Jehličnany patří k nejčastěji vysazovaným dřevinám – jsou odolné a nenáročné, dobře snáší sucho i mráz. Poradíme vám, které z nich se hodí do zahrad velkých či malých, vysvětlíme vám, jak je kombinovat s ostatními rostlinami.
Mohlo by vás také zajímat: Listnáče, Zahradní rostliny, Okrasné rostliny, Zahrady. Podívejte se na stromy v katalogu rostlin.
Jehličnany jsou atraktivním doplňkem zahrady. Jde o mrazuvzdorné stromy, které mají krásnou zelenou barvu i v okamžiku, kdy sezónní květy odkvetou a opadavé rostliny ztratí své listy. Máme pro vás inspiraci ve fotogalerii, jak zakomponovat jehličnany právě do své zahrady.
Cedry, impozantní jehličnaté stromy, jsou zmiňovány už v Bibli. Jejich nezaměnitelný vzhled, dlouhověkost, vůně, odolnost i kvalita dřeva z nich dělají jeden z nejzajímavějších jehličnanů. Jak je to však s jeho pěstováním u nás? Seznamte se s jednotlivými druhy a jejich nároky.
Když se řekne smrk, představíme si většinou mohutný lesní strom. Ale pozor, smrky mohou být i zakrslé – záleží na tom, o který druh, respektive kultivar se jedná. Na zahradách je pěstujeme pro jejich celoročně krásné zbarvení v různých odstínech.
Umělý vánoční strom nevoní, řezaný opadává, a proto upřednostňujete stromek živý v květináči? Který zvolit? Poradíme vám, jaké mají jednotlivé druhy stromků vlastnosti a jak se o ně postarat, aby pobyt v teple přežily. Užitečné rady najdete i na videu v úvodu článku.
Rozhodli jste se prosvětlit zahradu, zbavit se starých a nemocných stromů? Pak nezbývá než přistoupit ke kácení vybraných dřevin. Co musíte vyřídit, abyste při této činnosti, i když na svém vlastním pozemku, vyhověli zákonům, a kdy je třeba povolení?
Máte raději romantickou rozevlátou atmosféru venkovského stavení, nebo vás oslovuje moderní jednoduchost? Obojí můžete vyjádřit hned u vstupu do svého domova. Podle toho, jak si zařídíte předzahrádku.
V prosinci asi každý člověk, zahrádkáře nevyjímaje, žije přípravou na vánoční svátky. Dobrý zahrádkář však nikdy nezapomíná na svou "zelenou lásku" a přemýšlí, čím by příští rok mohl obdarovat také ji.
Otázka, kterou si klade mnoho z nás. Plast vydrží na věky, řezaný stromek krásně voní a o ten v květináči se musíme starat celý rok. Kterému dáte přednost vy?
Mám ty túje stříhat v létě, nebo až na jaře? Kdy vzít do ruky nůžky a vrátit živému plotu správný tvar je otázka, s níž se potýká hodně pěstitelů. Poradíme vám, jak na to.
Mnohé původně tropické a subtropické rostliny jsou při správném pěstování dostatečně odolné, aby přežily i naši zimu, a tak si i v Čechách můžete na zahradě vytvořit doslova tropický ráj.
V období zimního spánku, kdy jsou koruny stromů bez listí, zastavte kroky u některého z nich a pozorně si prohlédněte jeho kůru. Překvapí vás, jak je různorodá a barevná, jaké obrazce vytváří na kmeni.
Stinné dvorky, severní části zahrad a také místa před vyššími stromy snadno oživíte s pomocí vhodně vybraných stínomilných keřů. Poradím vám, podle jakých zásad je vybírat a co vzít při rozhodování v úvahu.
Říjen je nejvhodnějším obdobím pro výsadbu většiny ovocných a okrasných dřevin. Poradíme vám, jak postupovat. Dopředu si promyslete, jaké stromky či keře budou ideální volbou pro vaši zahradu. Zjistěte si, jaké mají nároky na pěstování a pusťte se do práce.
Možná vás překvapí zjištění, že jedovaté rostliny máte na zahradě i vy. Nepropadejte hned panice; většina listnáčů, jehličnanů, trvalek a letniček je spíše nepoživatelná, než aby se jednalo o smrtelně jedovaté rostliny. Přesto není opatrnosti nazbyt.
Vysazování vzrostlých dřevin nepatří k běžným zahrádkářským činnostem. Je to záležitost náročná stejnou mírou pro zahrádkáře, jako pro samotný strom.
Původ ozdobného zastřihování rostlin spadá už do předkolumbovské doby. Ve městě Tenochtitlán žilo více než tři sta tisíc domorodců. Ti vytvářeli obrovské zahrady včetně různě tvarovaných stromů a keřů.
Kdo by nechtěl mít vlastní oázu klidu? Vaše zahrada může být takovým místem nerušeného soukromí, které pro vás vytvoří živý plot: ochrání vás před hlukem, prachem i zvídavými pohledy kolemjdoucích.
Přečtěte si podrobný článek o všech možnostech rozmnožování jehličnatých dřevin. Probereme generativní množení, řízkování, množení vzdušnými odnožemi, hřížení, roubování a školkování.
Kdo je na pochybách, zda jeho zahrada nebude jednotvárná, když vysadí ve větším množství jehličnany, může být zcela bez obav. Konifery s šupinami či jehličím v různých odstínech žluté a zlaté zpestří výsadbu a prozáří každou zahradu.
Holá místa v zahradě nedělají nikomu radost, někdy se ale nehodí pro pěstování klasických trvalek nebo keřů. Jak osázet takové prostory? Možná vám na jaře pomohou zkrášlit zahradu půdokryvné rostliny.
Mamutí strom sekvojovec obrovský (Sequoiadendron giganteum) je pravým divem rostlinného světa. Je nejen nejmohutnějším stromem na zeměkouli, ale i jedním z nejpodivuhodněji se rozmnožujících a nejvíce dlouhověkých stromů.
Jehličnany si významné místo v zahradách získaly nejen proto, že zůstávají zelené i v zimě. Vybírat můžete z barevně výrazných druhů i odrůd, takže zahradě nehrozí jednotvárná zeleň – oblíbené jsou zvláště konifery s jehlicemi stříbrnými či modravými.
Skalka má v zimě těžké období. Protože se u nás od listopadu střídávají poměrně teplé deštivé týdny s týdny holomrazů, po nichž přijde opět teplejší období, nemají skalničky pravý klid pro bezpečné zimování.
Půvab stálezelených listnatých a jehličnatých keřů oceníte hlavně v zimních měsících, kdy vynikne jejich krásná struktura. Aby se jim dařilo dlouhé roky, potřebují i v zimním období časově nenáročnou péči.
Túje u nás patří k nejčastěji vysazovaným jehličinám. V posledních letech převládá výsadba tújí v živých plotech, a to proto, že zůstávají zelené po celý rok, což je v našich podmínkách žádoucí. Navíc odrůdy určené pro živé ploty rychle rostou.
Domluvili jsme se s arboristou Ing. Jiřím Soškou a sledovali jeho práci. Podívali jsme se, jak ošetřuje a kácí staré ovocné stromy, nafotili zajímavé momenty a položili mu několik otázek. Znalost odpovědí na ně se vám bude hodit, až budete vybírat, kdo se postará o vzrostlé stromy na vašem pozemku.
Zima je náročné období v životě mnoha zahradních rostlin. Na jaře zjišťujeme škody: některé exempláře jsou poškozeny, jiné zahynuly. Jak tomu předejít? Poznejte, co rostlinám nejvíce škodí, a pomozte jim.
Většina rostlin v zimě odpočívá, ale jsou takové, které jako by se nemohly dočkat jara. Hlavně keřové vilíny, z trvalek pak čemeřice či talovíny. Teprve po nich se ze země klubou sněženky, bledule a šafrány.
Podobná témata: šalvěj, Architektura, Letničky a dvouletky, Druhy, Stříbro, léčivky, Počasí, Tradice, Rakytník, Trávníky, Cedr, Děti, stín, Mosaz, Reportáže, Floristika, TV, Domácnost, Bylinky, Muškáty
Máte pocit, že je v srpnu na sázení zeleniny pozdě? Omyl. Když zasejete nyní, budete mít čerstvou zeleninu z vlastní zahrádky až do prvních mrazíků.
Máte na zahradě hromadu ovoce, ale marmelád a kompotů už je plná spíž a vám už se nechce nic dělat? Vyzkoušejte zavřeniny.
Stejně jako lidé i psi spí v různých polohách. Někteří spí nejčastěji na boku, jiní v klubíčku a další zase na zádech s tlapami ve vzduchu. Vypozoruje-li jejich páníček jejich nejoblíbenější polohu, může se toho o svém chlupatém příteli hodně naučit.
Také se vám doma postupně hromadí prázdná plata od vajíček? S trochou kreativity z nich společně s dětmi vyrobíte pěkné dekorace. Potřebujete pouze nůžky, barvy a lepidlo!
Rajčat a paprik se někdy urodí tolik, že je v čerstvém stavu nestačíte zkonzumovat. Jak je můžete zpracovat nebo uskladnit, aby vydržely co nejdéle? Usušte je, zamrazte nebo je skliďte ještě zelené a uložte do přepravek. Jak na to?