Ovocem nazýváme sladké jedlé plody, plodenství či semena víceletých rostlin, věda zabývající se jednotlivými druhy ovoce je pomologie. Ovocné stromy potřebují specifickou péči: seznámíme vás s jejími pravidly.
Mohlo by vás také zajímat: Pěstování, Ochrana a péče, Zahrádkářův diář
Máte na zahradě hromadu ovoce, ale marmelád a kompotů už je plná spíž a vám už se nechce nic dělat? Vyzkoušejte zavřeniny.
Vyrobte si z palet úžasné a praktické květináče, ve kterých můžete pěstovat bylinky, ovoce nebo své oblíbené květiny. Budete překvapeni, jak snadné to je!
Mezi nejčastější choroby meruněk patří mrtvice (apoplexie), na niž vás upozorní zasychání větviček. Startují ji některé dřevokazné houby, ale rizikových faktorů pro vznik této nemoci meruněk je více. Přečtěte si, o které se jedná a jakými způsoby můžete mrtvici meruněk předejít.
Říkáte si, že letos by to chtělo zužitkovat třešně i nějakým novým způsobem? Kromě zavařování, pálení a výroby džemu se můžete pustit do přípravy třešňového likéru. Je snadná a velmi rychlá. Pokud u vás zrají třešně dřív, takže už je máte zpracované, použijte na likér višně, rybíz nebo maliny.
Zatímco tropické plody známé jako kiwi u nás už patří mezi zcela běžně konzumované, plody s podobným názvem – kiwano – zůstávají mezi těmi, které se v našem jídelníčku objevují jen výjimečně. Jak chutnají, kde rostou, jak s nimi v kuchyni zacházet? Poradíme vám.
Pochutnáte si rádi na ananasu? Až si tento exotický plod koupíte příště, nevyhazujte jeho vrcholovou růžici – zkuste si z ní vypěstovat novou rostlinu a počkejte si na vlastní ananas!
Kaštanovník jedlý můžete pěstovat i na zahradě. Vyšlechtěné odrůdy dosahují max. 10 metrů a jejich plodnost je pravidelná. Popíšeme si, jak je pěstovat, a seznámíme vás s některými odrůdami.
Plody aronie jsou plné vitaminů a minerálních látek a mají mnoho zdravotních benefitů. Nejlepší je jíst je syrové, pokud vám ale vadí jejich trpkost, upečte si z nich třeba čaj. Poradíme vám jak.
Nejstarším a přitom nejjednodušším způsobem konzervace ovoce je sušení. Nejlépe se tak zpracovává dobře vyzrálá úroda, u některých druhů ještě lépe přezrálá, protože má nejvyšší obsah cukru i živin. Domácí sušené ovoce přijde vhod nejen v zimě. Jak jej můžeme sušit?
Zakrslý králík je vyšlechtěný králík domácí. Přítulné zvířátko se snadno ochočí a nepotřebuje tolik péče jako pes. Abyste ho mohli mít bez problémů doma a občas ho nechat proběhnout, máme pro vás několik tipů.
Kanadské borůvky patří k jedněm z nejoblíbenějších druhů drobného ovoce, které si můžete vypěstovat na zahradě, ale i v květináči na balkoně. Aby rostliny bohatě plodily, potřebují zajistit specifické pěstební podmínky a vhodnou péči.
Červivost plodů představuje pro pěstitele závažný problém. Navíc se netýká pouze jabloní, švestek a meruněk, ale mnoha dalších ovocných stromů. Její příčinou jsou obaleči, respektive jejich housenky. Popíšeme vám, jak který druh škodí, čím se liší, a hlavně, jakými metodami s nimi lze bojovat.
Letní řez jabloní navazuje na řez zimní, koriguje jeho výsledky a příznivě ovlivní úrodu letošní i v příštím roce. Poradíme vám, kdy se provádí, na co se při něm zaměřit, a také to, jaký řez potřebují sloupovité jabloně.
Pokud jste majiteli alespoň minibalkonu, zkuste si vypěstovat své vlastní jahody. Chuťově budou lepší než ty kupované, protože je necháte pořádně dozrát. Poradíme vám, které odrůdy jahod se hodí pro pěstování v nádobách a co potřebují, aby dobře plodily.
Co si představíte pod pojmy chlebovník, breadfruit, jackfruit, žakie či langka? Tušíte, že se jedná o něco exotického, ale je to rostlina, ovoce, či zelenina? A jsou uvedené názvy synonymy téhož, nebo každý označuje něco jiného? Seznamte se s chlebovníky a zjistěte, jak si na nich pochutnat.
Trochu se podobá rajčeti, ale má v porovnání s ním tvrdší slupku, delší tvar a chutná sladčeji. Řeč je o exotickém ovoci tamarillo, které nám představí redaktorka žijící v tropickém prostředí Nizozemských Antil. Jak tamarillo chutná, jaké má vitamíny a co si z něj připravit?
Čas sklizně kdoulí je právě nyní, na syrových si ale příliš nepochutnáte. Můžete z nich však připravit vynikající marmeládu, likér nebo je použít jako přílohu k masu. Květy i plody jsou navíc léčivé.
Šípková marmeláda je považována za jednu z nejchutnějších, a přestože šípků bývá každoročně – na rozdíl od jiného ovoce – dostatek, spousta lidí, kteří si domácí marmelády jinak vaří, se o tuto nikdy ani nepokusila. Důvod? Obava, že je to příliš náročné. Není!
Dobře zralá hruška je sladká a šťavnatá. A taky poměrně křehká – snadno se otlačí, či dokonce rozmáčkne. Je proto třeba ji rychle spotřebovat. Kompoty jsou fajn, ale když je hrušek mnoho a už padají ze stromu, je potřeba rychlé akce.
Někdy se s nimi už setkal asi každý z nás. Protivné malé mušky nás dokážou pořádně potrápit. Jak se jednou v domácnosti objeví, není vůbec snadné se jich zbavit. Množí se totiž neuvěřitelnou rychlostí. Když ale víte, jak na ně, dá se tenhle boj s octomilkami vyhrát.
Receptů na švestková povidla je mnoho a možná máte ten nejlepší od babičky. Ale pokud ne, máme pro vás jeden, který určitě stojí za vyzkoušení.
Proč pěstovat rostliny jen na okrasu? Zasaďte a starejte se o rostliny, které budou nejen dobře vypadat, ale budete z nich mít i užitek.
Zdroje na planetě nejsou nekonečné. Moderní proto je neplýtvat, používat starší věci, upcyclovat. Žijeme v době chytrých telefonů, a tak nám s ekologičtějším životem mohou pomoci aplikace. Vybrali jsme za vás takové aplikace a služby, které stojí za to vyzkoušet.
Muchovník neboli indiánská borůvka je velmi nenáročný keř, který poroste v podstatě kdekoliv. Poradíme vám, jaké druhy a odrůdy můžete vybrat, co je třeba vědět o jeho výsadbě a pěstování i jak zpracovat jeho plody. Vždyť ze vzrostlého keře můžete sklidit osm až patnáct kilogramů plodů!
Nedaří se vám pěstovat zahradní borůvky? Zimolez kamčatský je plně nahradí výbornou chutí i bohatou úrodou. S borůvkami ovšem nemá botanicky společného vůbec nic.
Ovoce a zelenina z vlastní zahrádky chutnají nejlépe. Jestli si ale chcete plodů vlastní práce užít ještě letos, je nejvyšší čas začít. Poradíme, jak a co pěstovat, aby vaše úsilí skončilo úspěchem.
Po jaké zahradě toužíte? Příjemné, krásné, která nedá moc práce, kde si pohrají děti, budete mít ovoce i zeleninu, ugrilujete si maso s přáteli? A kde vám nebude vadit, když váš pes propadne svým pudům a pokusí se ulovit krtka. Tady najdete inspiraci, pokud přemýšlíte o nových rostlinách, skalce, záhonech či herních prvcích pro děti.
Jahody, maliny, ostružiny, angrešt, rybíz, kanadské a kamčatské borůvky, brusinky, arónie, aktinidie, dřín, rakytník a další, méně známé drobné ovoce, můžete na zahradě pěstovat bez použití chemických prostředků. Jak na to?
Jaké exotické ovoce u nás můžete koupit nebo si ho dokonce sami vypěstovat? Jak ho správně jíst, do jakých receptů se hodí a jaké má účinky na zdraví? Seznamte se s kaki, durianem, liči a chlebovníkem, kterému se říká také jackfruit.
Teplý sladký nápoj s ovocem a typickým vánočním kořením vaše ratolesti potěší a zahřeje. A až budete popíjet svařák, nebudou už muset jen smutně koukat. Připravte jim nealkoholický vánoční punč podle našeho receptu a klidně je nechte, ať vám při tom pomáhají. Bude jim chutnat o to víc.
Že jste ji ještě neochutnali? Pak to určitě udělejte! Cherimoya anona neboli také čerimoja totiž chutná skutečně božsky. Prozradíme vám, jakou v obchodě vybrat i jak ji jíst. A navíc si z jejích semen můžete vypěstovat vlastní sazenice.
Rozhodli jste se prosvětlit zahradu, zbavit se starých a nemocných stromů? Pak nezbývá než přistoupit ke kácení vybraných dřevin. Co musíte vyřídit, abyste při této činnosti, i když na svém vlastním pozemku, vyhověli zákonům, a kdy je třeba povolení?
Podobná témata: Poloha, Šípky, Burčák, Zahrady, Zvířata, Vyvýšený záhon, Květ, Svatojánský likér, Stromy, Zahrádkářův diář, Jeřabiny, Zlatý déšť, Sošky, Černý jeřáb, Dřín obecný, Kaštan, Zdraví, Drůbež, Mirabelky, Koriandr
Máte pocit, že je v srpnu na sázení zeleniny pozdě? Omyl. Když zasejete nyní, budete mít čerstvou zeleninu z vlastní zahrádky až do prvních mrazíků.
Stejně jako lidé i psi spí v různých polohách. Někteří spí nejčastěji na boku, jiní v klubíčku a další zase na zádech s tlapami ve vzduchu. Vypozoruje-li jejich páníček jejich nejoblíbenější polohu, může se toho o svém chlupatém příteli hodně naučit.
Také se vám doma postupně hromadí prázdná plata od vajíček? S trochou kreativity z nich společně s dětmi vyrobíte pěkné dekorace. Potřebujete pouze nůžky, barvy a lepidlo!
Rajčat a paprik se někdy urodí tolik, že je v čerstvém stavu nestačíte zkonzumovat. Jak je můžete zpracovat nebo uskladnit, aby vydržely co nejdéle? Usušte je, zamrazte nebo je skliďte ještě zelené a uložte do přepravek. Jak na to?