vytisknout velikost písma Žula do zahrady: Jak a kam ji použít a na kolik vás to přijde

Žula se v Česku používá dlouhá staletí; jde o tradiční materiál, který se do zahrad skvěle hodí. Dodá jim punc luxusu a elegance, uplatní se jako stavební kámen, dlažba, ale i materiál k dekorování.

Využijte úžasných vlastností žuly!

Žula vyniká extrémní tvrdostí, je odolná, neponičí ji velký mráz ani vysoké teploty a je barevně stálá. Krásně vypadá, v přírodě se nachází v mnoha barevných a strukturálních variantách i odstínech. Pokud chcete svoji zahradu ozvláštnit, dodat jí punc luxusu a elegance, bude žula správnou volbou. 

Zatímco do interiéru se používá kámen precizně opracovaný a ve vysokém lesku, na zahradu lze použít i levnější varianty žuly –⁠ balvany, neopracované kameny, kostky, štěrk… Pávě z tohoto důvodu může být žula mnohem dostupnější, než si většina lidí myslí. Pokud chcete ušetřit, pro kámen zajeďte do lomu. Žulové desky, kameny i dlažbu najdete také v hobby marketech a specializovaných obchodech s kamenem.

Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: Vsaďte na ocel či hliník

Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: Vsaďte na ocel či hliník

Žulová dlažba se uplatní na zahradě i kolem domu. Pokládku na menší ploše zvládnete sami

Žulová dlažba se v posledních letech stává příjemnou alternativou klasické zámkové dlažby, využívá se nejen na pokládku chodníčků na zahradě a kolem domu, ale také na vjezdy před garáže. Obložit lze i zahradní bazén, vytvořit si příjemný koutek na zahradní posezení… Možností je mnoho.

Pokládka žulové dlažby je jednoduchá a v menší ploše ji zvládne i šikovný kutil. Nejprve urovnejte terén, na němž bude dlažba položena, pak nasypejte a rovnoměrně rozhrňte jemný štěrk. Následuje pokládání jednotlivých desek či kostek, které srovnáte hranami k sobě, aby lícovaly. Postupujte od jednoho konce ke druhému, řadu za řadou. Až budou všechny kostky usazené, je třeba je udusat a poté zasypat pískem. Následně jemným koštětem písek vmeťte do spár. 

Jak a čím ohraničit záhony v zahradě? Inspirujte se v galerii!

Jak a čím ohraničit záhony v zahradě? Inspirujte se v galerii!

Jaká je nejlevnější varianta žuly?

Chodníky a pojezdy můžete poskládat i z dlažebních kostek, což jsou opracované krychle. Existuje několik velikostí, pokládat se dají do řad či kruhově. Využít lze také žulové odštěpky, což jsou kousky kamene nepravidelných tvarů a velikostí. Z těch vybudujete nejen cestu pro auta, ale i pěší cesty a zahradní schody. Odštěpky jsou různých odstínů šedé, žlutavé nebo narůžovělé, tyto barvy lze využít například i při tvorbě mozaiky. Žulové odštěpky, které se dají najít také pod termínem divoká mozaika, jsou nejlevnější variantou žuly.

Neviditelný plastový obrubník: Na co všechno se hodí a jak ho instalovat?

Neviditelný plastový obrubník: Na co všechno se hodí a jak ho instalovat?

Obrubníky vnesou do zahrady řád

Třeba už máte cesty položené a hledáte jinou variantu, jak dostat žulu do zahrady. Možná vás tedy zaujmou obrubníky –⁠ lze je použít k oddělení chodníku od travnaté části zahrady. Výborně se také hodí k předělení a ukončení zahradních chodníčků z přírodního kamene. Jejich životnost je neomezená, jsou barevně stálé, mrazuvzdorné, odolné vůči větší zátěži a posypovým solím.

Nejčastěji jsou ve světle šedé barvě, která nechává vyniknout okolí a dominantní zeleň zahrady. Ucelenou kombinaci tvoří se žulovými kamennými kostkami, ale i s drobným štěrkem.

Gabion vypadá složitě, jeho stavba je ale překvapivě snadná. Jak na to?

Gabion vypadá složitě, jeho stavba je ale překvapivě snadná. Jak na to?

Zídky z žuly

Žulu můžete uplatnit při tvorbě zídek, a to hned dvěma způsoby. Kusové kameny lze použít jako náplň do gabionových košů. Jako výplň sice poslouží téměř každý kámen, ale žula se svojí jedinečnou strukturou a barevnou unikátností dodá „šmrnc“ každému pozemku. Gabionové ploty jsou nejen pěkné, ale hlavně funkční – mohou zabránit sesuvu půdy a posloužit i jako základ skalky. 

Druhou variantou je suchá zídka, užitečný zahradní prvek, který vznikne poskládáním kamenů na sebe bez použití pojiva, tedy nasucho –⁠ odtud její název. Lze ji postavit tam, kde je potřeba zpevnit svah či zmírnit nerovnosti v terénu, kromě toho je výborným úkrytem pro drobné živočichy a nádherným estetickým prvkem. Na stavbu se kromě žuly hodí i jiné druhy přírodního kamene, například břidlice, vápenec či pískovec. 

Kámen v zahradě

Kámen v zahradě

Sochy zahradě dodají eleganci

Chcete-li si svou zahradu ozvláštnit soškou, z estetického ani praktického hlediska není vhodné umísťovat do přírody umělý materiál. Z toho důvodu je ideální vybrat si do zahrady výrobek, který je vytesán z přírodního kamene, tedy například žuly. Na výběr jsou nejen zvířecí figury, ale i různé fontánky na vodu a pítka pro drobné živočichy. Vybrat můžete i klasické sochy lidských postav, které lze umístit nejen do zahrady, ale i před vstupní vchod. 

Zahrada podle zásad Feng Shui

Zahrada podle zásad Feng Shui

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: Vsaďte na ocel či hliník

Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: V…

Okraje mezi trávníkem a zahradou mnozí Češi stále podceňují, přitom jde o jednoduchý způsob, jak zabránit trávě v prorůstání mezi květiny i zeleninu. Kam se nehodí mohutné betonové obrubníky, dřevo či plast, tam vsaďte na subtilní kov s dlouhou životností.

7.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
ObrubyNeviditelný obrubník
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Svatý Jan nás čeká už za měsíc! Obstarejte si včas veškeré suroviny a vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Jak ušetřit peníze za zahradní nábytek? Recyklujte, tvořte, buďte originální!

Jak ušetřit peníze za zahradní nábytek? Recyk…

Ceny zahradního nábytku se v poslední době zvýšily, přitom šetřit potřebuje téměř každý. Pokud se váš zahradní nábytek již rozpadá a vy potřebujete nový, vsaďte na recyklaci. Z bazarů či na internetu pořiďte starý nábytek, kterému snadno vdechnete další život. Máme pro vás hromadu nápadů, jak kousky původně třeba i k vyhození proměnit v luxusní a stylové.

19.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
RecyklaceZahradní nábytek