Rulík zlomocný

Rulík zlomocný

Rulík zlomocný

Rulík zlomocný

Rulík zlomocný
2
Fotogalerie

Rulík zlomocný

(latinsky: Atropa bella-donna , slovensky: luľkovec zlomocný)
Čeleď: lilkovité (latinsky: Solanaceae)
Rulík zlomocný se řadí mezi nejjedovatější rostliny. Roste na pasekách i v lesích. Jeho černé, lesklé plody nejprve chutnají sladce, později mají odpornou hořkou příchuť. Otravy způsobené požitím rulíku tvoří až polovinu všech otrav v naší zemi.

Nejdůležitější vlastnosti

Kvetení (červenec až srpen)
123456789101112
Nároky na světlo
Nároky na vlhkost
Barva květu
tmavě hnědámodrá
fialová
zelená
Výška
0,5-1,8 m
Nároky na půdu
výživná, pH - zásadité
Tvar:
rozvětvený
List
vejčitý, celokrajný, střídavý
Atraktivita
květ, plod

Použití

Drogy, jež jsou v rulíku obsažené, se v lékařství používají k uvolnění křečí, jako antiastmatika a anestetika. V očním lékařství se pracuje s atropinem, který rozšiřuje zorničky.

Ostatní vlastnosti

Všechny části rulíku zlomocného jsou prudce jedovaté. Obsahují alkaloidy způsobující ve větších dávkách stav podobný blouznění či opilosti, který může přejít v chorobné rozrušení, ospalost a nehybnost až koma. Smrtelnou dávkou u dětí jsou 3 až 4 bobule, u dospělých 10 až 12. Latinský název druhu belladona, což znamená krásná paní, je odvozen ze způsobu použití rulíku ve starověku a středověku. Ženy si tehdy vtíraly šťávu z něj do očí, aby je měly krásně veliké.

Barva listu: světle zelená

Květ: Jednotlivé květy vyrůstají v úžlabí listů. Kalich je zvonkovitý, třícentimetrová koruna zvonkovitě trubkovitá, dole nazelenalá, nahoře hnědofialová a vzácně celá žlutozelená. Uvnitř je lysá, zvenčí krátce pýřitá.

Plod: bobule

Další trvalky

Články odjinud