Kdo alespoň občas vaří, ví, že byliny dodají jídlu lepší chuť. Takovouto schopnost má i smil italský (Helichrysum italicum), pocházející paradoxně z Turecka, zvaný též maggi či kari bylinka. Vyzkoušejte jeho pěstování.
Čerstvé bylinky dodají pokrmům aroma a dochutí je. Využijete je do polévek, omáček, pomazánek i k masu. Jak ale bylinky uchovat i na zimu? Klasikou je sušení, my vám dnes ale vysvětlíme, proč a jak se pustit do zamrazení bylinek. V jídle pak budou vypadat i chutnat jako čerstvé!
Ač jeho název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou nebude snadné vyjít, opak je pravdou a ve skutečnosti jde o nenáročnou bylinku. Jak ji správně pěstovat, co nutně potřebuje a co jí nejvíce škodí?
Rozkvetlou zahradu bez letniček si neumí představit asi nikdo z nás. Tolik barev, tvarů a možností využití nenabízí snad žádná jiná skupina rostlin. Letničky se uplatní v každé zahradě, kde je dostatek slunce, a zpestří zahradu až do plného podzimu.
Velkou část letniček si snadno předpěstujte doma za oknem či ve skleníku. Právě nyní nastává doba vhodná k jejich výsevu. Nenáročné druhy se ze semínek vyklubou už za měsíc.
Nemáte zahradu nebo se na ní nenajde vhodné místo pro vybudování skalky? Nevadí, miniaturní skalku si můžete vytvořit v zajímavých nádobách, do nichž vysadíte skalničky, sukulenty či jiné vhodné rostliny.
Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.
Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?
Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.
Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.
Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?