Užitková zahrada na pohled nevypadá tak pěkně jako hýčkaná skalka nebo záhonek s květinami. Ale když nastane čas sklizně, všechno vynahradí.
Čerstvá zelenina z vlastní zahrádky skvěle chutná a je plná vitamínů. Jak ale zajistit bohatou a chutnou úrodu?
Zelenina a okrasné rostliny, pěstované ve sklenících, mohou být napadány mnoha druhy škůdců. Nejčastěji se jedná o molice, mšice, svilušky.
Uvažujete o pěstování zeleniny bez použití chemie? Shrňme si tedy informace o agrotechnice, hnojení i ochraně bio zeleniny. Vysvětlíme si zásady jejího pěstování a chyby, kterých byste se měli vyvarovat.
Možná jste již na chuť grilované zeleniny přišli, možná se na to teprve chystáte. Bezmasé pochoutky vás jistě nezklamou, pokud budete vědět, jak si je správně připravit.
Vypěstovat si salátovky není zas takový problém, zvolíte-li správnou odrůdu, dodržíte určitá pravidla a vyjdete vstříc nárokům rostlin. Pak se můžete těšit na první plody ze skleníku již měsíc po výsadbě.
Dobře sestavit osevní postupy je pro úspěšné pěstování bio zeleniny nezbytné. Jak ale na to? Shrneme si zásady pro umístění jednotlivých druhů zeleniny v osevním postupu a navrhneme konkrétní osevní postup pro bio zeleninu.
V květnu ožívají skleníky a pařeniště naplno, a když se přehoupne polovina měsíce, měly by už být plochy osázeny a využity do posledního místečka. Jen tak si zajistíte bohatou, pestrou úrodu teplomilných zelenin.
Rajčata, papriky a okurky jsou oblíbenou zeleninou v našich zahradách. Jenže právě tyto chutné plody napadají choroby nejčastěji. Jak je ochránit?
Okurka je velice oblíbenou teplomilnou plodinou, na které si každý pochutná. Pokud jste si na pěstování nakládaček zatím netroufli, po přečtení našeho článku určitě změníte názor a pustíte se do toho.
Slimáci patří k nejrozšířenějším zahradním škůdcům a dokáží z naší úrody udělat pěknou paseku. Způsobů jak se jich zbavit existuje celá řada, ne všechny jsou však účinné a šetrné k přírodě.
Tuhle bylinku na naše stoly přináší s sebou především italská kuchyně. Tam má také své evropské kořeny. Vedle egyptských faraonů ji totiž uctívali především staří Římané.
V Číně explodují melouny přímo na poli. Proč? Na vině je jejich předávkování pesticidy. My si raději ukážeme, jak si meloun můžete vypěstovat doma na zahradě. Samozřejmě bez pesticidů.
Tykve se u nás pěstují už hodně dlouho a postupně přibývají nové druhy. V posledních letech získává oblibu tykev Hokkaido, kterou není na rozdíl od ostatních nutné loupat a může se jíst i syrová.
Duben je u konce s dechem, ale ještě stále můžeme v zahradnictví nakoupit sazenice ovocných stromků a keřů. Co s nimi a jak je zasadit, aby dobře rostly?
Ať už se chystáte vysazovat kvetoucí balkonové rostliny, zeleninu nebo bylinky – s COMPO SANA 2 v 1 velmi snadno proměníte váš balkon či terasu v rozkvetlou oázu.
Vybrali jste si už odrůdy cuket, které budete letos pěstovat? Pokud ještě ne, pusťte se do toho, ať jste připraveni: přelom dubna a května je vhodný pro přímý výsev semen. Výběr mezi kultivary je velmi pestrý.
Možná že nedáte dopustit na svou konev, s níž obcházíte zahradu, když je třeba. Pokud ale potřebujete uspořit čas, vodu a i tak mít pravidelnou, přesnou zálivku, zkuste moderní zavlažovací systém.
Drobné keřovité ovoce se svými nároky velmi dobře hodí k ozelenění teras a balkonů. Ať už si vyberete z druhů tradičních, nebo naopak exotičtějších a méně známých, můžete se už letos těšit z první úrody.
Pokud na zahradě začnete cíleně hromadit organický odpad, získáte z něj jednoduše kvalitní hnojivo. Vadí vám ale nevzhledné hromady humusu? V tom případě pomohou kompostéry a kompostovací síla.
Pulty a regály obchodů nabízejí obrovskou paletu zeleniny. Jenže jak chutnají rajčata, které neviděla slunce? Další otázkou mohu být rezidua hnojiv, země původu, způsob skladování. Začínáme přemýšlet o bezpečné chutné zelenině. Opravdu, můžeme si ji vypěstovat sami. Nepotřebujeme dokonce ani zahradu, pomohou nám samozavlažovací nádoby.
Záhon s jahodami patří mezi nejoblíbenější část zahrady nejen u dětí. Začněte s jeho výsadbou už teď: jahody lze sice vysazovat na podzim i na jaře a obojí má svá pozitiva, nicméně jarní termín je v mnoha ohledech výhodnější.
Máte fíkovníky spojeny především se zeměmi jižní Evropy? Pěstovat je ale můžete i v našich zeměpisných šířkách. Poradíme vám, jak se o ně celoročně postarat, abyste se dočkali sladkých fíků i na své zahradě.
Americké padlí je nejhorší chorobou angreštových kultur: během pár měsíců dokáže znehodnotit skoro celou úrodu. Existuje však několik postupů, jimiž lze angrešt, není-li příliš oslabený a starý, ochránit.
Melouny patří mezi nejnáročnější plodovou zeleninu. Vyžaduje hodně tepla, vláhy a živin. Ačkoli je to subtropické ovoce, můžeme se do pěstování pustit i na našich zahrádkách.
Skleníky jsou dnes běžně dostupným doplňkem zahrady a faktem je, že některou zeleninu a ovoce bez skleníku nelze v našich podmínkách téměř vypěstovat.
Ač jeho název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou nebude snadné vyjít, opak je pravdou. Býval však přísadou do elixíru lásky, takže s lidskými rozmary má přeci něco společného.
Nemáte truhlík, misku ani květináč s trochou zeminy? V tom případě si vypěstujte skromnou řeřichu. Tak rychle a na malém prostoru vám doma nevyroste žádná jiná bylinka ani zelenina.
Zahrada Čech odstartuje jarní sezónu již na začátku dubna. První akcí, která na výstavišti proběhne, bude tradiční jarní prodejní akce Tržnice Zahrady Čech, letos v propojení s výstavou Bydlení na Zahradě Čech.
Pro jarní výsadbu je nejvhodnější chlazená FRIGO sadba jahod. Tuto certifikovanou velmi kvalitní sadbu jahod již několik let prodává a rozesílá i poštou Subtropické zahradnictví Kruh.
Podobná témata: Paprika, Nářadí a stroje, Vitamín C, Tipy a triky, Sazenice, Skořápkoviny, Slimák, Brambořík, Přání, Sušička, Podběl, Bršlice kozí noha, Pinterest, Plodová zelenina, Povidla, Hydroponie, Kustovnice čínská, Avokádo, Třešně, Kašel
Polštáře, deky, koberce, prostírání, košíky a spoustu dalších velkých i malých projektů můžete uháčkovat a vyzdobit jimi svou domácnost. Našli jsme pro vás ty nejzajímavější nápady na Pinterestu. Tak se inspirujte a pusťte se do díla.
Jablečný, vinný i obyčejný kvasný – ocet je výborný pomocník v domácnosti a je jedno, jaké přídavné jméno se k němu pojí. Je ekologický, účinný a velmi levný.
Jaro se blíží a každý správný zahradník a kutil už se ho nemůže dočkat. Až to počasí dovolí, vyrazte na zahradu. Prohledali jsme Pinterest a našli pro vás super triky, které vám usnadní život a zpříjemní práce na zahradě. Další jsou zas tak geniální, že se vyplatí je znát.
Předzahrádka má dotvářet estetický rámec a zdůraznit vstup do domu. Kromě toho předzahrádka plní izolační, dekorativní a reprezentační funkci. Naše rady vám pomohou osázet ji tak, aby nedala mnoho práce.
I když venkovní teplota stále padá pod nulu a za okny často poletuje sníh, blíží se nejvhodnější doba na to pustit se do pěstování téhle chutné zeleniny. Právě v únoru je totiž čas na to zasít semínka paprik. Poradíme vám, jak si z nich vypěstovat vlastní sazeničky.