Rosnatka kapská

Rosnatka kapská

Rosnatka kapská

Rosnatka kapská

Rosnatka kapská

Rosnatka kapská

Rosnatka kapská
Rosnatka kapská
3
Fotogalerie

Rosnatka kapská

(latinsky: Drosera capensis, slovensky: rosička kapská)
Čeleď: rosnatkovité (latinsky: Droseraceae)
Rosnatka kapská je snadno pěstovatelná masožravá rostlina. Její polovzpřímené listy měří kolem 10 cm a jsou uspořádány v přízemní růžici. Čepel mají hustě pokrytou červeně zbarvenými žlázkami (tzv. tentakule), jejichž hlavičky vylučují kapky slizu, na něž se přilepí kořist. Tyto žlázky jsou dvojího typu: na okrajích listů dlouhé (ohýbají se ke středu listu a přidržují kořist, jakmile se uchytí) a po celé ploše listu krátké, které se ohýbají všemi směry v závislosti na aktuálním podráždění. Některé druhy rosnatek včetně rosnatky kapské dokážou ovinout kolem těla kořisti celý list.

Nejdůležitější vlastnosti

Nároky na světlo
Nároky na vlhkost
Barva květu
růžová
Výška
0,1 m
Nároky na půdu
písčitá, vřesovištní,
Tvar:
přízemní růžice
List
dlouhý
Atraktivita
květ, list

Použití

Rosnatky jsou dobře pěstovatelné masožravky, pokud mají trvale zamokřený substrát a vysokou vlhkost vzduchu. Nejvhodnější je proto jejich umístění ve vitrínách či sklenících. Přes léto je možné letnit je, v zimě jim vyhovuje teplota kolem 10 stupňů Celsia, snesou ale i běžnou pokojovou teplotu.

Ostatní vlastnosti

Název rodu je odvozen z kapek slizu, které rostlina produkuje pro přichycení hmyzu. Na světle totiž připomínají kapky rosy.

Barva listu: zelená

Květ: Květní stvoly vyrůstají ze středu listové růžice. Jsou chlupaté a měří 20 až 30 cm. Pětičetné květy jsou zbarveny růžově, v průměru dosahují 1 až 2 cm a vykvétají postupně.

Související články

Další pokojové rostliny

Články odjinud