Popis: Pro přesličku je typický článkovitý podzemní oddenek, z něhož vyrůstají každým rokem dvě různé lodyhy. Brzy zjara se objevuje světle hnědě zbarvená lodyha plodná, vysoká 10 až 30 cm, která je dužnatá a nerýhovaná. Na jejím vrcholku vyrůstá tupý válcovitý klas, po jehož dozrání a vyprášení výtrusnic plodná lodyha uschne a místo ní vyrazí zeleně zbarvená letní neplodná lodyha stromečkového vzrůstu, jež je přeslenovitě rozvětvená a měří 10 až 70 cm.
Výška: 0,1-0,7 m
Barva listu: zelená, modrá
Plod: šištice
Nároky na půdu: pH: kyselé
Nároky na světlo: polostín až stín
Nároky na vlhkost: vyšší
Atraktivita: list, snadné pěstování, k sušení
Použití: Na sušení se sbírají letní zelené lodyhy. Látky v nich obsažené (zvláště křemičitany) působí hojivě (zevní použití na rány, hemoroidy), močopudně (záněty močového ústrojí, močové či ledvinové kaménky), zvyšují pružnost a pevnost cév, působí antirevmaticky. Jako kloktadlo se hodí při léčbě angíny, zánětech dutiny ústní, katarech průdušek. Zastavuje krvácení při vykašlávání krve, děložních krváceních a hemoroidech. Pravidelné a dlouhodobé užívání přesličky v dávce 0,15 l odvaru denně prý výrazně snižuje riziko vzniku rakoviny. Natí z této rostliny lze snadno umýt a vydrhnout nádobí, což přijde vhod zvláště při pobytu v přírodě.
Ostatní: Při sběru pozor na záměnu s jedovatou přesličkou bahenní! Poznávacím znakem je porovnání délky prvního článku postranních větví ve střední a horní části stonku s délkou pochvy na stonku. Je-li první článek větví delší než pochva, jedná se o léčivou přesličku rolní, je-li první článek větví kratší než pochva, jedná se o jedovatou přesličku bahenní.