Popis: Je to zcela mrazuvzdorná a velmi půvabná kapradina, která miluje vlhké zastíněné skály. Původní je v Severní Americe. Listy bývají až padesát centimetrů dlouhé.
Výška: 0,2–0,4 m
Tvar: přízemní růžice, poléhavý, trs
List: zpeřený, vícejařmý
Barva listu: zelená
Nároky na půdu: humózní
Nároky na půdu: pH: zásadité
Nároky na světlo: polostín
Nároky na vlhkost: vyšší
Atraktivita: list
Použití: Netík je kapradina vápencových skal, v zahradě má místo v polostínu s vyšší vlhkostí.
Ostatní: Listy v zimě zcela mizí a na jaře se objevují nové.
Rostliny, které snášejí stín, většinou pocházejí z podrostů pralesa, kam dopadá už jen malá část světla. Patří mezi ně například některé druhy kapradin, marantovitých a áronovitých rostlin či fíkusů.
Kapradiny poutají pozornost rozmanitostí tvarů listů a vnášejí do místnosti nádech tajemna a exotiky. Často se však stává, že radost z těchto krasavců zkazí nevhodné pěstitelské podmínky. Co jim svědčí a co nesnášejí?
Stinná místa v blízkosti budov, často orientovaná severním směrem nebo nacházející se pod vyššími stromy, trápí leckterého zahrádkáře.
Myslíte, že pěstovat pokojové kapradiny je náročné a nedaří se vám to? Z krásně zelené rostliny máte za pár týdnů ubožáčka, který nepřežije první zimu? Poradíme vám, jak postupovat, aby kapradiny prospívaly i v panelovém bytě.
Rozhlížíte se po zahradě a přemýšlíte, co by to ještě chtělo? Možná se rozhodnete právě pro kapradiny, které si vyberete pro jejich zvláštní krásu a výjimečnost. Neprohloupíte.
Stěží u nás najdeme někoho, kdo by neznal kapradinu, která prý na Velikonoce ukazuje skryté poklady. A i když se mezi lovce pokladů neřadíte, nevadí. Můžete si ji pěstovat jen tak pro radost.
Potýkají se nyní vaši zelení přátelé s nedostatkem světla? Chcete ozelenit tmavé části domova? Zjistěte, kterým rostlinám bude takové umístění vyhovovat.
Pokojové rostliny se většinou snadno rozmnožují vegetativně. Stonkovými či listovými řízky můžeme získat mnoho kvalitních sazenic. A pak je rozdávat nebo si z bytu učinit prales.
Je tu první adventní neděle a s ní i čas zapálit první svíčku na adventním věnci. Pokud ho ještě nemáte, nepanikařte. Vyrobit si ho můžete i rychle a levně, jen z toho, co máte doma. Pro inspiraci pro vás máme více než padesát fotek.
Hmota, které se říká studený porcelán, je lehká, tvárná, skvěle vypadá, a co je nejdůležitější, připravíte ji doma za pár korun. Vyzkoušejte to! Vyrobte si z ní třeba nové vánoční ozdoby. Našli jsme pro vás návod na jejich výrobu.
Rok co rok si pořizujete vánoční hvězdu, ale její konec bývá neslavný? Na vině je jedna či hned několik pěstitelských chyb, jichž se dopouštíte. Zjistěte, co děláte špatně, a řiďte se našimi radami. Názornou ukázku najdete i ve videu v úvodu článku.
Se svátkem Barbory, který připadá na čtvrtý prosinec, je spojen starý lidový zvyk. Pokud si svobodná dívka v tento den natrhá větvičky třešní nebo višní a ty jí na Štědrý den rozkvetou, dotyčná se do roka vdá.
Ještě jste si nestihli pořídit žádný adventní věnec? Zkuste si vyrobit vlastní. Ať už se rozhodnete pro klasický věnec nebo nějaký netradiční, většinu materiálu máte k dispozici doma, na zahradě nebo v přírodě. Přinášíme vám podrobný návod plus galerii krásných věnců pro inspiraci.