Na Abecedě zahrady.cz se tématu Sazenice věnujeme průběžně. Přečtěte si tyto články a budete vědět všechno důležité.
Že je moc brzy? Kdepak, ve fóliovníku rajčata porostou jako z vody a na výsev tyčkových rajčat určených k výsadbě po zmrzlých není nač čekat. Jak tedy na výsadbu a pěstování rajčat?
Každý zahradník má rád zeleninu z vlastní zahrádky, ale vypěstovat ji ze semínka bývá pro někoho oříšek. Teď v únoru je ale ten správný čas. Když si vezmete na pomoc skleník či propagátor, budete mít silné sazenice, které dají bohatou úrodu.
Šalvěj lékařská je skvělým pomocníkem v kuchyni i při různých zdravotních problémech. Poradíme, jak si ji vypěstovat, abyste jejích účinků mohli využít i vy.
S příchodem nového roku se dny pomalu začaly prodlužovat. A i když to bude trvat ještě dlouho, než přijde jaro, zahradníci už nemusí sedět s rukama v klíně, ale mohou spustit přípravné práce na novou zahradní sezonu.
Blíží se čas věnovat růžím jarní péči, ať už jde o růže na záhonu, v předzahrádce, na pergole či u zdi. Poradíme vám, jak správně udělat jarní řez a kolik místa budete při nové výsadbě potřebovat.
Ačkoliv jaro ještě nezačalo a venku poletuje sníh, právě teď je období vhodné pro výsevy semen různých druhů zelenin, které potřebují předpěstovat. S postupným oteplováním pak budete vzrostlé sazeničky paprik, salátů či rajčat přesazovat podle jejich nároků ven do pařeniště, nevytápěného skleníku nebo přímo na záhony.
Muškáty neboli pelargonie patří k nejoblíbenějším květinám, které každoročně od května až do října zaplaví okna, balkony i terasy pestrou škálou barev. Aby nám muškáty dělaly radost i několik let za sebou, musíme ale věnovat zvláštní pozornost jejich zazimování.
Úroda na zahrádkách je v polovině září už z větší části sklizená. Pokud ale vlastníte skleník, navíc třeba ještě vytápěný, můžete si sezónu vlastnoručně vypěstované čerstvé zeleniny podstatně prodloužit. Poradíme vám, co všechno se dá sklízet už za měsíc i jak si zajistit bohatou úrodu svěží zeleniny na brzké jaro.
Roste vám na zahradě reveň? Právě teď je období, kdy sklízet její řapíky. Přečtěte si, jak při sklizni správně postupovat. A jak je to s pěstováním rebarbory? Poradíme vám, co jí prospívá, jak jak na její přesazování i množení.
Nedáte dopustit na zeleninu z vlastní sklizně, ale sazenice pořizujete na trhu nebo v zahradnictví? Zkuste letos udělat změnu. Sadbu si předpěstujte, ten správný čas je právě teď. Nejenže vás to vyjde podstatně levněji, ale zároveň budete mít kvalitní a silné sazeničky.
Že jste ji ještě neochutnali? Pak to určitě udělejte! Cherimoya anona neboli také čerimoja totiž chutná skutečně božsky. Prozradíme vám, jakou v obchodě vybrat i jak ji jíst. A navíc si z jejích semen můžete vypěstovat vlastní sazenice.
Chcete mít na zahrádce nejsladší, největší a nejchutnější jahody? Velkoplodý jahodník nabízí mnoho odrůd, z nichž si lze vybrat a budete sklízet od jara až do podzimu.
Dostatek světla a přiměřená teplota jsou nezbytné pro vypěstování silné a zdravé sadby. Před výsadbou ven je však nutné rostlinky otužovat, aby neutrpěly šok.
Chcete-li mít příští rok bohatě kvetoucí balkon stejně krásný jako letos, asi jste již s přípravou sadby pelargonií začali v srpnu. Ani teď však ještě není pozdě: nafotili jsme pro vás přesný postup práce, kterou zvládnete za pár minut.
Zima ještě nekončí a vy už byste se rádi pustili do jarních prací? Pokud máte skleník, pařeniště nebo fóliovník určený pro zeleninu, můžete začít pěstovat sazenice rychlené zeleniny.
Právě nyní nastal čas pro namnožení révy vinné: ať už z vlastní zahrady, od známých, či od souseda. V tomto období, tedy na přelomu února a března, se réva řeže a tvaruje, proto můžete odřezané réví použít jako řízky k množení.
Nemáte zahradu nebo většinu času trávíte v práci? Zázrak probouzení přírody můžete pozorovat v přímém přenosu z miniaturního skleníčku umístěného právě na vašem stole, třeba hned vedle počítače.
Podobná témata: Truhlík, Balkon, Choroby a škůdci, Balkónová rajčata, Růže, Okurky, Škůdce, Zahrádkářův diář, Sázení, Plodová zelenina, PET lahve, Smrk, Odrůdy, Jahodník velkoplodý, Pleť, Salát, vytápění, Balkón, Zdraví, Čerimoja
Zaštipování rajčat je jednoduché, přesto byste ho neměli podceňovat. Pokud ho totiž uděláte správně, máte velkou šanci na kvalitní úrodu.
Přivítejte léto i své návštěvy stylovým věncem na dveře. Nechte se inspirovat, jak by mohl vypadat. Můžete ho vytvořit z rostoucích i řezaných rostlin a stejně tak i umělých. V některých případech dokonce květiny vůbec nebudou potřeba!
Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Ponocovat kvůli tomu nemusíte. Vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.
Bylinky obsahují látky, které nám mohou pomoci v cestě za vysněnou postavou. Urychlí metabolismus, pomohou s nedostatečnou činností žlučníku, zbaví organismus nadbytečné vody. Které bylinky se hodí?
Říkáte si, že letos by to chtělo zužitkovat třešně i nějakým novým způsobem? Kromě zavařování, pálení a výroby džemu se můžete pustit do přípravy třešňového likéru. Je snadná a velmi rychlá. Pokud u vás zrají třešně dřív, takže už je máte zpracované, použijte na likér višně, rybíz nebo maliny.