Přečtěte si zajímavé redakční články, které se věnují tématu Jiřiny.
Více než dvěstěletá tradice pěstování jiřin dala vznik nepřebernému množství odrůd. Doba, kdy byly k mání jen vysoké zahradní typy, je za námi, a pěstování jiřin v nádobách na balkonech tak není žádný problém. Stačí si jen vybrat.
Nenáročné jiřiny jsou jedny z nejoblíbenějších květin. Za symbol boha Slunce je považovali už staří Aztékové. Nabízíme stručný souhrn o jejich pěstování a přehled nových i osvědčených odrůd na záhony i do nádob.
S blížícím se jarem se začínají probouzet i jiřiny, které jste nechali přezimovat v bezmrazé místnosti. Je třeba prohlédnout hlízy, nechat je narašit a připravit záhon. Jak velké trsy jiřin vysadit a jaké jiřiny se hodí do nádob na balkon?
Jiřiny začínají ve velkém kvést až v druhé polovině léta, takže právě nyní je vhodný čas vyplnit jejich přání, aby květy byly opravdu pěkné. Jaké choroby a kteří škůdci mohou vaše pěstitelské snahy mařit a jak proti nim bojovat?
Jiřinky můžete vybírat například podle barvy květů, výšky rostlin, či dokonce barvy listů. Množství odrůd je nepřeberné, proto bylo nutné zařadit je do jednotlivých skupin. Poradíme vám, jak se v jejich systému zorientovat.
Nastává období, kdy byste si měli vzpomenout na zazimované jiřinky – právě teď je totiž na řadě dělení jejich hlíz. Že jiřiny letos nehodláte množit? Nevadí. Hlízy se mají dělit každoročně bez ohledu na množení.
Jiřiny jsou právě v plném květu. Přemýšlíte, že si je příští rok pořídíte, ale zdají se vám náročné na pěstování? Nebojte se! Zkusíte-li je jednou vysadit, uvidíte, že se k nim budete každoročně vracet.
Podobná témata: Pěstování, Cibulnaté, hlíznaté, šlechtění, Zahradní rostliny, Jaro v zahradě, Fialová, Balkonové rostliny, Floristika, Výživa a hnojení, Užitečná zahrada, Balkón, Zemina, Záhon, Růžová, Výsadba, Ochrana a péče, Choroby a škůdci, Okrasná zahrada, Květ, Tradice
Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.
Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?
Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?
Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?
Jak nejlépe zpracovat zralé hrušky, které jsou sladké a šťavnaté, a stejně tak i hrušky mírně přezrálé, jež spadly z hrušně a jsou otlačené, případně i rozmáčknuté? Nejlepším řešením jsou hrušková povidla bez míchání: na přípravu nejsou nijak náročná.