Popis: Má menší a kompaktnější vzrůst. Také listy jsou zaoblenější a menší.
Výška: 10–20 m
Tvar: vejčitý, strom, hustý
List: vejčitý, široký, opadavý
Barva listu: zelená
Plod: nažka s křídlem
Nároky na půdu: humózní
Nároky na půdu: pH: kyselé
Nároky na světlo: plné slunce
Nároky na vlhkost: střední
Atraktivita: list
Použití: Je to menší druh břízy, který se hodí do živých poltů, stromořadí a alejí. Uplatní se také v menších zahradách.
Kvetení: březen až duben
Nejhorším měsícem pro alergiky je duben. Převládá pyl dřevin (olše, líska, topol, bříza, habr a tis) a začínají kvést i byliny – pampeliška, jitrocel a okrasné keře.
Koncem léta se nabídka venkovních kvetoucích rostlin zúží na chryzantémy a vytrvalé pozdní astry. Když nějaký čas počkáte, objeví se i pestrobarevné keříky vřesů a vřesovců, neklamná známka podzimu.
Vysazování vzrostlých dřevin nepatří k běžným zahrádkářským činnostem. Je to záležitost náročná stejnou mírou pro zahrádkáře, jako pro samotný strom.
Opadavé listnaté stromy do zahrad neodmyslitelně patří. Právem se o nich říká, že působí ve výsadbě lehčeji a optimističtěji než jehličnany a stálezelené dřeviny. Víte ale, jaké druhy si vybrat?
Sušené květiny jsou stále oblíbené. Jejich výhodou je, že se z nich můžete těšit po celý rok, aniž byste je museli zalévat. Do obydlí vnáší příjemný pocit stálého spojení s okolní živou přírodou.
Slavit je vždy příjemné, obzvlášť v přírodě. Proč hovoříme o oslavě? Právě na dnešek totiž připadá Evropský den parků. Co byste řekli na výlet do jednoho z nich, do Českého Švýcarska?
Jaro už je v plném proudu, kolem nás vše kvete a voní. Mezi námi ale žije skupina lidí, kteří toto období a následující půlrok protrpí. Jsou to ti, již mají alergii na pylová zrnka, takzvaní alergici. Patříte mezi ně?
Zakrslé kultivary jehličnanů si získávají stále větší oblibu. Jsou vhodné pro osazování malých i větších moderních zahrádek, dobře se uplatní ve skalce a dají se s úspěchem pěstovat i v nádobách.
Barevná a nevšední step je novým moderním prvkem možnosti zahradní úpravy. Bez zálivky a v extrémním horku vydrží krásná, aniž ji poškodí naše dlouhá nepřítomnost.
Po zimě jsou naše tváře pobledlé, vlasy řídnou, pleť je nezdravá. Zahrada i volná příroda nbízí řešení – jarní detoxikaci pomocí běžných bylin a rostlin.
Zamiokulkas se v současnosti řadí mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač exotický, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny – na trhu se objevil jen před pár lety, ale rychle si vydobyl své místo na slunci.
Bílá barva je praktická, univerzální, dobře se kombinuje, ale po čase může být i pěkně sterilní. Nebojte se sáhnout při malování bytu po živé barvě. Pokud se bojíte, že bude moc výrazná, stejně jako při tapetování ji můžete použít jen na jednu stěnu. Co zkusit i modrou nebo zelenou?
I když venkovní teplota stále padá pod nulu a za okny často poletuje sníh, blíží se nejvhodnější doba na to pustit se do pěstování téhle chutné zeleniny. Právě v únoru je totiž čas na to zasít semínka paprik. Poradíme vám, jak si z nich vypěstovat vlastní sazeničky.
Sezóna chřipek a nachlazení je v plném proudu. Rýmě a kašli unikne jen málokdo z nás. Není ale nutné vše řešit jen prášky a předraženými přípravky z lékárny. Nepříjemné příznaky pomůže zmírnit třeba rýmovník. Máme pro vás návod, jak si z něj doma vyrobit sirup a mast.
Přemýšlíte o nějakém zajímavém a stylovém novém doplňku, který oživí váš interiér? Pak byste si určitě měli pořídit rostlinné akvárium. To může zdobit celou stěnu pokoje, stačí vám na něj ale i obyčejná váza či větší sklenice. Poradíme vám, jak ho založit a jaké rostliny pořídit, aby vypadalo pořád skvěle.