Alamanda počistivá

Alamanda počistivá

Alamanda počistivá

Alamanda počistivá

Alamanda počistivá
2
Fotogalerie

Alamanda počistivá

(latinsky: Allamanda cathartica, slovensky: alamanda prečisťujúca)
Čeleď: toješťovité (latinsky: Apocynaceae)
Právě kvete Popínavá rostlina
Tato okrasná trvalka s dřevnatějícími lodyhami a výraznými květy pochází ze severovýchodní části Jižní Ameriky. Ve volné přírodě roste na vlhkých osluněných místech. V tropických oblastech často zplaňuje, u nás se pěstuje jako balkonová či pokojová rostlina. Daří se jí v zimních zahradách.

Nejdůležitější vlastnosti

Kvetení (květen až prosinec)
123456789101112
Nároky na světlo
Nároky na vlhkost
Barva květu
žlutá
zlatá
Výška
u nás 2,5 m, v tropech a subtropech až 15 m
Nároky na půdu
propustná, výživná, pH - neutrální
Tvar:
popínavý, keř, strom
List
eliptický, obvejčitý, lesklý, tuhý, kožovitý, vstřícný
Atraktivita
květ, list, vůně

Použití

V tropických a subtropických krajích slouží alamanda k porůstání pergol či plotů i jako půdopokryvná rostlina na svazích. Upravuje se také do tvaru keře nebo štíhlého stromu. V našich podmínkách se pěstuje jako pokojová či přenosná rostlina, kterou je nutné přezimovat v bezmrazé místnosti. Její květy, listy a kořeny se používají k přípravě silně čistícího odvaru, míza účinkuje ntibakteriálně a antileukemicky.

Ostatní vlastnosti

Alamanda při poranění roní mléčnou mízu, která může při styku s pokožkou způsobit svědění, vznik puchýřů a vyrážky. Na jaře je dobré rostlinu zkrátit asi o třetinu, bohatěji pokvete.

Barva listu: tmavě zelená

Květ: Krátce stopkaté, nálevkovité květy o průměru až 8 centimetrů vyrůstají jednotlivě nebo po několika, mají jasně žluté zbarvení a voní. Korunní trubka je ve spodní polovině velmi úzká a často s červenavým nádechem. V horní části se rozšiřuje, uvnitř většinou má červenavé podélné proužky.

Plod: tobolka

Další popínavé rostliny

Články odjinud