Podzimní období je pro výsadbu dřevin, jako je hloh, nejvhodnější. Do zimy stihnou dobře zakořenit a na jaře využijí zimní vláhu. Nejdříve je samozřejmě třeba zvolit konkrétní druh či odrůdu hlohu, vybrat správné místo a potom můžete tyto keře začít sázet.
Přivítejte podzim stylově! Šípky se už krásně vybarvily, a tak z nich můžete vytvořit působivé podzimní dekorace. Ukážeme vám, jak udělat ze šípků a hlohu stylový věnec, který můžete zavěsit na vstupní dveře. Návštěvy ho budou obdivovat a vám zpříjemní den, kdykoliv se budete vracet domů. Pokud máte k dispozici jen šípky, ale chybí vám hloh, použijte jiné podzimní plody.
Proskurník byl ve starověku považován za takřka všemocnou rostlinu. Hloh se nenechal zahanbit; o něm se mluvilo jako o zázračné a magické rostlině. Nezapomeňte je nasbírat, usušit a využít!
Nahrazuje nebo doplňuje plot klasický, nenásilnou formou zajišťuje soukromí, funguje jako protiprachová a protihluková bariéra. Často slouží také jako dekorační prvek. Plní tak nejen funkci užitkovou, ale i okrasnou. Proto je živý plot stále oblíbeným doplňkem. Pokud i vy uvažujete o jeho založení, je právě teď ten pravý čas.
Ačkoliv podzimní mrazíky připraví většinu okrasných keřů o barevné listí, nemusí být vaše zahrada smutná. Rozjasní ji a oživí plody různých tvarů i barev, které s podzimem dozrávají na okrasných keřích.
Není bio zahrady bez živočichů. Navrhneme proto jednoduchá opatření, která můžete ve své zahradě udělat, aby se v ní usadili ptáci, ježci, slepýši a jiné ještěrky, užovky, žáby, čolci, žížaly, čmeláci, motýli, slunéčka a další organizmy.
Kdo by nechtěl mít vlastní oázu klidu? Vaše zahrada může být takovým místem nerušeného soukromí, které pro vás vytvoří živý plot: ochrání vás před hlukem, prachem i zvídavými pohledy kolemjdoucích.
„Návod, jak žít a hospodařit v souladu s přírodou, poskytuje odjakživa příroda sama, ale abyste to v začátcích měli jednodušší, najdete ho i v této knize,“ komentuje Jaroslav Svoboda svou publikaci. Získejte ji v naší soutěži!
Máte rádi bylinky? Je tu čas jejich sběru. I malá zahrada se vám stane dobrým zdrojem aromatických, chutných i léčivých druhů, které oceníte zvláště v zimním období.
Živý plot není žádným módním výstřelkem. Dříve však měl trochu jiný úkol než dnes. Původní záměr, ohraničení určité plochy, se nezměnil, ale kdysi šlo o zabránění průchodu ven, a dnes je tomu naopak.
Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.
Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?
Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.
Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.
Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?