Jádroviny na jaře krásně kvetou bílými či narůžovělými pěticípými korunami, které lákají včely. Přečtěte si, jak je úspěšně pěstovat. Pokud jsou květy opylovány, mění se v chutné malvice. Seznamte se s pravidly sklizně plodů i jejich skladování.
Mohlo by vás také zajímat: Peckoviny, Skořápkoviny, Ovoce, Recepty
Měsíc duben bývá pro zahrádkáře z časového hlediska docela náročný, protože různých činností, které během něj musejí zvládnout, je mnoho. V prvé řadě je potřeba v dubnu vysadit a vysít zeleninu i letničky. Abyste na nic nezapomněli, řiďte se naším přehledem prací.
Únor a březen jsou období optimální pro zimní řez ovocných stromů, zvaný též jarní nebo předjarní. Jaký je rozdíl mezi řezem výchovným a udržovacím, kdy poprvé řezat stromky vysazené na jaře a kdy stromky vysazené na podzim?
Letní řez jabloní navazuje na řez zimní, koriguje jeho výsledky a příznivě ovlivní úrodu letošní i v příštím roce. Poradíme vám, kdy se provádí, na co se při něm zaměřit, a také to, jaký řez potřebují sloupovité jabloně.
Ovocné stromky nízkého vzrůstu jsou ideální do malých zahrad s omezeným prostorem, do nádob nebo jako živá stěna oddělující ovocnou a okrasnou část zahrady a prodávají se pod názvem Ballerina.
Jaké exotické ovoce u nás můžete koupit nebo si ho dokonce sami vypěstovat? Jak ho správně jíst, do jakých receptů se hodí a jaké má účinky na zdraví? Seznamte se s kaki, durianem, liči a chlebovníkem, kterému se říká také jackfruit.
Rozhodli jste se prosvětlit zahradu, zbavit se starých a nemocných stromů? Pak nezbývá než přistoupit ke kácení vybraných dřevin. Co musíte vyřídit, abyste při této činnosti, i když na svém vlastním pozemku, vyhověli zákonům, a kdy je třeba povolení?
Kdy sklízet jablka a hrušky a jak je uskladnit? Máme pro vás přehlednou tabulku, díky které zjistíte, v jakém měsíci jednotlivé odrůdy česat. Prozradíme také, při jaké teplotě a vlhkosti je správně uskladnit, aby vám dlouho vydržely. K tomu přidáme spoustu dalších praktických tipů.
Chcete-li sklidit kvalitní ovoce a zajistit si bohatou sklizeň, je třeba věnovat pozornost předjarní ochraně ovocných stromů. Zaměřte se na jádroviny a peckoviny, ale také na keře drobného ovoce.
Děláte si starosti, jak udržet pěkný tvar ovocného stromku? Vysvětlíme vám, proč se vlastně řez dělá, kdy je ten správný termín a které tvary stromků se bez řezu neobejdou.
Poradíme, na co při zakládání zahrady nezapomenout, jaké druhy vybrat i kterých chyb se vyvarovat, abyste brzo sklízeli pěkné, zdravé ovoce.
Duben je nejvhodnějším obdobím k jarnímu ošetření jádrovin proti pozdějšímu výskytu škůdců a chorob. Jen zdravé stromy vám dají zdravou úrodu. Zaměřte se na výskyt nemocí jádrovin opakujících se téměř každým rokem, čas je i na likvidaci každoročních škůdců. Ti nejenže oslabují rostliny, ale přenášejí i další choroby.
Při výběru odrůdy ovocného stromu se často zapomíná na podstatný detail – na jakou podnož je odrůda naroubovaná. Právě podnož je to, co nejvíc ovlivňuje množství a kvalitu sklizně.
V období zimního spánku, kdy jsou koruny stromů bez listí, zastavte kroky u některého z nich a pozorně si prohlédněte jeho kůru. Překvapí vás, jak je různorodá a barevná, jaké obrazce vytváří na kmeni.
Vlašský a lískový ořech patří k nejoblíbenějším jádrům, jež konzumujeme. Stačí se dostat pod skořápku a obsah rovnou rozkousat. Nebo preferujete upravené směsi? Zkuste dnešní recepty!
Podle čeho poznáte, že jablko či hruška již dozrály a nastal čas jejich sklizně? Jak co nejvíce prodloužit dobu trvanlivosti těchto plodů? Kde se skrývají nejvýživnější látky?
Také si pochutnáváte na letních odrůdách jablíček a hrušek? Určitě byste vyjmenovali mnoho nej, která mají, ale jedno jim přece jen chybí – dlouhá trvanlivost.
Duben je u konce s dechem, ale ještě stále můžeme v zahradnictví nakoupit sazenice ovocných stromků a keřů. Co s nimi a jak je zasadit, aby dobře rostly?
Mišpuli naleznete růst ve formě keře nebo stromu vysokého až šest metrů. V naší zemi se na ni v průběhu let tak nějak zapomnělo, i když dříve patřila k velmi vyhledávaným druhům ovoce.
Zima je náročné období v životě mnoha zahradních rostlin. Na jaře zjišťujeme škody: některé exempláře jsou poškozeny, jiné zahynuly. Jak tomu předejít? Poznejte, co rostlinám nejvíce škodí, a pomozte jim.
Všechno má svůj počátek i konec a životnost stromů není výjimkou. Přestárlé či nemocné ovocné stromy se musí pokácet. Jakmile se zlikvidují větve, dřevo mnohdy zůstává odsouzeno ke spálení. Využijte je i jinak!
Poslední pozdní odrůdy jablek už jsou sklizeny – úroda byla tento rok opravdu bohatá. Pokud chcete, aby vám jablka vydržela v dobrém stavu až do jara, stačí dodržet několik pravidel, s nimiž vás seznámíme.
Nastává sklizeň úrody. Problémy se mohou vyskytnout už při jejím skladování: zelenina i ovoce se často kazí a napadají je nejrůznější choroby. Poradíme vám, jak jim předcházet a sklizené plody zachovat co nejdéle zdravé.
Možná že i vám rostou na zahradě rostliny, které lze použít jako výborné hnojivo – stačí jen vědět, jak je zpracovat. Jejich využití s sebou nese hned několik výhod: hnojivo máte zadarmo a do vaší zahrady nepřibude žádná dávka chemie.
Mísy u ovocných stromů mají řadu příznivců i odpůrců. Stromy díky nim získávají přes kořenový systém nejen vláhu, ale i živiny, které podporují růst, kvetení a násadu plodů. Péči o tuto plochu dělíme na dva způsoby.
Chcete na zahradu vysadit také něco jiného než jabloně a hrušně? Vyzkoušejte kdouli, ryngli nebo mišpuli. Na obtížnost pěstování a způsob péče o tyto netradiční ovocné stromy jsme se zeptali Ing. Stanislava Bočka, Ph.D.
Čas jarního roubování je tu. Připomeňte si, jak postupovat a nač si dát pozor, abyste při roubování jabloní byli úspěšní. Stačí dodržet pár zásad a především pracovat pečlivě. Většina z rad se dá použít i na další druhy.
Při kácení a prořezu vzrostlých stromů dojde často k situaci, kdy by neodborný zásah mohl způsobit škody na majetku, nemluvě o zranění při neodborné manipulaci s technikou. Jak se vyhnout těmto rizikům vám poradí odborník.
Roubování začíná již v časném předjaří odběrem roubů. Aby bylo úspěšné, musíte vědět, jak rouby správně nastříhat, podle čeho vybrat ty nejlepší a odkud je odebrat. Poradím vám a nabídnu možnosti jejich následného uskladnění.
Podobná témata: Ovoce, Pokojové rostliny, Kopřiva, Zahradní rostliny, Recepty, Zahrádkářův diář, Povidla, Opora, Barborky, Kur, Kaki, Sošky, Leden, křen, Líska, Kompost, Okrasné rostliny, Rozmnožování, Meruňka, Ochrana a péče
Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.
Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?
Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.
Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.
Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?