Yzop je nenáročná bylinka, které se nejlépe daří na dobře propustných půdách a hodně slunných místech. Použijete ji jako koření do kuchyně, ale je to taky skvělá léčivka. Přitom v záhoně vypadá nádherně a díky své výšce je výraznější než levandule.
Oblíbené druhy yzop lékařský a tymián obecný můžete dobře využít jak k úlevě při některých zdravotních potížích, tak v kuchyni na dochucení pokrmů. Neznáte-li je, seznamte se s nimi!
Trvalka šanta kočičí se čím dál častěji uplatňuje v okrasných výsadbách. Nenáročná rostlina, vzhledově připomínající levanduli či yzop, má podobné nároky na pěstování a stejně jako uvedené druhy má i ona léčivé účinky. Navíc, máte-li doma kočku, uvidíte, jak si šantu zamiluje. Ne nadarmo je její druhové jméno kočičí.
Zahrádkáři dobře vědí, že bez včel by se nedočkali pořádné úrody – sklizeň ovoce i zeleniny je na nich závislá víc, než se zdá. Medonosné rostliny v zahradě poskytnou včelám pastvu v období, kdy přestanou kvést ovocné dřeviny.
Máte-li dobrou loňskou zkušenost s některou bylinkou, není důvod, proč ji nepěstovat letos znovu. Správný čas pro vysévání a klíčení semínek je v únoru. Pusťte se do práce, poradíme vám, jak na to.
Máte na zahradě či na balkoně byliny a nevíte, jak se o ně přes zimu postarat, aby ji v pořádku přežily? Zatímco jednoletky bohužel zimu nepřežijí, dvouletky a trvalky mohou prospívat i další rok, pokud jim vytvoříte podmínky, aby zimu přečkaly.
V nížinách není po sněhu ani památky, z hor rychle mizí. Letos je zahradnický rok trochu posunutý, ale jaro přišlo náhle a příroda se bude snažit dohnat to, co v březnu nestihla. Čeká nás dvojnásobná dřina.
Dnes vám nabídneme pár tipů, jak vytvořit zajímavou, a přitom jednoduchou zahradu založenou na tradičních druzích rostlin, jež od nás nebudou vyžadovat speciální pěstitelské postupy.
Zahrada může být zkrášlena ledasčím, ovšem není nic ušlechtilejšího než třepetající se křídla motýlů. Vysaďte si s námi ty správné rostliny a založte si motýlí zahrádku.
Zaštipování rajčat je jednoduché, přesto byste ho neměli podceňovat. Pokud ho totiž uděláte správně, máte velkou šanci na kvalitní úrodu.
Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Ponocovat kvůli tomu nemusíte. Vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.
Přivítejte léto i své návštěvy stylovým věncem na dveře. Nechte se inspirovat, jak by mohl vypadat. Můžete ho vytvořit z rostoucích i řezaných rostlin a stejně tak i umělých. V některých případech dokonce květiny vůbec nebudou potřeba!
Říkáte si, že letos by to chtělo zužitkovat třešně i nějakým novým způsobem? Kromě zavařování, pálení a výroby džemu se můžete pustit do přípravy třešňového likéru. Je snadná a velmi rychlá. Pokud u vás zrají třešně dřív, takže už je máte zpracované, použijte na likér višně, rybíz nebo maliny.
Záhonové i nádobové hortenzie mají podobné nároky. Pokud nekvetou, bývá příčinou pěstitelská chyba. Podívejte se na jejich přehled a zjistěte, co vaší rostlině pomůže. Další užitečné rady najdete i ve videu v úvodu článku.