Rosnatka vláskatá

Rosnatka vláskatá

Rosnatka vláskatá

Rosnatka vláskatá

Rosnatka vláskatá
2
Fotogalerie

Rosnatka vláskatá

(latinsky: Drosera capillaris, slovensky: rosička kapská)
Čeleď: rosnatkovité (latinsky: Droseraceae)
Rosnatka vláskatá je snadno pěstovatelná masožravá rostlina původem z Jižní Afriky. Její poléhavé listy měří kolem 2 až 3 cm a jsou uspořádány v přízemní růžici. Čepel mají hustě pokrytou červeně zbarvenými žlázkami (tzv. tentakule), jejichž hlavičky vylučují kapky slizu, na něž se přilepí kořist. Tyto žlázky jsou dvojího typu: na okrajích listů dlouhé (ohýbají se ke středu listu a přidržují kořist, jakmile se uchytí) a po celé ploše listu krátké, které se ohýbají všemi směry v závislosti na aktuálním podráždění. Rostliny bývají celé červené, pokud rostou na nestíněných místech.

Nejdůležitější vlastnosti

Kvetení (květen až srpen)
123456789101112
Nároky na světlo
Nároky na vlhkost
Barva květu
bílárůžová
Nároky na půdu
písčitá, vřesovištní,
Tvar:
přízemní růžice
List
řapíkatý
Atraktivita
květ, list

Použití

Rosnatky jsou dobře pěstovatelné masožravky, pokud mají trvale zamokřený substrát a vysokou vlhkost vzduchu. Nejvhodnější je proto jejich umístění ve vitrínách či sklenících. Přes léto je možné letnit je, v zimě jim vyhovuje teplota kolem 10 stupňů Celsia, snesou ale i běžnou pokojovou teplotu.

Ostatní vlastnosti

Název rodu je odvozen z kapek slizu, které rostlina produkuje pro přichycení hmyzu. Na světle totiž připomínají kapky rosy.

Barva listu: zelená, červená/fialová

Květ: Květní stvoly vyrůstají ze středu listové růžice. Jsou chlupaté a měří 10 až 20 cm. Pětičetné květy jsou zbarveny růžově či bíle, v průměru dosahují 1 cm a vykvétají postupně.

Plod: tobolka

Související články

Další pokojové rostliny

Články odjinud