vytisknout velikost písma Tajemná měsíčnice uzdraví srdce i mozek. V přírodě ji ale nesbírejte

Asi metr vysoká bylina vykvétá na jaře a v brzkém létě a omamně voní. Nejvíc pozornosti si ale zaslouží na podzim, kdy její tobolky získají vzhled stříbrných penízků, které září podzimním pošmournem. Tehdy je nepřehlédnutelná.

Mesíčnice vytrvalá (Lunaria rediviva) roste často planě na zastíněných a vlhkých místech, třeba na okrajích lesů. Má ráda chladno, propustnou půdu zásobenou humusem, žádá si velkou vzdušnou vlhkost. Je možné ji pěstovat i v zahradách na místech, kam svítí pravidelně slunce, pak ale potřebuje hojnou zálivku. Za tu se odmění většími a bohatými květy.

Popenec právě kvete. Bylinka, co pomůže s chřipkou i záněty

Popenec právě kvete. Bylinka, co pomůže s chřipkou i záněty

Vykvétá od května do července, květy jsou fialové až (zřídka) bílé. Její vůně je doslova omamná, k opylení přitahuje noční motýly. Plody jsou elipsovité, protáhlé šešulky, které když seschnou, získají stříbrný odstín, připomínají stříbrnou minci, což jí dalo jméno v lidových názvoslovích. Naši předci ji zvali Jidášovými penízky či čertovými penízky. V podzimní krajině si jich nejde nevšimnout, skoro až září stříbrným svitem, vyniknou proto v podzimních vazbách květin.

Pozor, je chráněná

S měsíčnicí je třeba být opatrný, protože je považována za ohrožený druh, což znamená, že v blízké budoucnosti čelí vysokému riziku vyhynutí. Její sběr v přírodě je tak zakázaný. V přírodě ji proto nechte být a jen ji obdivujte, pokud si chcete užít její krásy i léčivých účinků, kterých nemá málo, vypěstujte si ji na zahrádce.

Jak správně sbírat, sušit a skladovat bylinky

Jak správně sbírat, sušit a skladovat bylinky

Pěstuje se snadno, protože na podmínky je nenáročná. Pokud výsev semen provedete do dubna, dočkáte se květů ještě v tomtéž roce. Když to ale nestihnete, musíte si počkat až do příštího roku. Pro okrasu lze pěstovat i příbuzný druh – měsíčnici roční (Lunaria annua).

Měsíčnice jako lék i jedlá rostlina

Květy z vypěstovaných rostlin můžete bez obav využít v kuchyni. Konzumovat i na okrasu se hodí mladá květenství nebo jednotlivé květy. Její tajemný vzhled ji doslova předurčil k lidovému léčitelství, protože lidé měsíčnici považovali za rostlinu čarodějnou, s tajemnými účinky. Ve skutečnosti za jejími schopnostmi stojí její složení – rostlina obsahuje malé množství alkaloidů, četné aminokyseliny, silici, olej a další látky. Pro léčebné účely se sbírají především lusky se semeny nebo i listy.

Jak využít květy růže: Recept na růžovou vodu, čaj, kuře i osvěžující drinky

Jak využít květy růže: Recept na růžovou vodu, čaj, kuře i osvěžující drinky

Bylinkáři používají drogu ve směsích k léčbě nepříjemných pocitů bušení srdce, zrychleného či nepravidelného tepu i nepravidelného srdečního rytmu. Pomůže při vysokém krevním tlaku i při léčbě epilepsie, kdy se používá jako antiepileptikum. Uleví od bolestí hlavy psychogenního charakteru a lze využít k doléčení hlavy po otřesu mozku. Vliv má i na léčbu křečových žil a nekvalitních cév. Je také silně močopudná. Sílu měsíčnice lze využít ve formě nálevu z listů nebo lusků, balzámu a tinktury. Při oběhových potížích je možné nasadit i koupele.

Kostival neboli černý kořen: Jak jej pěstovat a připravit z něj mast

Kostival neboli černý kořen: Jak jej pěstovat a připravit z něj mast

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Inspirujte se! Úžasné rekonstrukce bytů v paneláku

Inspirujte se! Úžasné rekonstrukce bytů v pan…

Napadlo by vás, že tyhle fotky pocházejí z bytů v panelových domech? Nás tedy vůbec. Je vidět, že šikovnou rekonstrukcí lze ze standardizovaných bytů získat moderní domov, který bude vyhovovat potřebám svých obyvatel. Prohlédněte si v galerii v úvodu článku zdařilé rekonstrukce panelových bytů.

19.  9.  2021 |
Lucie Kořistová
Interiér roku
Nejlepší houbařské lokality v Česku: Kde vždy rostou?

Nejlepší houbařské lokality v Česku: Kde vždy…

Je to k vzteku, když slyšíte, jak rostou houby, a pak se vrátíte z lesa s prázdnou. Kam vyrazit?

5.  9.  2021 |
Markéta Žídková
Houby
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Díky vydatným dešťům, které v posledních dnech zalily Česko, a také příznivým teplotám, houby znovu pomalu začínají růst, i když samozřejmě zdaleka ne všude. Podle mykologů a meteorologů se ale v nadcházejícím období babího léta můžeme těšit na pořádnou nadílku. Počasí zkrátka bude houbařům přát. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji (hledáte-li jen svůj kraj, sjeďte si v článku níže na příslušnou oblast).

1.  9.  2021 |
Lenka Chvostová
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese se na vás smějí hřiby jak z učebnice, verdikt zkušeného houbaře však vzápětí vaše nadšení pošle pod bod mrazu. Jsou to hořké hřiby. Stačí jeden kousek a máte zkaženou celou smaženici. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

28.  7.  2021 |
Markéta Žídková
Hřib žlučníkHřib satanNejedlé hřibyJedovaté hřibyHouby
Připravte si domácí pickles, je to dobrota plná vitaminů. Recept pro začátečníky

Připravte si domácí pickles, je to dobrota pl…

Jestli vám zbylo pár posledních vlastnoručně vypěstovaných kousků zeleniny a vy už nevíte, jak je zpracovat, vyzkoušejte pickles. Kvašená zelenina vám během zimních dnů dodá pořádnou dávku vitaminů. Využít můžete květák, zelí, mrkev, červenou řepu, prostě cokoliv.

20.  9.  2021 |
Lucie Kořistová
Domácnost