Hlíznaté begonie, jako jedny z mála balkonových rostlin, obvykle bohatě kvetou i koncem září, což jim vydrží až do prvních mrazíků. Chcete se z nich těšit i příští sezonu? Připravte je na zimu a dobře přezimujte.
Aby hlíznaté begonie (Begonia) kvetly včas, musíte je v únoru předpěstovat. Rozhodněte, zda vypěstujete kultivary vzpřímené, převislé, s jakou velikostí květu, a podle uvedeného návodu se pusťte do první ze tří fází předpěstování hlíz.
Které balkonovky do truhlíků si vybrat? Nestárnoucí klasikou jsou muškáty, petúnie, surfinie, verbeny, lobelky či begónie, ale na trhu je spousta dalších druhů. Co rozhoduje, je především orientace balkonu vůči světovým stranám. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších balkonových rostlin známých i neznámých.
Begonie, mečíky, sasanky a další hlíznaté rostliny se velmi snadno množí vegetativně. Tento způsob, jímž si znásobujeme počet rostlin, je mnohem výhodnější než generativní množení výsevem.
Chladné dny jsou tu, a není proto divu, že ve většině domácností se postupně začíná topit. V mnoha případech to znamená i suchý vzduch. Co na to říkají pokojové rostliny?
V tomto měsíci je země ještě dost vyhřátá na výsev trávníku, ale současně už mohou hrozit mrazíky ohrožující letněné pokojové a tropické rostliny. Na zahrádce postupně vytipujte prostory vhodné k umístění krmítek pro ptáčky.
Přezimování balkónových rostlin bývá označováno za obtížné a jeho výsledek za nejistý. Existují návody, jak zazimovat rostliny, které přes léto bohatě narostly.
Jak ochránit před mrazem zelené přátele, kteří nám dělali společnost na balkonech a terasách, abychom se z nich mohli těšit i příští rok.
Na podzim se těšíme ještě jiřinami, později vykvétají krásné ocúny. Jiné druhy hlíznatých rostlin vysazujeme pro jarní parádu. Mezi nimi například talovíny a krokusy. Dobrá péče zajistí spolehlivé kvetení.
Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.
Okraje mezi trávníkem a zahradou mnozí Češi stále podceňují, přitom jde o jednoduchý způsob, jak zabránit trávě v prorůstání mezi květiny i zeleninu. Kam se nehodí mohutné betonové obrubníky, dřevo či plast, tam vsaďte na subtilní kov s dlouhou životností.
Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.
Nepropásněte krátkou dobu, kdy kvete šeřík, a nasbírejte si jeho vonné květy. Poradíme vám, jak je uchovat a pochutnat si na nich: Připravte si šeříkový sirup nebo léčivý šeříkový čaj. Sirup využijete i při přípravě sladkých dobrot.
Bydlíte v bytě, ale k dispozici máte balkon, lodžii či terasu? I na tomto prostoru může stát pařeniště, skleník či fóliovník, díky nimž získáte vlastní zeleninu a podaří se vám snadněji vypěstovat i teplomilnější druhy rostlin. V první řadě záleží na velikosti místa, ale podstatný je i nápad.