Popis: Dřevina pochází z Číny. Strom je velmi dekorativní svou papírovitě se loupající hnědočervenou borkou. Na pozdim se trojdílné listy zbarvují intenzivně do červena.
Výška: 10–20 m
Tvar: vejčitý, široký
List: trojdílný, opadavý, řapíkatý
Barva listu: zelená
Plod: dvojnažka s křídlem
Nároky na půdu: humózní
Nároky na světlo: plné slunce
Nároky na vlhkost: střední
Atraktivita: medonosné, list
Použití: Půvabný javor dekorativní především svou kůrou a na podzim také listy. Hodí se do parků a větších zahrad jako solitér.
Ostatní: Borka je podobná kůře břízy papírovité, je však hnědá.
Kvetení: květen až
Japonský javor má své kouzlo a odolá mu málokdo. Jeho pěstování se nemusí zříkat ani lidé bez zahrady – stačí balkon, vhodná nádoba a stromek olistěný dle vašeho vkusu. Tvarů i barev listů je mnoho, vyberte si z uvedeného přehledu.
V období zimního spánku, kdy jsou koruny stromů bez listí, zastavte kroky u některého z nich a pozorně si prohlédněte jeho kůru. Překvapí vás, jak je různorodá a barevná, jaké obrazce vytváří na kmeni.
Vysazování vzrostlých dřevin nepatří k běžným zahrádkářským činnostem. Je to záležitost náročná stejnou mírou pro zahrádkáře, jako pro samotný strom.
Při pohledu na zimní zahradu zjistíte, že postrádá barevnost, kterou nevyváží ani stálezelené keře nebo jehličiny. Co s tím? Zpestřit okolí vašeho obydlí pomohou v tomto období dřeviny s barevnou kůrou.
Na skalku nezbylo místo? Nemusíte být nešťastní. Plnohodnotnou náhradou skalky je takzvaná suchá partie, v níž najdou uplatnění oblíbené skalničky, suchomilné rostliny a okrasné trávy.
Kdybyste měli možnost zajet do Japonska, uviděli byste sta a sta kultivarů zahradních javorů. Díky umu tamních zahradníků nabízí nabízí i naše zahradnické podniky velkou kolekci kultivarů pro každou zahradu.
Pomalu končí jaro a přichází čas opravdového léta, kdy vše v zahradách rozkvétá do plné krásy. Jak jsou na tom naše předzahrádky – také plné květů, nebo jsou jen nenápadné a skromné jako Popelka?
Jaro už je v plném proudu, kolem nás vše kvete a voní. Mezi námi ale žije skupina lidí, kteří toto období a následující půlrok protrpí. Jsou to ti, již mají alergii na pylová zrnka, takzvaní alergici. Patříte mezi ně?
Živý plot nám může nabídnout to, co žádný jiný nedokáže. Poskytuje clonu před nevítanými pohledy okolí, nemusí se natírat a je v každé roční době jiný. To jsou ty správné důvody, proč si ho pořídit.
Zamiokulkas se v současnosti řadí mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač exotický, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny – na trhu se objevil jen před pár lety, ale rychle si vydobyl své místo na slunci.
Bílá barva je praktická, univerzální, dobře se kombinuje, ale po čase může být i pěkně sterilní. Nebojte se sáhnout při malování bytu po živé barvě. Pokud se bojíte, že bude moc výrazná, stejně jako při tapetování ji můžete použít jen na jednu stěnu. Co zkusit i modrou nebo zelenou?
Nosíte péřovou bundu nebo kabát pravidelně do čistírny a štve vás, že to leze do peněz? Příště si je klidně vyperte doma. Pokud se budete řídit základními pravidly, nemusíte mít obavy, že své oblíbené oblečení zničíte.
Sezóna chřipek a nachlazení je v plném proudu. Rýmě a kašli unikne jen málokdo z nás. Není ale nutné vše řešit jen prášky a předraženými přípravky z lékárny. Nepříjemné příznaky pomůže zmírnit třeba rýmovník. Máme pro vás návod, jak si z něj doma vyrobit sirup a mast.
I když venkovní teplota stále padá pod nulu a za okny často poletuje sníh, blíží se nejvhodnější doba na to pustit se do pěstování téhle chutné zeleniny. Právě v únoru je totiž čas na to zasít semínka paprik. Poradíme vám, jak si z nich vypěstovat vlastní sazeničky.