Popis: Koruna tohoto stromu bývá ploše kulovitá a rozložitá. Listy jsou méně kosočtverečné než u naší břízy.
Výška: 20–30 m
Tvar: ploše kulovitý, strom, rozkladitý
List: vejčitý, pilovitý, opadavý
Barva listu: zelená
Plod: nažka s křídlem
Nároky na půdu: humózní
Nároky na půdu: pH: kyselé
Nároky na světlo: plné slunce
Nároky na vlhkost: střední
Atraktivita: list
Použití: Dobře se vyjímá v parcích a velkých zahradách. Existují i menší a převislé kultivarvy.
Ostatní: Kůra je značně tenká a loupe se v pruzích.
Kvetení: březen až duben
Nejhorším měsícem pro alergiky je duben. Převládá pyl dřevin (olše, líska, topol, bříza, habr a tis) a začínají kvést i byliny – pampeliška, jitrocel a okrasné keře.
V období zimního spánku, kdy jsou koruny stromů bez listí, zastavte kroky u některého z nich a pozorně si prohlédněte jeho kůru. Překvapí vás, jak je různorodá a barevná, jaké obrazce vytváří na kmeni.
Vysazování vzrostlých dřevin nepatří k běžným zahrádkářským činnostem. Je to záležitost náročná stejnou mírou pro zahrádkáře, jako pro samotný strom.
Sklánějí větve až k zemi jako zelený vodopád, a třebaže jejich přívlastek v odborném názvu znamená smuteční nebo převislý (pendula), jsou oživením zahrad a poutají pozornost v každé roční době.
Máte rádi bylinky? Je tu čas jejich sběru. I malá zahrada se vám stane dobrým zdrojem aromatických, chutných i léčivých druhů, které oceníte zvláště v zimním období.
Opadavé listnaté stromy do zahrad neodmyslitelně patří. Právem se o nich říká, že působí ve výsadbě lehčeji a optimističtěji než jehličnany a stálezelené dřeviny. Víte ale, jaké druhy si vybrat?
Slavit je vždy příjemné, obzvlášť v přírodě. Proč hovoříme o oslavě? Právě na dnešek totiž připadá Evropský den parků. Co byste řekli na výlet do jednoho z nich, do Českého Švýcarska?
Jaro už je v plném proudu, kolem nás vše kvete a voní. Mezi námi ale žije skupina lidí, kteří toto období a následující půlrok protrpí. Jsou to ti, již mají alergii na pylová zrnka, takzvaní alergici. Patříte mezi ně?
Zakrslé kultivary jehličnanů si získávají stále větší oblibu. Jsou vhodné pro osazování malých i větších moderních zahrádek, dobře se uplatní ve skalce a dají se s úspěchem pěstovat i v nádobách.
Po zimě jsou naše tváře pobledlé, vlasy řídnou, pleť je nezdravá. Zahrada i volná příroda nbízí řešení – jarní detoxikaci pomocí běžných bylin a rostlin.
Chystáte se sázet či přesazovat rostliny? Na to obvykle potřebujeme nové květináče a truhlíky. Na těch z loňska se podepsaly počasí a povětrnostní vlivy. Zjistili jsme proto pro vás, jaké výrobky se právě dají v obchodech sehnat a za kolik. Podívejte se do naší fotogalerie venkovních i interiérových květináčů.
Předzahrádka má dotvářet estetický rámec a zdůraznit vstup do domu. Kromě toho předzahrádka plní izolační, dekorativní a reprezentační funkci. Naše rady vám pomohou osázet ji tak, aby nedala mnoho práce.
Chcete-li sklidit kvalitní ovoce a zajistit si bohatou sklizeň, je třeba věnovat pozornost předjarní ochraně ovocných stromů. Zaměřte se na jádroviny a peckoviny, ale také na keře drobného ovoce.
Rakytník má neuvěřitelně kyselé plody – to proto, že obsahuje obrovské množství vitamínu C. Ještě tento zázračný keř v zahradě nemáte?
Správnou kombinací okrasných a užitkových rostlin vytvoříte pěknou a jedlou minizahrádku i na tom nejmenším balkónku. Jen vědět jak na to, neboť pěstování v nádobách má své výhody, ale přináší i řadu úskalí.