O tématu Výsevy jsme již napsali řadu článků. Dozvíte se z nich všechny důležité informace.
Měsíc duben bývá pro zahrádkáře z časového hlediska docela náročný, protože různých činností, které během něj musejí zvládnout, je mnoho. V prvé řadě je potřeba v dubnu vysadit a vysít zeleninu i letničky. Abyste na nic nezapomněli, řiďte se naším přehledem prací.
Kdo si chce letos vypěstovat vlastní zeleninu, bylinky či květiny ze semínek, měl by pomalu začít s výsevem. Máme pro vás několik novinek, které by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti – výrobci osiv u nich totiž nabízejí lepší vlastnosti rostlin, například snazší pěstování, vyšší odolnost proti plísním, v případě květin pak krásné barevné kombinace.
Šalvěj lékařská je skvělým pomocníkem v kuchyni i při různých zdravotních problémech. Poradíme, jak si ji vypěstovat, abyste jejích účinků mohli využít i vy.
Ačkoliv jaro ještě nezačalo a venku poletuje sníh, právě teď je období vhodné pro výsevy semen různých druhů zelenin, které potřebují předpěstovat. S postupným oteplováním pak budete vzrostlé sazeničky paprik, salátů či rajčat přesazovat podle jejich nároků ven do pařeniště, nevytápěného skleníku nebo přímo na záhony.
Máte-li dobrou loňskou zkušenost s některou bylinkou, není důvod, proč ji nepěstovat letos znovu. Správný čas pro vysévání a klíčení semínek je v únoru. Pusťte se do práce, poradíme vám, jak na to.
V nížinách není po sněhu ani památky, z hor rychle mizí. Letos je zahradnický rok trochu posunutý, ale jaro přišlo náhle a příroda se bude snažit dohnat to, co v březnu nestihla. Čeká nás dvojnásobná dřina.
Saláty mohou přezimovat. Samozřejmě ne všechny druhy, ale je hodně takových, které se vyplatí zasadit či zasít už na podzim. A na jaře můžete sklízet – to doroste salát z podzimních výsevů. Nyní je ten nejvyšší čas na výsadbu!
Právě teď je čas na pěstování salátu, ředkviček, kedlubnů, rajčat nebo paprik. Letošním hitem budou nejspíš rajče s exotickými zelenými plody, křehký tuřín a jedlé květy brutnáku. Jaké další novinky pro nás letos připravily semenářské trhy? Uvidíte, že je z čeho vybírat.
Není to jen divoce rostoucí druh s květy žluté barvy, který známe z našich luk. Stále častěji se pryskyřník objevuje v sortimentu časně kvetoucích jarních rostlin v mnoha barevných odstínech.
Příroda kolem nás se pomalu chystá k zimnímu spánku, vy ale rozhodně neusínejte. Právě nyní je ideální čas k propaření zeminy, kterou použijete v předjaří k výsevu nejrůznějších semínek.
Ačkoliv říjen představuje období, v němž se loučíme s většinou čerstvých bylin, neznamená to, že bychom se jich museli vzdát úplně. Pokud jste se v létě zapomněli dobře přichystat na zimu, nezoufejte. Můžete to napravit ještě teď.
Letničky dokvétají a nebýt trvalek, měla by zahrada nejlepší dny sezony za sebou. Právě různé druhy trvalek totiž zdobí záhony od jara až do prvních mrazíků. Zkuste si je namnožit, není to nic těžkého!
Množství trvalek, jejichž květy se hodí do vázy, je úctyhodné. Poradíme vám, podle čeho si jednotlivé druhy vybrat, jak je vypěstovat a dále se o ně starat. Rozkvetlé záhony vám budou odměnou za péči, kterou jim věnujete.
Dlouho před tím, než Kolumbus objevil Ameriku, objevili její původní obyvatelé kukuřici. Jim tedy vděčíme za všechny dnes známé typy, vypěstované z původní divoké trávy. Díky velkozrnné kukuřici přestali lidé za potravou kočovat a usadili se jako zemědělci.
Vypěstovat rostliny zdravé, zdobící květem či okrasným listem, to chce krom vhodné péče především dobrý základ, tedy správný výběr zeminy. Orientujete se v nabídce? Víte, jaké substráty si v obchodě můžete pořídit?
Podobná témata: Dýně, Byliny, Nakladačky, Surfinie, Cibulnaté, hlíznaté, Koriandr setý, Meduňka, Pěstování, Užitková zahrada, Výživa a hnojení, Vázy, Zajímavosti, Substrát, Novinky na trhu, Kočka, Zahrada, Lichořeřišnice, Pěstování papriky, Mušle, Hokkaido
Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.
Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?
Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?
Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.
Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.