Popis: Na našem území je to původní druh břízy s mnoha vyšlechtěnými kultivary. Typická pro ni je smuteční podoba. Štíhlá koruna tvoří závěsy jemných větví.
Výška: 10–20 m
Tvar: převislý, kónický, deštníkovitý, strom, štíhlý
List: pilovitý, opadavý, kosočtverečný
Plod: nažka s křídlem
Nároky na půdu: neúrodná
Nároky na světlo: plné slunce až polostín
Nároky na vlhkost: střední
Atraktivita: list, podzimní zbarvení, snadné pěstování
Použití: Velmi odolná dřevina. Lze ji využít na velmi neúrodných a znečištěných místech. Mnohé kultivary dovolují využití také v malých zahrádkách a na skalkách. Známý je též tmavě červeně zbarvený kultivar.
Kvetení: březen až duben
Nejhorším měsícem pro alergiky je duben. Převládá pyl dřevin (olše, líska, topol, bříza, habr a tis) a začínají kvést i byliny – pampeliška, jitrocel a okrasné keře.
Koncem léta se nabídka venkovních kvetoucích rostlin zúží na chryzantémy a vytrvalé pozdní astry. Když nějaký čas počkáte, objeví se i pestrobarevné keříky vřesů a vřesovců, neklamná známka podzimu.
Vysazování vzrostlých dřevin nepatří k běžným zahrádkářským činnostem. Je to záležitost náročná stejnou mírou pro zahrádkáře, jako pro samotný strom.
Opadavé listnaté stromy do zahrad neodmyslitelně patří. Právem se o nich říká, že působí ve výsadbě lehčeji a optimističtěji než jehličnany a stálezelené dřeviny. Víte ale, jaké druhy si vybrat?
Jaro už je v plném proudu, kolem nás vše kvete a voní. Mezi námi ale žije skupina lidí, kteří toto období a následující půlrok protrpí. Jsou to ti, již mají alergii na pylová zrnka, takzvaní alergici. Patříte mezi ně?
Zakrslé kultivary jehličnanů si získávají stále větší oblibu. Jsou vhodné pro osazování malých i větších moderních zahrádek, dobře se uplatní ve skalce a dají se s úspěchem pěstovat i v nádobách.
Je tu první adventní neděle a s ní i čas zapálit první svíčku na adventním věnci. Pokud ho ještě nemáte, nepanikařte. Vyrobit si ho můžete i rychle a levně, jen z toho, co máte doma. Pro inspiraci pro vás máme více než padesát fotek.
Hmota, které se říká studený porcelán, je lehká, tvárná, skvěle vypadá, a co je nejdůležitější, připravíte ji doma za pár korun. Vyzkoušejte to! Vyrobte si z ní třeba nové vánoční ozdoby. Našli jsme pro vás návod na jejich výrobu.
Rok co rok si pořizujete vánoční hvězdu, ale její konec bývá neslavný? Na vině je jedna či hned několik pěstitelských chyb, jichž se dopouštíte. Zjistěte, co děláte špatně, a řiďte se našimi radami. Názornou ukázku najdete i ve videu v úvodu článku.
Se svátkem Barbory, který připadá na čtvrtý prosinec, je spojen starý lidový zvyk. Pokud si svobodná dívka v tento den natrhá větvičky třešní nebo višní a ty jí na Štědrý den rozkvetou, dotyčná se do roka vdá.
Ještě jste si nestihli pořídit žádný adventní věnec? Zkuste si vyrobit vlastní. Ať už se rozhodnete pro klasický věnec nebo nějaký netradiční, většinu materiálu máte k dispozici doma, na zahradě nebo v přírodě. Přinášíme vám podrobný návod plus galerii krásných věnců pro inspiraci.