Kdo má na zahradě pampelišky, ví, jak je složité dostat je ven. Třeba z trávníku. Ale pampeliška je rovněž shůry seslaný poklad pro lidské zdraví. Využít se dá i při přípravě salátu.
Nejhorším měsícem pro alergiky je duben. Převládá pyl dřevin (olše, líska, topol, bříza, habr a tis) a začínají kvést i byliny – pampeliška, jitrocel a okrasné keře.
Rostliny se chystají k odpočinku. Užijte si pestrých barev, které nám teď příroda nabízí, a ve volných chvílích se věnujte činnostem nutným k zazimování zahrady. Čím dříve je zvládnete, tím lépe.
Pokud jste si někdy k Velikonocům chystali jako dekoraci zelené osení, symbolizující probouzení přírody a příchod jara, víte, že po svátcích vydrží pěkné jen krátce.
Chcete letos založit vlastními silami trávník? Vhodná doba je teď na jaře. Dostatek vláhy, vyšší denní teploty a jen výjimečně slabé noční mrazíky – to jsou podmínky pro jeho vzejití a růst. Jak postupovat?
Pohled na louku plnou rozkvetlých pampelišek potěší oko i srdce. Stejný pohled na okrasný trávník u domu už tolik nepotěší, a leckterý majitel by se rád této podívané vzdal dokonce navždycky.
Nakupovat množství umělých hnojiv, případně shánět chlévský či koňský hnůj je poměrně nákladné – jak finančně, tak i časově. Není nic lepšího, než si vyrobit hnojivo z vlastních zdrojů a mít ho stále k dispozici.
Možná si říkáte, jaká péče? Stačí posekat, když tráva vyroste, popřípadě něco nasušit a hotovo. Ve skutečnosti ale dá udržení pěkně vypadajícího a zdravého trávníku docela práci.
Jaro už je v plném proudu, kolem nás vše kvete a voní. Mezi námi ale žije skupina lidí, kteří toto období a následující půlrok protrpí. Jsou to ti, již mají alergii na pylová zrnka, takzvaní alergici. Patříte mezi ně?
Plevel je vlastně nevítaný host v zahradě. Utlačuje to, co se snažíme vypěstovat. Ačkoli jsou to vlastně nevinné rostliny, musíme je neusátle hubit a likvidovat.
Pokud doma topíte dřevem, určitě řešíte, kam a jak uskladnit palivové dříví. Dřevo se sice dá vyskládat do nevzhledných stěn, ale proč by vám měly hyzdit pozemek? Povyšte skládání dřeva na umění a své zásoby uchovávejte tak, aby vás pohled na ně těšil. Zapojit fantazii se vyplatí i v případě, že potřebujete uskladnit jen pár polínek na grilování.
Dlouho očekávané období veselení a hodování je tu! Pokud se rádi bavíte, milujete karnevaly, průvody masek a klasické české zabijačkové pochoutky, nenechte si ujít některý z masopustů, které se budou konat! Zmapovali jsme pro vás situaci po celé České republice a našli ty nejzajímavější.
I když se nás zima ještě drží, můžeme s nadějí přivítat prodlužující se dny coby předzvěst blížícího se jara. Příležitostí k tomu jsou Hromnice. Už naši předkové, a dokonce i staří Keltové každoročně vítali jaro, světili svíčky a dodržovali nejrůznější zvyky s cílem ochránit své blízké a majetek. Keltové nazývali tento svátek Imbolc. Víte, jak Hromnice souvisejí se svátkem Uvedení Páně do chrámu, které tradice a pranostiky jsou s nimi spojeny?
Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.
Nezáleží na tom, zda dřevem vytápíte celý rodinný dům, potřebujete na chalupě zatopit v kamnech či jen rozdělat oheň, abyste si mohli opéct buřty. Ve všech případech budete potřebovat dřevo, které dobře hoří, tedy takové, které správně vyschlo. Jak na to?