při dostatečné zálivce mohou být výnosy až o polovinu vyšší! V létě proto nespoléhejte jen na déšť a rosu, pro zeleninu je to málo.
Co se pěstování zeleniny týče, letní období neznamená konec výsevů. Naopak, na své zahrady můžete vysít nejrůznější kultury s krátkou vegetační dobou. Vyberte si, které druhy oblíbených zelenin si v létě zaslouží vaši pozornost.
Luskové zeleniny nejsou častým výpěstkem zahrádkářů. Trochu keříčkových fazolek na zelené lusky a pár řádků hrášku pro mlsání dětí, to je asi tak vše. Zkuste dřeňový hrách 'Kudrnáč', odrůdu chutnou zazelena i v plné zralosti.
Na žádné zahradě není patrně taková půda, aby zaručila optimální výživu pěstované zeleniny. Chcete-li dosáhnout dobrých výnosů, čeká vás během vegetace hnojení a přihnojování plodových i ostatních druhů zeleniny.
Rajčata jsou v našich zahradách nejčastěji pěstovanou plodovou zeleninou, a kdo nemá zahradu, pěstuje v nádobách druhy vhodné pro balkon. Venkovní rajčata budete moci už za dva tři týdny vysazovat na záhony.
Mrkev obecná (Daucus carota) patří do čeledi miříkovitých (Apiaceae). Ceněná je pro vysoký obsah provitaminu A a vitaminů B, C a E. Jak ji pěstovat, abyste se dočkali kvalitní úrody, a mezi kterými odrůdami vybírat?
Předpěstované sazenice pěkně rostou, záhony na výsadbu se chystají a některé skleníky už jsou osázené. Seznamte se proto s těmi, kdo nejčastěji ohrožují úrodu: choroby a škůdci zeleniny jsou v pohotovosti od časného jara.
Pokusíte se letos pěstovat artyčoky? V tom případě máte nejvyšší čas vysít jejich semena. Ta se dají koupit v zahradnických prodejnách nebo na internetu. Velkou výhodou je i cena osiva: počítejte s asi dvaceti korunami za jedno balení.
Podobná témata: plíseň, Sloupovité ovocné stromy, Sadba, Brambořík, zamražení, Fazole, Cesmína, Exotika, Máslo, Gobo, Mušky, Likvidace, Letničky a dvouletky, Okrasné rostliny, Trávníky, Koření, Inspirace, Zelená barva, zavařování, Septik
Zamiokulkas se v současnosti řadí mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač exotický, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny – na trhu se objevil jen před pár lety, ale rychle si vydobyl své místo na slunci.
Bílá barva je praktická, univerzální, dobře se kombinuje, ale po čase může být i pěkně sterilní. Nebojte se sáhnout při malování bytu po živé barvě. Pokud se bojíte, že bude moc výrazná, stejně jako při tapetování ji můžete použít jen na jednu stěnu. Co zkusit i modrou nebo zelenou?
Nosíte péřovou bundu nebo kabát pravidelně do čistírny a štve vás, že to leze do peněz? Příště si je klidně vyperte doma. Pokud se budete řídit základními pravidly, nemusíte mít obavy, že své oblíbené oblečení zničíte.
Přemýšlíte o nějakém zajímavém a stylovém novém doplňku, který oživí váš interiér? Pak byste si určitě měli pořídit rostlinné akvárium. To může zdobit celou stěnu pokoje, stačí vám na něj ale i obyčejná váza či větší sklenice. Poradíme vám, jak ho založit a jaké rostliny pořídit, aby vypadalo pořád skvěle.
I když venkovní teplota stále padá pod nulu a za okny často poletuje sníh, blíží se nejvhodnější doba na to pustit se do pěstování téhle chutné zeleniny. Právě v únoru je totiž čas na to zasít semínka paprik. Poradíme vám, jak si z nich vypěstovat vlastní sazeničky.