Seznámíme vás s možnostmi využití nejrůznějších přírodních prostředků, které si dokážete připravit sami z vlastních zdrojů: ovoce, zelenina a bylinky obsahují množství vitaminů a zdraví prospěšných látek.
Mohlo by vás také zajímat: Recepty, Úroda, Užitečná zahrada
Finové, kteří mají saunování jako národní sport, tvrdí, že pobyt ve venkovní sauně je zdraví prospěšný hned dvojnásob. Teplo vytopené sauny působí na tělo, krásný výhled ven pak na psychiku. Máte-li zahradu, pořiďte si venkovní saunu.
Jen s minimálními náklady můžete na zahradě vybudovat stezku, která pro zdraví vašich nohou udělá víc než zdravotní obuv za tisíce. Děti ji navíc milují. Co všechno budete na bosou stezku potřebovat?
Úžasně voní a skvěle chutná. Navíc obsahuje řadu zdraví prospěšných látek a má příznivé účinky na náš organismus. Nepropásněte sezónu téhle nejsilnější jarní bylinky, která právě začíná růst, a vypravte se pro medvědí česnek na trh nebo do lesa. Poradíme vám, jak ho využít.
Šalvěj lékařská je skvělým pomocníkem v kuchyni i při různých zdravotních problémech. Poradíme, jak si ji vypěstovat, abyste jejích účinků mohli využít i vy.
Pusťte se do klíčení mungo fazolek! Obsahují spoustu vitaminů, bílkoviny a minerální látky. Jejich účinky ocení organismus obzvlášť v zimě a na jaře. Poradíme vám, jak a v čem všem si mungo snadno naklíčíte.
Proč se pustit do klíčení řeřichy? Obsahuje množství vitaminů a minerálů, které posílí váš organizmus v zimním období, a navíc je její nakličování tak snadné, že se při něm obejdete i bez zeminy. Řeřicha roste rychle a nevadí jí ani zhoršené světelné podmínky.
Také pokaždé nevíte, co poslední den roku napsat do přání rodině, známým, přátelům a kamarádům? Přestaňte ztrácet čas přemýšlením a vyberte si některý z už hotových veršovaných textů, které jsme pro vás našli. A pokud raději než SMS či zprávu na Messengeru preferujete vlastnoručně vyrobené papírové přání, máme pro vás v galerii pár fotek pro inspiraci.
Plody aronie jsou plné vitaminů a minerálních látek a mají mnoho zdravotních benefitů. Nejlepší je jíst je syrové, pokud vám ale vadí jejich trpkost, upečte si z nich třeba čaj. Poradíme vám jak.
Yzop je nenáročná bylinka, které se nejlépe daří na dobře propustných půdách a hodně slunných místech. Použijete ji jako koření do kuchyně, ale je to taky skvělá léčivka. Přitom v záhoně vypadá nádherně a díky své výšce je výraznější než levandule.
Cukety se těší velké oblibě, navíc vypěstovat je zvládne i začátečník. Když je velká úroda, co pak s nimi? Tady je pět skvělých receptů.
Kvůli jejich huňaté srsti trápí tropická horka psy snad ještě více než lidi. I oni se tak potřebují občas zchladit, aby léto přežili ve zdraví. Chladivá koupel ve vlastním bazénu bude nejen příjemná, ale stane se i oblíbeným zdrojem zábavy. Víte ale, jaký vybrat? Inspirujte se v naší galerii v úvodu článku.
Dáváte raději přednost mocné síle přírody před chemickými koktejly z lékárny? Bylinky skutečně dokážou zázraky. Je ale důležité znát pár pravidel pro jejich sběr i uložení, aby neztratily nic ze svých léčivých vlastností.
Krásně voní, nádherně vypadá a navíc léčí. S růží se člověk spřátelil velmi dávno a již v antickém období z ní Římané vyráběli parfémy, vonné oleje a kolem třiceti různých léků. Posloužit vám může i v moderní době, vždyť právě kvetou.
Bylinky dodají jídlu skvělou chuť. Nejlepší jsou čerstvé, přímo utržené z vlastní zahrádky. Nemusíte totiž pak moc solit a navíc obsahují spoustu zdraví prospěšných látek. S jakými bylinkami určitě neprohloupíte? Vsaďte na pažitku, petržel, bazalku, koriandr, kopr, majoránku, šalvěj či tymián. V galerii najdete inspiraci, jak je pěstovat.
Levandule patří mezi aromatické okrasné trvalky s vícero využitím. Hodí se na léčení, k vaření, dekoraci i výrobě kosmetiky. Navíc odpuzuje hmyz. Pěstovat ji můžete nejen v zahradě, ale i na balkoně nebo terase. Jak na to, aby vás odměnila záplavou velkých květů?
Kdo má na zahradě pampelišky, ví, jak je složité dostat je ven. Třeba z trávníku. Ale pampeliška je rovněž shůry seslaný poklad pro lidské zdraví. Využít se dá i při přípravě salátu.
Světelný kořen se pěstuje hlavně pro jedlé, škrobovité hlízy, které jsou plné zdraví prospěšných látek. Podívejte se, jak ho připravit a pěstovat.
Poznejte citronovou trávu, netradiční bylinku z Asie, která se dá bez problémů pěstovat na zahrádce i na balkoně, a rozšiřte si tak paletu exotických koření o další zajímavou vůni a chuť.
Zázvorovník lékařský známe jako zázvor v podobě mletého koření a kořenových oddenků, které nabízejí supermarkety. Pro své léčivé nejen protichřipkové účinky vám přijde vhod zvláště v zimě. A co si ho rovnou zkusit vypěstovat?
Trochu se podobá rajčeti, ale má v porovnání s ním tvrdší slupku, delší tvar a chutná sladčeji. Řeč je o exotickém ovoci tamarillo, které nám představí redaktorka žijící v tropickém prostředí Nizozemských Antil. Jak tamarillo chutná, jaké má vitamíny a co si z něj připravit?
Má šťavnatou dužinu, lahodnou, mírně nakyslou, osvěžující chuť. Vzdáleně připomíná fík, jde ale o plod opuncie. Pokud jste ho ještě neochutnali, o hodně jste přišli. Poradíme vám nejen, jak kaktusové fíky jíst a správně připravit, ale i jak opuncii pěstovat.
Věděli jste, že z plodů šípkové růže se dá připravit nejen zdraví prospěšný čaj, ale také chutné víno? Návod na jeho přípravu je snadný. Potřebovat budete jen tři ingredience.
Pokud máte tu smůlu a napadne právě vaši zahradu, stojí to za to. Sametka podzimní, nepříjemná příbuzná klíšťat, způsobuje úporné svědění lidem i domácím zvířatům. Co pomůže na pupínky a dá se sametka zlikvidovat?
Pokud vám na zahradě roste několik keřů rybízu a letos vás čeká bohatá sklizeň, popřemýšlejte, jak plody zpracovat. Jednu z mnoha variant představuje rybízové víno, které bývá označováno za nejchutnější mezi ovocnými.
Na nachlazení, kašel, horečku i bolest v krku. Bezinkový med z květů je nejen chutný a voňavý, ale i zdravý. A jeho výroba nevyjde vůbec draze.
Přírodní prostředek proti kašli a nachlazení je nejen účinný, ale také chutný. Což oceníte, především pokud máte děti. Připravit si ho doma do zásoby je skutečně snadné.
Naši předkové tuřín běžně pěstovali, byl velmi populární. Postupem času se na něj ale zapomnělo. V posledních letech zažívá tuřín svůj boom. Nestojí moc, skvěle chutná, je výživný, má minimum kalorií a pozitivní účinky na lidské zdraví. Není divu, že se opět dostává do středu zájmu konzumentů, ale i zahrádkářů. Vypěstovat ho je totiž skutečně snadné.
Kotvičníku se říká přírodní viagra. Víte, jak si toto přízvisko vysloužil? Prozradíme vám, jaké účinné látky kotvičník obsahuje a jaký má vliv na organismus. Chcete si tento zelený zázrak sami vypěstovat? Dozvíte se, jak na to.
Možná už jste o něm něco zaslechli, ochutnal ho ale málokdo z nás. Sehnat se přitom dá už i v našich obchodech. Navíc si ho můžete vypěstovat dokonce i v květináči nebo na zahradě. A rozhodně stojí za vyzkoušení. Tahle chutná bezlepková zelenina má totiž v kuchyni celou řadu využití. Prozradíme vám, jak kořen kolokázie jedlé upravit a na co ho použít. I jak je to s jeho jedovatostí.
Sluneční paprsky v posledních dnech získávají na síle a ze země začínají vytahovat první jarní bylinky. Ty mají údajně největší sílu, vždyť ty malé výhonky musí prorazit zeminu a prodrat se ke slunci. Už brzy začne všechno pučet a rašit a ze zimního spánku by se měli probrat i bylinkáři.
Jahody, maliny, ostružiny, angrešt, rybíz, kanadské a kamčatské borůvky, brusinky, arónie, aktinidie, dřín, rakytník a další, méně známé drobné ovoce, můžete na zahradě pěstovat bez použití chemických prostředků. Jak na to?
Jaké exotické ovoce u nás můžete koupit nebo si ho dokonce sami vypěstovat? Jak ho správně jíst, do jakých receptů se hodí a jaké má účinky na zdraví? Seznamte se s kaki, durianem, liči a chlebovníkem, kterému se říká také jackfruit.
Podobná témata: Rybíz, Avokádo, Digestoř, Maska, Temnoplodec, Sedmikráska, Koupě, Exotika, Lichořeřišnice, Lednice, Dobromysl, Listová zelenina, Záclony, Bršlice, Záhon, Skvrny, Černý jeřáb, Podzimní výsev, Panelový byt, Pestrolisté
Stejně jako lidé i psi spí v různých polohách. Někteří spí nejčastěji na boku, jiní v klubíčku a další zase na zádech s tlapami ve vzduchu. Vypozoruje-li jejich páníček jejich nejoblíbenější polohu, může se toho o svém chlupatém příteli hodně naučit.
Máte pocit, že je v srpnu na sázení zeleniny pozdě? Omyl. Když zasejete nyní, budete mít čerstvou zeleninu z vlastní zahrádky až do prvních mrazíků.
Máte na zahradě hromadu ovoce, ale marmelád a kompotů už je plná spíž a vám už se nechce nic dělat? Vyzkoušejte zavřeniny.
Také se vám doma postupně hromadí prázdná plata od vajíček? S trochou kreativity z nich společně s dětmi vyrobíte pěkné dekorace. Potřebujete pouze nůžky, barvy a lepidlo!
Rajčat a paprik se někdy urodí tolik, že je v čerstvém stavu nestačíte zkonzumovat. Jak je můžete zpracovat nebo uskladnit, aby vydržely co nejdéle? Usušte je, zamrazte nebo je skliďte ještě zelené a uložte do přepravek. Jak na to?