parožnatka

parožnatka
Latinsky: Platycerium
Slovensky: parohovec
Čeleď: osladičovité, Polypodiaceae
Typ: pokojová rostlina
Kalendář
Kvetení 123456789101112
Zralost 123456789101112
Výsadba 123456789101112
Výsev 123456789101112
Nároky na světlo
Nároky na vlhko
  • Popis: Kapradina s exotickým vzhledem pochází z oblastí vlhkých teplých deštných lesů, kde roste coby epifyt ve větvích, na kmenech či na skalách v Austrálii, Číně a Indii. Rod má asi 17 druhů. Pro parožnatku jsou typické dva druhy listů: sterilní a fertilní. Sterilní rostou jako první a jsou těsně přitisknuté k podkladu. Jak stárnou, usychají a hnědnou, papírovití. Zůstávají na rostlině a vytvářejí miskovitý útvar zachycující dešťovou vodu a drobné organické části, proto se nesmí odstraňovat. Fertilní listy jsou vzpřímené či převisající, pevné, parožnatě dělené do tvaru vidliček, porostlé jemnými chloupky. Mají zelenou až šedozelenou barvu a na spodní straně tvoří výtrusy.
  • List: laločnatý, celokrajný, chlupatý, lesklý
  • Barva listu: zelená, stříbrná/šedá
  • Nároky na půdu: humózní, písčitá, hlinitá
  • Nároky na světlo: polostín
  • Nároky na vlhkost: střední
  • Atraktivita: list
  • Použití: Pokojová rostlina s velmi zajímavým vzhledem. Nejlépe se jí daří na kusu kůry, na epifytním kmenu či v závěsném květináči.
  • Ostatní: Parožnatku je vhodné ponořit jednou za 7 až 14 dnů do vody. Mezitím potřebuje jen mírnou zálivku, protože je citlivá na přemokření. Nemá ráda mlžení.
Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci