Psychopsis

Psychopsis

Psychopsis

Psychopsis

Psychopsis

Psychopsis

Psychopsis
Psychopsis
3
Fotogalerie

Psychopsis

(latinsky: Psychopsis)
Čeleď: vstavačovité (latinsky: Orchidaceae)
Sympodiální epifytická orchidej původem ze Střední a Jižní Ameriky. Teplomilná až temperovaná. Vejčité pahlízy nesou jen jeden list, často červeně skvrnitý. Do tohoto malého rodu, původně spadajícího pod rod Oncidium, patří jen pět zástupců. Nejznámější jsou P. papilio a P. kramerianum.

Nejdůležitější vlastnosti

Nároky na světlo
Nároky na vlhkost
Barva květu
žlutá
zlatá
dvoubarevná
Nároky na půdu
propustná, lehká,
List
dlouze eliptický, široký, tuhý
Atraktivita
květ

Použití

Okrasná rostlina do interiéru, pokojových vitrín a teplých skleníků.

Ostatní vlastnosti

Pěstování podobné teplomilným Oncidiím. Nesnáší přemokření, ale ani přílišné sucho. Daří se mu na vzdušném stanovišti s dostatkem rozptýleného světla. V zimě preferuje odpočinkové období s mírně sníženou teplotou i zálivkou. Květní stvol se nikdy neodstřihuje! Orchidej vhodná pro zkušenější pěstitele.

Barva listu: tmavě zelená, s kresbou

Květ: Symetrický, květní lístky v horní polovině květu jsou velmi úzké a vzpřímené, spodní část květu je tvořena širokými, po okrajích zvlněnými lístky s charakteristickou žlutohnědou kresbou. Střed širokého pysku je jasně žlutý. Vzhledem květ připomíná motýla. Až půl metru dlouhý květní stonek vyrůstá na bázi pahlízy a nese vždy jeden rozkvetlý květ. Nakvétá revolverově – postupně se tvoří další a další poupata.

Další pokojové rostliny

Články odjinud