V nížinách není po sněhu ani památky, z hor rychle mizí. Letos je zahradnický rok trochu posunutý, ale jaro přišlo náhle a příroda se bude snažit dohnat to, co v březnu nestihla. Čeká nás dvojnásobná dřina.
Pergola patří mezi nejoblíbenější zahradní stavby. Její zhotovení není náročné. Pokud si nepořídíme pergolu hotovou, můžeme si ji postavit sami. Na co nesmíme zapomenout?
Zapomeňte na nahodilý mix rostlin a zkuste dát omezeným venkovním prostorům jednotný styl. Osázené balkony či terasy jsou zeleným mikrosvětem a ten by měl být, jako každý dobrý svět, co nejharmoničtější.
Všechny rostliny teras a balkonů, jež jste se dosud báli umístit ven, aby jim případný noční chlad neublížil, dostanou v půli května zelenou pro pobyt na čerstvém vzduchu.
Oblíbenou a účelnou stavbou v zahradách je pergola. Poslouží jako místo k příjemnému posezení, a je-li porostlá rostlinami, vznikne přistíněný kout. V čem musíte mít jasno, než si ji dáte na zvolené místo?
Výrobci osiv připravili i pro letošní sezonu nové odrůdy zeleniny, bylinek a květin. Požádal jsem je, aby předvedli, s čím nás překvapí. A bylo toho dost – však se podívejte sami…
V květnu nám celá zahrada prudce pučí, roste, kvete, a my nevíme, co dřív. Zahradníci tento měsíc mívají nejvíc práce, bohatou odměnou jsou rostliny v rozpuku a romantika májového deště.
V dubnu je již zahrada plná pučících a rašících rostlin. Na zeleninové záhony vyséváme a sázíme také mnohé druhy zeleniny. Mnohé plodiny mají nejvyšší čas dostat se do země.
Zaštipování rajčat je jednoduché, přesto byste ho neměli podceňovat. Pokud ho totiž uděláte správně, máte velkou šanci na kvalitní úrodu.
Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Ponocovat kvůli tomu nemusíte. Vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.
Říkáte si, že letos by to chtělo zužitkovat třešně i nějakým novým způsobem? Kromě zavařování, pálení a výroby džemu se můžete pustit do přípravy třešňového likéru. Je snadná a velmi rychlá. Pokud u vás zrají třešně dřív, takže už je máte zpracované, použijte na likér višně, rybíz nebo maliny.
Záhonové i nádobové hortenzie mají podobné nároky. Pokud nekvetou, bývá příčinou pěstitelská chyba. Podívejte se na jejich přehled a zjistěte, co vaší rostlině pomůže. Další užitečné rady najdete i ve videu v úvodu článku.
Posezení za vlahých letních večerů s lahvinkou vína a přáteli patří k radostem krásného léta. Kdyby ovšem kolem nebzučeli ti otravní komáři. Tady jsou bylinky, které proti nim fungují.