Téma léčivky nás zajímá stejně jako vás, připravili jsme k němu už řadu zajímavých článků. Přečtěte si je.
Seznamte se s exotickou a zvláštní bylinkou, která svou chutí i vůní připomíná čerstvé houby. Nabízí tak možnost dodat pokrmům zajímavou chuť a neublíží ani těm, kdo mají na klasické houby alergii. Navíc má vysoký obsah vitaminu C a pomáhá čistit krev.
Růžovofialová barva a výrazná vůně dělají z levandulového sirupu laskominu, kterou stojí za to si připravit doma. Navíc má levandulový sirup i mnoho zdravotních benefitů. Vyzkoušejte si připravit levandulový sirup zastudena nebo vařený, jeho chuť je úžasná!
Bylinkové čaje jsou oblíbené už po staletí, ale v současné době jsou velmi drahé. Přitom nasbírat a nasušit bylinky zvládne každý. Co sbírat a jak namíchat, abyste si připravili domácí lékárničku na obyčejnou rýmu, nachlazení a kašel?
Znáte čemeřice? Patří k prvním symbolům blížícího se jara; jejich nachové či bílé květy vykvétají už od prosince do března a právě teď mohou zdobit nejen vaši zahradu, ale též interiér obydlí, protože krásně vypadají i ve váze. K výsadbě čemeřic je ideální dobou jaro a podzim: rozhodnete-li se je pěstovat, je teď vhodný čas zjistit, jak na to. Poradíme vám, jaké stanoviště a zeminu vybrat a jak se o čemeřici starat, aby vám dělala radost dlouhá léta.
Meduňka lékařská je nenápadná bylina podobná mátě, které se ale vyplatí věnovat pozornost kvůli jejím léčivým účinkům. Krásně voní a uklidňuje.
Bylinky obsahují látky, které nám mohou pomoci v cestě za vysněnou postavou. Urychlí metabolismus, pomohou s nedostatečnou činností žlučníku, zbaví organismus nadbytečné vody. Které bylinky se hodí?
Chcete do zahrady nalákat motýly, ale přitom nechcete jen pěstovat rostliny přímo pro ně? Jděte na to chytře – vysaďte si záhon plný bylinek, ze kterého budou mít užitek nejen příslušníci této hmyzí skupiny, ale také vy.
Nenáročná rostlina potěší svými velkými listy a zdobnými květy nejen zahradníky, ale i bylinkáře. Její složení skrývá mnoho účinných látek a použití je široké, takže by určitě neměla uniknout vaší pozornosti.
Yzop je nenáročná bylinka, které se nejlépe daří na dobře propustných půdách a hodně slunných místech. Použijete ji jako koření do kuchyně, ale je to taky skvělá léčivka. Přitom v záhoně vypadá nádherně a díky své výšce je výraznější než levandule.
Bylinky dodají jídlu skvělou chuť. Nejlepší jsou čerstvé, přímo utržené z vlastní zahrádky. Nemusíte totiž pak moc solit a navíc obsahují spoustu zdraví prospěšných látek. S jakými bylinkami určitě neprohloupíte? Vsaďte na pažitku, petržel, bazalku, koriandr, kopr, majoránku, šalvěj či tymián. V galerii najdete inspiraci, jak je pěstovat.
Ač má popenec široké využití v lidovém léčitelství i v kuchyni, v lékárně se neprodává, a tak je čas nasbírat jej právě teď.
Devětsil roste na březích řek a potoků i na kraji lesů. Prostě tam, kde je dostatečně vlhko. Kolemjdoucí nejprve upoutá výrazná vůně, ale pak i krásné výrazné květy. Jeho léčivé účinky však stojí za vyzkoušení.
Slanobýl chlumní najdete v Česku jen výjimečně. Roste pouze na jižní Moravě a je přísně chráněný. Pokud chcete vyzkoušet jeho léčivé účinky nebo se vám tahle pro nás netradiční bylina líbí, musíte si ji pěstovat v květináči nebo koupit.
Lichořeřišnice je nenáročná rostlina, která nabízí velkou záplavu listů a květů. Pomůže s léčbou různých zánětů a posiluje imunitu.
Najdete ji téměř všude. Daří se jí na zahradách, loukách, mezích, v parcích, v trávnících mezi paneláky. Zářivě žluté květy smetánky lékařské jsou nepřehlédnutelné. Věděli jste ale, že nejléčivější částí pampelišky je kořen? Poradíme vám, jak ho sbírat, sušit i na co ho využít
Kvete až do prvních mrazíků, je nenáročný, voňavý, prozáří každou zahradu, balkon či okno a navíc z něj můžete připravit hojivou mast, tinkturu, nálev, čaj nebo třeba koupel. Měsíček lékařský je totiž známý pro své antiseptické, antibakteriální, hojivé a protizánětlivé účinky. Určitě proto stojí za to zasadit si ho. Prozradíme vám, jak měsíček pěstovat.
Sluneční paprsky v posledních dnech získávají na síle a ze země začínají vytahovat první jarní bylinky. Ty mají údajně největší sílu, vždyť ty malé výhonky musí prorazit zeminu a prodrat se ke slunci. Už brzy začne všechno pučet a rašit a ze zimního spánku by se měli probrat i bylinkáři.
Vybrali jsme pro vás bylinky, které by na záhonku nebo na balkoně určitě neměly chybět, poradíme vám, jak se o ně co nejlépe starat a na co všechno je můžete využít. Víte například, které léčivky pomohou při odvodnění organismu, které jsou na kašel a které poslouží jako dekorace?
Provence je jedním z nejhezčích regionů Francie, plný levandulových polí, vinic a olivových hájů, vesniček a měst s mnoha antickými památkami, ale i divokou krajinou.
Možná vás překvapí zjištění, že jedovaté rostliny máte na zahradě i vy. Nepropadejte hned panice; většina listnáčů, jehličnanů, trvalek a letniček je spíše nepoživatelná, než aby se jednalo o smrtelně jedovaté rostliny. Přesto není opatrnosti nazbyt.
Solitérních trvalek budících v zahradě pozornost není mnoho. Líčidlo jedlé (Phytolacca esculenta) se ale v posledních letech zabydluje na zahradách i ve volné přírodě. Co je to vlastně za rostlinu? Stojí za to ji mít?
Zahrada bez trvalek by postrádala bohatý výběr barev i tvarů a její údržba by byla o dost pracnější. Neváhejte se proto pustit do jejich pěstování. Tentokrát se zamyslíme nad výběrem druhů hodících se na výsluní a suché půdy.
Alokázie (Alocasia amazonica), jež se v posledních letech objevila na trhu, se rychle stala žádanou rostlinou. Pěstitelé, kteří si oblíbili pokojové rostliny okrasné listem, tak mají mezi velkým množstvím jednotlivých druhů ještě větší výběr.
Září se hodí k tomu, abyste se pustili do sázení dvouletek – jen tak příští rok vykvetou macešky, sedmikrásky, hvozdíky, měsíčnice, slézy, pomněnky, zvonky, štětky, pryšce, starčeky a další druhy.
Podobná témata: Krém, Recepty, Domácí pekárna, Petúnie, přírodní lék, Výsadba, Vaření, Ochrana a péče, Zemina, Okrasné rostliny, Cihly, domácí repelent, Středozemí, sléz, Půdokryvné rostliny, Výživa a hnojení, Fenykl, Jalovec, Ostružiny, Kysané zelí
Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.
Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?
Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.
Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.
Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?