vytisknout velikost písma Vybíráme zahradní lavičku: Jakou koupit a za kolik?

I ten nejpilnější zahradník si potřebuje někdy odpočinout, zrelaxovat se a se šálkem dobré kávy si v klidu prohlédnout plody své práce. A k tomu se výborně hodí zahradní lavička. Aby vám dlouho vydržela, vybírejte pečlivě, třeba z naší galerie.

Posezení ve stínu uprostřed rozkvetlé zahrady přináší po rušném dni skutečný relax. Proto můžeme s klidem říct, že žádná zahrada není dokonalá, pokud v ní chybí zahradní lavička, na které by mohl člověk odpočívat. Jestliže ji vyberete dobře, stane se ústředním místem vaší zelené oázy, místem, kam se budete rádi vracet a zvát si tam návštěvy. Proto vybírejte pečlivě a dbejte na následující kritéria.

Jak se na jaře postarat o zahradu? Podívejte se na video:

Kolik lidí bude lavičku využívat?

Nejdříve si odpovězte na otázku, kolik lidí bude vlastně na lavičce pravidelně sedat? Některé jsou totiž široké pouhý jeden metr, což umožní pohodlné posezení dvou lidí. Pokud budou na lavici pravidelně sedávat tři osoby, doporučujeme šířku lavice 180 centimetrů. Aby se na lavici dobře sedělo, zaměřte se i na její výšku, šířku sedací plochy, výšku opěradla a také područky, které pomohou při vstávání.

Křesla, koberce i polštáře, které vydrží venku i v dešti. Kde a za kolik je koupit?

Křesla, koberce i polštáře, které vydrží venku i v dešti. Kde a za kolik je koupit?

Styl lavičky je též důležitý, vyberete-li takovou, která neladí se zbytkem zahrady, bude působit jako pěst na oko. Je vaše zahrada užitková, nebo okrasná? Bydlíte ve staré vile, nebo moderní hranaté novostavbě?

Kromě stylu vyberte i vhodné místo. Bude se hodit alespoň částečné zastínění a rozhodně plocha, na kterou není vidět od sousedů. Umístěte tento kousek zahradního nábytku k oblíbeným rostlinám, abyste při odpočinku mohli dýchat jejich vůni a zrak oblažil pohled na ně.

Posezení na balkon: Vybrali jsme pro vás 35 stylových a praktických kousků nábytku

Posezení na balkon: Vybrali jsme pro vás 35 stylových a praktických kousků nábytku

Materiál je důležitý

Pokud nechcete při každém deštíku uklízet lavičku pod přístřešek, zaměřte se při jejím výběru i na materiál. Měl by být odolný, například z plastu či umělého ratanu. Takové lavice jsou lehké, snadno se přenášejí a jsou poměrně levné.

Klasikou jsou pak lavičky, které kombinují dřevo a kov, luxusnějším dojmem působí lavičky z exotického dřeva. Bývají dražší a dřevo je nutné pravidelně ošetřovat, jinak časem podlehne vlivům počasí. Nejdéle vydrží lavice kovové, které jsou ale těžké, takže se na přenášení příliš nehodí, a vzhledem k použitému materiálu jsou i poměrně drahé. Aby byla kovová lavička pohodlná, je třeba ji dovybavit podsedáky či polštáři.

Inspiraci najdete v naší galerii!

Happy Green TANSSI 50660022 Happy Green TANSSI 50660022
nabízí 17 obchodů za ceny od 1 523 Kč
Srovnat ceny na Dámě
Happy Green GRANADA 50340200 Happy Green GRANADA 50340200
nabízí 12 obchodů za ceny od 1 643 Kč
Srovnat ceny na Dámě
Nádherná proměna zahrady: Z nudného pozemku vytvořili architekti moderní oázu klidu a pohody

Nádherná proměna zahrady: Z nudného pozemku vytvořili architekti moderní oázu klidu a pohody

 
Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Myslíte si, že při chovu slepic či kachen nemůžete využít žádné zlepšováky? Prohledali jsme Pinterest a objevili nápady, jak udělat krmítko i pítko za pár minut, jak z pneumatiky vytvořit popeliště či jak vytvořit výběh pro kachny.

19.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
KachnyDrůbežChov slepic
Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, jak ji uspořádat a vylepšit

Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, …

Věděli jste, že můžete mít zelený tunel z dýní, že rajčata lze pěstovat ve výšce a že na vybarvený zeleninový záhon je stejně krásný pohled jako na květiny? Inspirujte se nejlepšími nápady pro zeleninové záhony, které jsme pro vás našli na Pinterestu, a vytvořte si letos ještě krásnější zeleninovou zahradu.

11.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Pěstování zeleninyZeleninová zahrádka
Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov či chatka. Inspirujte se!

Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov č…

Bydlení v maringotce či jiném malém prostoru naučí člověka rozpoznat, co z věcí opravdu potřebuje. Pokochejte se, jak krásně a útulně to může vypadat! Pokud koketujete s myšlenkou minimalismu, vyzkoušejte se třeba jen na pár dní zabydlet v maringotce, abyste zjistili, jestli je to pro vás to pravé.

10.  3.  2023 |
Kateřina Hradová
Maringotka
Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů, které vám zvýší úrodu!

Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů,…

Pěstební sezona ve skleníku už brzy začne, je tedy nejvyšší čas vyladit svůj skleník k dokonalosti! Udělejte si nový pracovní stůl, přidejte police a závěsné systémy, které zvýší množství zeleniny, které ve skleníku vypěstujete. Nezapomeňte na větrání a zalévání, aby se rostlinám dobře dařilo.

4.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Zahrada
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika