O tématu Pesto jsme již napsali řadu článků. Dozvíte se z nich všechny důležité informace.
Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?
Stále oblíbenější je okrasná květina zvaná eustoma (Lisianthus). Má něžné, zvonkovité květy, které se používají hlavně do kytic. Ačkoliv vypadá exoticky, můžete ji sami pěstovat. Dařit se jí bude na zahradě i doma: zakrslé odrůdy jsou vhodné jako pokojové rostliny. Jak se o ni postarat, aby vydržela dlouho krásná a kvetla vám co nejdéle? Máme pro vás pár tipů.
Záhonové i nádobové hortenzie mají podobné nároky. Pokud nekvetou, bývá příčinou pěstitelská chyba. Podívejte se na jejich přehled a zjistěte, co vaší rostlině pomůže. Další užitečné rady najdete i ve videu v úvodu článku.
Úžasně voní a skvěle chutná. Navíc obsahuje řadu zdraví prospěšných látek a má příznivé účinky na náš organismus. Nepropásněte sezonu téhle nejsilnější jarní bylinky, která právě začíná růst, a vypravte se pro medvědí česnek na trh nebo do lesa. Poradíme vám, jak ho využít.
Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.
Kvetoucí vánoční kaktus je právě teď ozdobou mnoha domácností. Co myslíte, přežije u vás až do příštích Vánoc? Nemáte-li s jeho pěstováním zkušenosti, přečtěte si, jak o něj pečovat tak, aby za rok opět vykvetl.
Jeřáb černoplodý, arónie, je nenáročný druh vhodný pro zahrady s půdou nepříliš bohatou na živiny. Bobulovité plody mají natrpkle nasládlou chuť a sklízejí se právě teď. Přečtěte si, jak je využít a jak arónii pěstovat.
Nemáte místa nazbyt, ale přesto byste chtěli pěstovat hortenzie? Ano, původní druhy sice dorůstají v mohutné keře, ale řešením jsou kultivary vyšlechtěné přímo k pěstování v nádobách. Poradíme vám, které hortenzie pro tento účel vybrat a jak je úspěšně pěstovat.
Citroník severu, tak bývá označován rakytník, jehož plody obsahují obrovské množství vitaminu C. Ačkoliv nepotřebuje speciální podmínky a je velmi přizpůsobivý, části pěstitelů se nedaří zajistit pravidelnou a bohatou sklizeň. Čím to může být a jak pěstovat rakytník tak, aby sklizeň stála za to?
Rok co rok se snažíte vypěstovat velkou úrodu rajčat, ale výsledky jsou nevalné? Přestaňte při pěstování dělat chyby a radujte se už letos z velké úrody. Praktické rady k pěstování rajčat najdete také ve videu v úvodu článku.
Melouny se dají pěstovat i u nás v České republice. Protože však patří k nejnáročnější plodové zelenině, musíte jim dopřát větší množství živin a vláhy. Zajistíte-li jim i dostatek tepla, poskytnou vám lahodné plody.
Že je moc brzy? Kdepak, ve fóliovníku rajčata porostou jako z vody a na výsev tyčkových rajčat určených k výsadbě po zmrzlých není nač čekat. Jak tedy na výsadbu a pěstování rajčat?
Máte rádi lilie, ale nejste majiteli zahrady? Nevadí! Pořiďte si hybridy, dají se pěstovat i v květináčích. Stačí málo a hrnkovým liliím se u vás bude dařit.
Topinambur pochází z Mexika, z území indiánského kmene Topinambus. Do Evropy se dostal až po objevení Ameriky. Stal se pak oblíbenou stravou Židů, a proto je rostlina známá také jako židovské brambory. Přečtěte si, jak topinambur pěstovat, skladovat a zpracovávat. Dozvíte se, které odrůdy topinamburů si můžete pořídit a proč je topinambur vhodný pro diabetiky.
Proč doma pěstovat rýmovník eukalyptový? Je to nenáročná bylina, která pomáhá posílit imunitu, má dezinfekční účinky, odpuzuje komáry i moly, ale především usnadňuje dýchání při rýmě, nachlazení a astmatu. Z rýmovníku snadno připravíte léčivý čaj, sirup nebo mast. Přečtěte si, jak rýmovník pěstovat. A nebojte se, rýmovník není jedovatý!
Ovocné stromky nízkého vzrůstu jsou ideální do malých zahrad s omezeným prostorem, do nádob nebo jako živá stěna oddělující ovocnou a okrasnou část zahrady a prodávají se pod názvem Ballerina.
Zahrádkáři dobře vědí, že bez včel by se nedočkali pořádné úrody – sklizeň ovoce i zeleniny je na nich závislá víc, než se zdá. Medonosné rostliny v zahradě poskytnou včelám pastvu v období, kdy přestanou kvést ovocné dřeviny.
Málokdo ví, že oblíbený Lucky Bamboo nemá s klasickým bambusem nic společného, i když vypadá podobně. Je to druh dracény, přesněji Dracaena sanderiana, která pochází z tropických deštných pralesů afrického Kamerunu. Jak tuto nenáročnou rostlinu správně pěstovat?
Většinu běžných bylinek pro vlastní potřebu si můžeme od jara do podzimu pěstovat na zahrádce. Co ale v zimě? Některé druhy lze pěstovat dál i doma za oknem. Zajistíme si tak zelené natě k ochucení jídel i stálý přísun vitaminů po celou zimu.
Patizon se znovu objevuje na našich zahrádkách. Obsahuje spoustu minerálů a vitamínů, má málo kalorií, chutná báječně a v kuchyni se dá upravit na mnoho způsobů. Za dobrých podmínek roste jako z vody a plodí jako o závod. Jak ho správně pěstovat, aby byl užitek co největší?
Pro hortenzie jsou charakteristické velké nádherné květy nejrůznějších barev a typů. Jedna z nejoblíbenějších rostlin vám bude přinášet pouze radost, dokážete-li si s ní poradit. Jak na to?
Mezi nenáročné, zato efektní pokojové rostliny patří juka obrovská (Yucca elephantipes). Je to teplomilná rostlina s kmínkem, která má ráda slunce i polostín. Dopřejte jí letnění a uvidíte, jak jí prospěje. Poradíme vám, jak ji pěstovat a co v kterém ročním období potřebuje.
Sladká a chutná rajčata vypěstujete i bez zahrady, stačí mít balkon. Pěstování rajčat v květináči či truhlíku (keříčková rajčata) má ovšem svá specifika. Která to jsou a jak se o rostliny postarat, před jakými nemocemi je chránit a jakým způsobem, se dozvíte v článku.
Petúnie jsou oblíbené balkonové rostliny, které při troše pozornosti bohatě pokvetou nejrozmanitějšími barvami. Dopřejte jim vhodnou zeminu, slunečné místo, kam neprší, a pravidelnou dávku vody a kvalitního vícesložkového hnojiva.
Jahody, maliny, ostružiny, angrešt, rybíz, kanadské a kamčatské borůvky, brusinky, arónie, aktinidie, dřín, rakytník a další, méně známé drobné ovoce, můžete na zahradě pěstovat bez použití chemických prostředků. Jak na to?
Vavřín vznešený můžete pěstovat i doma, nejen jako stálezelenou rostlinu. Dobře usušené listy využijeme i v kuchyni.
Jak vítají jaro orchideje? Spící se pomalu probouzejí, kvetoucí kvetou snad ještě víc. Jak se nyní o své rostliny správně postarat?
První zeleninou, kterou sklízíme ze záhonů, jsou ředkvičky. Poznejte zásady jejich pěstování, odrůdy dostupné na našem trhu a také škůdce a choroby, jež se mohou na ředkvičkách objevit.
Možná ani nevíte, že český název kalanchoe je kolopejka. Tento rod, mezi jehož zástupci byste našli i polokeře a keře, čítá přes dvě stovky druhů. Většinou koupíme jen rozkvetlou rostlinu v květináči, kterou po odkvětu mnozí lidé vyhodí. Jak ji ale pěstovat?
Láká vás mít doma v květináči vzrostlý kávovník, který bude nejen hezkou ozdobou vaší domácnosti, ale dokonce bude i plodit? A to už za tři roky! Seznámíme vás s tím, jak vypěstovat kávovník ze semene, jaké pěstitelské podmínky rostlina potřebuje a co by mu naopak mohlo uškodit.
Pelargonie si můžete vypěstovat i ze semínek. Silné, husté rostliny, obsypané desítkami květů mohou zdobit vaše okna a balkony, když si je sami vypěstujete. Právě teď v půlce ledna je ten pravý čas.
Astry s množstvím tvarů, velikostí a barev byly v polovině 19. století všeobecně rozšířeným druhem hlavně v selských zahradách střední Evropy. Navzdory všem moderním trendům tam zůstaly dodnes.
Podobná témata: Větrání, Kořenová zelenina, Pomněnky, Čatní, Brambory, Trpaslík, Brokolice, Druhy, Liány, Kur, šalvěj, Sever, Přezimování rostlin, Okrasné listem, Vavřín, Plody, Máta, Filodendron, Interiér, Balkónová rajčata
Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.
Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?
Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.
Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.