Atraktivní měkce chlupatý polokeř původem z Jižní Afriky připomíná svým vzhledem hluchavku s červenooranžovožlutými květy. Bývá označován také jako leonotis, lví tlapa a pro své účinky i divoké konopí. Pěstuje se jako okrasná rostlina v mnoha subtropických a tropických částech světa, místy i zplaňuje. U nás se dá pěstovat jako trvalka či letnička.
Použití
Lvoušek se dá pěstovat jako okrasná nádobová přenosná rostlina pro balkony a terasy i jako letnička ve volné půdě. V zimních zahradách neshazuje na zimu listy. Květy se hodí k řezu. V jihoafrické tradiční medicíně se tato rostlina používá k léčení kašle, nachlazení, horečky, zánětu horních cest dýchacích, vysokého tlaku, ekzému, jako protilátka při kousnutí pavouky, bodnutí štíry a hadím uštknutí. Dříve ji domorodci žvýkali a kouřili místo tabáku, má halucinogenní účinky.
Ostatní vlastnosti
Na jižní polokouli vykvétá lvoušek lví ucho v podzimních měsících, na severní od května do září. Coby přenosná rostlina potřebuje přezimování při teplotě 5 až 10 stupňů Celsia téměř bez zálivky (na světle či ve tmě). Ještě než jí opadají listy, je vhodné zakrátit stonky na 10 až 20 centimetrů.
Barva listu: tmavě zelená
Květ: Trubkovité chlupaté květy dosahující až 5 cm jsou uspořádány v hustých lichopřeslenech. Vyrůstají v úžlabí listů téměř od poloviny stonku. Koruna je dvoupyská.
Plod: tvrdka