Přečtěte si zajímavé redakční články, které se věnují tématu rybíz.
Říkáte si, že letos by to chtělo zužitkovat třešně i nějakým novým způsobem? Kromě zavařování, pálení a výroby džemu se můžete pustit do přípravy třešňového likéru. Je snadná a velmi rychlá. Pokud u vás zrají třešně dřív, takže už je máte zpracované, použijte na likér višně, rybíz nebo maliny.
Máte na zahradě hromadu ovoce, ale marmelád a kompotů už je plná spíž a vám už se nechce nic dělat? Vyzkoušejte zavřeniny.
Jakmile se na rostlinách objeví mšice, je třeba rychle jednat. Mšice napadají skoro všechny rostlinné druhy, ať už je pěstujete v zahradě, nebo uvnitř obydlí. Z rostlin sají šťávu, čímž je připravují o živiny a oslabují je, navíc se velmi rychle množí.
Pokud vám na zahradě roste několik keřů rybízu a letos vás čeká bohatá sklizeň, popřemýšlejte, jak plody zpracovat. Jednu z mnoha variant představuje rybízové víno, které bývá označováno za nejchutnější mezi ovocnými.
Na nachlazení, kašel, horečku i bolest v krku. Bezinkový med z květů je nejen chutný a voňavý, ale i zdravý. A jeho výroba nevyjde vůbec draze.
Jahody, maliny, ostružiny, angrešt, rybíz, kanadské a kamčatské borůvky, brusinky, arónie, aktinidie, dřín, rakytník a další, méně známé drobné ovoce, můžete na zahradě pěstovat bez použití chemických prostředků. Jak na to?
Plody rybízu se od sebe neliší jen barvou a chutí. Mají rozdílné nároky na půdu a živiny, ale také každý z nich plodí na jiném dřevě. Poradíme vám, jaké odrůdy zvolit a jak řezat, aby rybízy dávaly co největší úrodu.
Jak skloubit na úzkém dlouhém pozemku požadavek na okrasnou a zároveň užitkovou zahradu s dostatečným prostorem na práci i relax? Podívejte se, jak se to majitelům jedné takové podařilo.
Rostliny se chystají k odpočinku. Užijte si pestrých barev, které nám teď příroda nabízí, a ve volných chvílích se věnujte činnostem nutným k zazimování zahrady. Čím dříve je zvládnete, tím lépe.
Říjen je nejvhodnějším obdobím pro výsadbu většiny ovocných a okrasných dřevin. Poradíme vám, jak postupovat. Dopředu si promyslete, jaké stromky či keře budou ideální volbou pro vaši zahradu. Zjistěte si, jaké mají nároky na pěstování a pusťte se do práce.
Maliny a ostružiny dozrávají. Víte, v kterou dobu je nejvhodnější je otrhat, jak je poté uchovávat a nač je využít? A jak po jejich sklizni ošetřit keře nebo co dělat s rostlinami, které neplodí?
Solitérních trvalek budících v zahradě pozornost není mnoho. Líčidlo jedlé (Phytolacca esculenta) se ale v posledních letech zabydluje na zahradách i ve volné přírodě. Co je to vlastně za rostlinu? Stojí za to ji mít?
Podobná témata: Listnáče, Hmoždíř, Výroba, Kompostování, Zemina, Okus, Zdraví, Mirabelky, Parazit, Zahrady, Zahrádkářův diář, Pergola, Byliny, Víno, Vřes, Jahodník, Škůdce, Užitečná zahrada, Vajíčka, Recepty
Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.
Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?
Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.
Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.
Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?