Zanedlouho v mnoha zahradách a parcích vykvetou zářivě žlutou barvou keře zlatého deště a bude už jisté, že jaro je tu. Zajímavé ale je, že jejich vzhled se může lišit. Čím to? Zlatý déšť je totiž pouze lidové označení, žádný botanický název. A používá se rovnou pro dva různé rody: pro štědřenec a zlatici.
Květen je v plném proudu a my si můžeme vychutnat syté barvy květů zlatic, šeříků, sakur či magnolií, ale i tulipánů, narcisů, modřenců a hyacintů. Interiéry zdobí kvetoucí Phalaenopsisy a kalanchoe. Jak o ně pečovat po odkvětu? Poradíme vám, zda a kdy potřebují zastřihnout.
Ačkoliv podzimní mrazíky připraví většinu okrasných keřů o barevné listí, nemusí být vaše zahrada smutná. Rozjasní ji a oživí plody různých tvarů i barev, které s podzimem dozrávají na okrasných keřích.
Možná vás překvapí zjištění, že jedovaté rostliny máte na zahradě i vy. Nepropadejte hned panice; většina listnáčů, jehličnanů, trvalek a letniček je spíše nepoživatelná, než aby se jednalo o smrtelně jedovaté rostliny. Přesto není opatrnosti nazbyt.
Kdo by nechtěl mít vlastní oázu klidu? Vaše zahrada může být takovým místem nerušeného soukromí, které pro vás vytvoří živý plot: ochrání vás před hlukem, prachem i zvídavými pohledy kolemjdoucích.
Z mnoha keřů na jaře kvetoucích by vás mohl zaujmout čilimník. Doba pro jeho výsadbu nastává od časného jara, proto neváhejte a vysaďte si do zahrady alespoň jeden keř. Jaké typy existují?
Při pohledu na zimní zahradu zjistíte, že postrádá barevnost, kterou nevyváží ani stálezelené keře nebo jehličiny. Co s tím? Zpestřit okolí vašeho obydlí pomohou v tomto období dřeviny s barevnou kůrou.
Podzim symbolizují především zralé plody, ale ne všechny patří mezi jedlé. Seznamte se s těmi, které by vaše děti neměli vůbec ochutnat. Jejich krásný vzhled v sobě bohužel nese jedovatou past.
Nedávno jsme vám představili stévii, rostlinu pro diabetiky i pro ty, kteří touží po štíhlé linii. Ta však není jedinou možností, jak se vypořádat s cukrem; podobnou službu vám nabídne i jestřabina lékařská.
V květnu nám celá zahrada prudce pučí, roste, kvete, a my nevíme, co dřív. Zahradníci tento měsíc mívají nejvíc práce, bohatou odměnou jsou rostliny v rozpuku a romantika májového deště.
Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.
Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?
Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.
Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?
Bydlíte v malém bytě a potřebujete, aby vypadal větší? Není třeba se hned stěhovat, s chytrými nápady dokážete prostor proměnit k nepoznání – bude působit otevřeněji a přívětivěji.