Popis: Zvonek řepkovitý je trvalka s plazivým oddenkem, přímou, hranatou lodyhou a dlouze řapíkatými přízemními listy, které bývají v období květu zaschlé. Horní listy jsou řapíkaté až přisedlé, vejčitě kopinaté až podlouhlé. V našich podmínkách se vyskytuje v hojném počtu.
Výška: 0,3-0,8 m
List: zubovitý, kopinatý, podlouhlý, řapíkatý
Barva listu: zelená
Květ: Modrofialově zbarvené květy vyrůstají jednotlivě v bohatém koncovém a obvykle jednostranném hroznu. Koruna je nálevkovitě zvonkovitá, brvitá, téměř do poloviny členěná.
Barva květu: modrá/fialová
Plod: tobolka
Nároky na půdu: humózní, písčitá, hlinitá
Nároky na půdu: pH: kyselé, neutrální, zásadité
Nároky na světlo: plné slunce až polostín
Nároky na vlhkost: vyšší
Atraktivita: květ
Kvetení: červen až září
Letničky dokvétají a nebýt trvalek, měla by zahrada nejlepší dny sezony za sebou. Právě různé druhy trvalek totiž zdobí záhony od jara až do prvních mrazíků. Zkuste si je namnožit, není to nic těžkého!
Všechny rostliny teras a balkonů, jež jste se dosud báli umístit ven, aby jim případný noční chlad neublížil, dostanou v půli května zelenou pro pobyt na čerstvém vzduchu.
Září se hodí k tomu, abyste se pustili do sázení dvouletek – jen tak příští rok vykvetou macešky, sedmikrásky, hvozdíky, měsíčnice, slézy, pomněnky, zvonky, štětky, pryšce, starčeky a další druhy.
Nejrozmanitější druhy letniček ukazují svou krásu v nejteplejším období roku a k jejich výhodám patří nenáročnost při pěstování. Právě nyní nastal čas sázení některých květinových krásek.
Jak ochránit před mrazem zelené přátele, kteří nám dělali společnost na balkonech a terasách, abychom se z nich mohli těšit i příští rok.
Podzim se už zcela nevybíravým způsobem tlačí do našich zahrad. Abychom nepropadali skepsi z jeho příliš brzkého nástupu, mysleme na jaro a namnožme si nové rostliny, které nám budou svými květy dělat radost v příštím roce.
Sluchem jejich krásu nepostřehneme, zato oči si přijdou na své při jejich hře barev, když se klinkavě pohupují na svých subtilních stoncích.
Je tu první adventní neděle a s ní i čas zapálit první svíčku na adventním věnci. Pokud ho ještě nemáte, nepanikařte. Vyrobit si ho můžete i rychle a levně, jen z toho, co máte doma. Pro inspiraci pro vás máme více než padesát fotek.
Hmota, které se říká studený porcelán, je lehká, tvárná, skvěle vypadá, a co je nejdůležitější, připravíte ji doma za pár korun. Vyzkoušejte to! Vyrobte si z ní třeba nové vánoční ozdoby. Našli jsme pro vás návod na jejich výrobu.
Rok co rok si pořizujete vánoční hvězdu, ale její konec bývá neslavný? Na vině je jedna či hned několik pěstitelských chyb, jichž se dopouštíte. Zjistěte, co děláte špatně, a řiďte se našimi radami. Názornou ukázku najdete i ve videu v úvodu článku.
Se svátkem Barbory, který připadá na čtvrtý prosinec, je spojen starý lidový zvyk. Pokud si svobodná dívka v tento den natrhá větvičky třešní nebo višní a ty jí na Štědrý den rozkvetou, dotyčná se do roka vdá.
Ještě jste si nestihli pořídit žádný adventní věnec? Zkuste si vyrobit vlastní. Ať už se rozhodnete pro klasický věnec nebo nějaký netradiční, většinu materiálu máte k dispozici doma, na zahradě nebo v přírodě. Přinášíme vám podrobný návod plus galerii krásných věnců pro inspiraci.