vytisknout velikost písma Samosběr jahod: Kde si nasbírat jahody a ušetřit? Přehled míst v celé ČR

Milujete čerstvé jahody? Pokud člověk nemá zahradu a nechce jahody kupovat v obchodě, nabízí se samosběr jahod. Přinášíme vám přehled míst v jednotlivých krajích České republiky, kde si můžete nasbírat jahody. Situace k 2. červnu 2023.

Letos jsme si kvůli chladnému a nepříznivému počasí musely na české jahody počkat. Kvést a dozrávat začaly později, než jsou lidé zvyklí. Díky teplým a slunečným dnům v tomto týdnu už ale na některých místech republiky samosběry konečně odstartovaly. 

Takže pokud se těšíte na sladké a voňavé jahody, máte chuť na ovocné knedlíky, buchty a koláče, nebo se letos chystáte zavařovat jahody, přichází váš čas. Vezměte si kyblíky a košíčky a vyražte na samosběr! Budete mít jistotu, že si domů přinesete jahody opravdu čerstvé a co je důležité, tak že budou stoprocentně české, obchodníci totiž už podvádějí i s tímto ovocem. Jak v minulosti ukázal jeden z dílů pořadu A dost!, nepoctiví prodejci vydělávají také na oblíbených jahodách. Nakoupí je z Afriky za cca 35 korun a pak je prodávají za stovku na stánku v centru města jako české jahody.

Jak pěstovat jahody v truhlíku? Podívejte se na video:

Levnější než jinde

A navíc ušetříte dost peněz, zvláště při nákupu většího množství plodů, v obchodě totiž stojí jahody minimálně o 50 procent více, než když si je sami natrháte. A to i přes to, že většina pěstitelů letos oproti loňsku opět podražila. Stále se to však vyplatí. Počítejte ale s tím, že na většině plantáží se dá platit pouze v hotovosti. V průběhu sezóny se také mohou měnit ceny samosběru podle aktuální kvality a množství jahod.

Vždy sledujte aktuální informace na webech či facebookových stránkách jednotlivých firem. Na některých plantážích samosběry ještě nezačaly, na jiných probíhají například jen jednou až dvakrát týdně. Pozor si dejte na vyhlášené termíny samosběrů: ne všude probíhají každý den, pokud je větší množství zájemců a červené plody se vysbírají, musí se na dozrání dalších pár dní počkat. Někde je navíc nutná předchozí rezervace. S návštěvou již otevřených plantáží ale dlouho neváhejte, sklizeň obvykle neprobíhá déle než 3–4 týdny. Doporučujeme proto zajet si nasbírat jahody co nejdříve!

Zajet si na farmu pro jahody se vyplatí, i pokud nemáte čas natrhat si je vlastnoručně. Řada z pěstitelů totiž nabízí vedle samosběru i prodej natrhaných plodů a vy máte jistotu, že jsou české, čerstvé, chutné a voňavé. 

Reveň rebarbora: Nepropásněte dobu sklizně, je tu!

Reveň rebarbora: Nepropásněte dobu sklizně, je tu!

Samosběr jahod kdy a kde: Přehled pro celou ČR

Níže najdete seznam oblíbených míst v celé České republice. Informace jsou platné ke dni 2. června 2023. Aktuální informace týkající se ceny, adresu i otvírací dobu, případné rušení samosběru kvůli deštivému počasí se dozvíte při prokliku přímo na webové stránky jednotlivých plantáží nebo na jejich Facebooku.

Hlavní město Praha

Kunratické jahody – Václav Jakoubek
Samosběry budou pravděpodobně zahájeny v první polovině června. V průběhu sezóny se konají ve vybrané dny. Data konkrétních samosběrů se vyhlašují vždy předem. Samosběr se koná pokaždé od 7 hodin do vysbírání i za deštivého počasí. Informace o samosběrech a cenách je možno získat na tel.: 241 932 232 nebo na webu.
Za kolik: aktuální cena zatím není známa (cena 2022 - 62 Kč/kg)

Kunratická jahodárna – Václav Macháček
Samosběr jahod zatím nebyl zahájen. Aktuální info o samosběrech najdete na stránkách www.kunraticke-jahody.cz a na fb.
Za kolik: dosud nezveřejněno

SCHWENK Jahody, s. r. o.
Samosběr začíná 7. června. Otevřeno potom bude každý den včetně víkendů od 8.00 do 20.00 hodin, doporučují začít samosběr nejpozději v 18.00 hod.. Při větších deštích může být samosběr krátkodobě přerušen.
Za kolik: 98 Kč/kg (samosběr), 150 Kč/kg (natrhané)

Podívejte se na video, kde najdete recept na jahodovou marmeládu: 

Středočeský kraj

Jahodárna Sedlčánky – ALBAFLOR
Samosběr je zahájen od 2. června. Koná se každý den od 8:00-19:00 hod.
Za kolik: 69 Kč/kg

Jahodárna Vraňany
Termín začátku samosběrů zatím není znám. Čerstvě nasbírané jahody ale už můžete zakoupit na stánku. Všechny odrůdy jsou ve výběru i na džemy od 95,-Kč/kg.
Za kolik: dosud nezveřejněno (cena 2022 - 70 Kč/kg)

Ovocné sady Bříství
Samosběr byl zahájen 30.5., otevřeno bude každý den od 7.00 do 20.00 hodin.
Za kolik: 79 Kč/kg (samosběr), 160 Kč/kg (natrhané)

Jahodárna Rataje nad Sázavou
Jahodárna ukončila v roce 2022 provoz.

Jahody Oskořínek
Samosběr bude zahájen v průběhu druhého červnového týdne, otevřeno je denně od 8.00 do 18.00 hodin. Datum bude upřesněno na stránkách.
Za kolik: cena samosběru zatím není známa, natrhané zatím 130 Kč/kg (cena 2022 - 65 Kč/kg (samosběr), 110 Kč/kg (natrhané))

Starokolínské jahody
Samosběr byl zahájen, otevřeno je denně od 7.00 do 20.00 hodin včetně sobot a nedělí. Lokalita  „Na Čerpačce“ Starý Kolín - bližší info na stránkách.
Za kolik: 50 Kč/kg (samosběr), 70 Kč/kg (natrhané)

Jahodárna Kouřim
Prodej natrhaných jahod bude zahájen pravděpodobně okolo 10. června od 7.00 do 19.00 hodin. Samosběr bude zahájen přibližně mezi 10.-15. červnem ve stejném časovém rozpětí. Sklizeň jahod potrvá letos pravděpodobně do 10. července.
Za kolik: 75 Kč/kg (samosběr), 100 Kč/kg (natrhané)

Berry servis, s. r. o.
Samosběr byl zahájen, v termínu od 3-4. června bude ale z důvodu vysbírání plodů uzavřen, aktuální informace najdete na stránkách firmy.
Za kolik: 75 Kč/kg

Jahody Zdice u Berouna
Aktuální informace o začátku samosběru zatím nebyly uveřejněny. V loňském roce byly termíny vypisovány na stránkách firmy dle uzrávání jahod, pro účast byla nutná registrace.
Za kolik: dosud nezveřejněno (cena 2022 - 60 Kč/kg)

Jahodárna Dobré Pole
Prodej čerstvě natrhaných jahod přímo z pole zatím nebyl zahájen. Samosběry se zde nekonají.
Za kolik: dosud nezveřejněno (cena 2022 - 120 Kč/kg (natrhané))

Jahodárna Lysá nad Labem
Samosběr byl zahájen, probíhá od 6.00 do 17.00 hodin v termínech postupně oznamovaných na Facebooku, aktuálně se další samosběr bude konat 5.6. v době 6:00 – 9:00 hod.
Za kolik: 68 Kč/kg (samosběr)

Lesní jahody si můžete vypěstovat i doma

Lesní jahody si můžete vypěstovat i doma

Jihočeský kraj

Bavorovské jahody
Samosběr jahod zatím nebyl zahájen. Aktuální informace o sběru najdete na stránkách, na Facebooku nebo se můžete informovat telefonicky (mobil: +420 602 455 554, telefon: +420 383 390 282) nebo e-mailem info@jahodybavorov.cz)
Za kolik: dosud nezveřejněno

Jahodová plantáž Dolní Pěna
Samosběr jahod zatím nebyl zahájen. Začátek sklizně bude oznámen na webových stránkách firmy nebo na telefonu 384 388 289.
Za kolik: dosud nezveřejněno

Jahodová farma Nahošín
Pro předešlé sezony byl z důvodu reorganizace farmy prodej a samosběr jahod zrušený, info o samosběrech pro letošní rok 2023 zatím nebyly zveřejněny.

Farma Mokrá u Soběslavi
Vzhledem k velmi nízké produkci jahod se majitelé po důkladném zvážení rozhodli až do případného odvolání samosběry v letošním roce neuskutečňovat. Na základě neočekávaného úhynu sazenic již v loňském roce a nynějšímu suchu, kdy se nelze spolehnout ani na produkci letos dodatečně vysázených nových porostů, je předpoklad, že bude letošní velmi nízká úroda sklizena vlastními silami. V případě, že by odhady nebyly správné a samosběry, popřípadě prodej určitého množství natrhaných jahod by se nakonec uskutečnily, bude tato informace zveřejněna na webových stránkách farmy.

Zahradnictví Jan Černoch
Samosběr jahod zatím nebyl zahájen.
Za kolik: dosud nezveřejněno

Jahodová farma – Jana Fáberová
Informace o samosběrech a prodeji jahod nebyly zatím zveřejněny, pro bližší info volejte na tel. číslo 731 085 201.
Za kolik: dosud nezveřejněno

Jahodárna Dražice
Aktuální informace zatím nejsou známy. V loňském roce 2022 byl prodej jahod včetně samosběrů zrušen z důvodu obnovy porostů jahodníku.

Farma u Miklasů
Samosběr jahod zatím nebyl zahájen.
Za kolik: dosud nezveřejněno

Jak připravit hravý třešňový likér

Jak připravit hravý třešňový likér

Plzeňský kraj

Jahodárna Vránov u Staňkova
Samosběr jahod zatím nebyl zahájen.
Za kolik: dosud nezveřejněno

Jahodárna Klatovy
Samosběr jahod zatím nebyl zahájen. Sledujte facebookové stránky kde najdete aktuální informovace o vývoji na jahodové plantáži a následném zahájení prodeje natrhaných jahod nebo samosběrů.
Za kolik: dosud nezveřejněno (cena 2022 - 70 Kč/kg (samosběr), 120 Kč/kg (natrhané))

Jahodárna Senza Jahody Jiří Moravec Štěnovice
Samosběr jahod zatím nebyl zahájen.
Za kolik: dosud nezveřejněno (cena 2022 - 55 Kč/kg (samosběr), 70 Kč/kg (natrhané))

Zahradnictví u Růženky
Samosběr jahod zatím nebyl zahájen.
Za kolik: dosud nezveřejněno

Karlovarský kraj

Jahodárna Šabina
Samosběr jahod zatím nebyl zahájen.
Za kolik: dosud nezveřejněno

Jahody Funck Odrava
Předpokládané zahájení samosběru zhruba druhý víkend v červnu, ale záleží na počasí. Konkrétní termíny budou zveřejněny. Jahodové pole se nachází v Nebanicích u cyklostezky za restaurací U Zlaté podkovy.
Za kolik: 80 Kč/kg

Ústecký kraj

Farma Stebno
Samosběr jahod zatím nebyl zahájen.
Za kolik: dosud nezveřejněno

Sady Louny
Samosběr byl zahájen 2.6. vedle Havraně u Mostu, probíhá vždy od 7.00 do 19.00 hodin. Termíny budou postupně zveřejňovány na webových stránkách firmy. Podívat se můžete na mapu aktuálních samosběrů. Další samosběry (Chomutov, Žatec) se otevřou pravděpodobně v průběhu druhého červnového týdne.
Za kolik: 85 Kč/kg

Jahodárna Brozany
Samosběr jahod začne brzy. Aktuální informace najdete na Facebooku nebo na webu jahodárny.
Za kolik: Cena bude brzy upřesněna (cena 2022 - 69 Kč/kg)

Liberecký kraj

Sempra Turnov
Samosběr jahod zatím nebyl zahájen.
Za kolik: dosud nezveřejněno ( cena 2022 - 60 Kč/kg (samosběr))

Meruňkové čatný a meruňky ve sladkokyselém nálevu

Meruňkové čatný a meruňky ve sladkokyselém nálevu

Královéhradecký kraj

Agrodružstvo Lhota pod Libčany
Samosběr byl zahájen 1.6., v pátek 2. 6. bude probíhat celý den v době 7:00 – 18:00 hodin. O víkendu se nejspíš sbírat nebude, v neděli večer najdete na stránkách informovace o aktuální situaci a dalším samosběru v příštím týdnu. Pro další termíny sledujte webové stránky firmy.
Za kolik: 60 Kč/kg

Jahody Piletice
V pátek 2. června 2023 proběhne samosběr jahod od 8.00 do 16.00 hodin. Pro aktuální termíny sledujte webové stránky firmy nebo mob. 720 940 972.
Za kolik: 85 Kč/kg

Ovocnářství Hlaváček
Samosběr jahod zatím nebyl zahájen, začátek bude upřesněn počátkem června.
Za kolik: dosud neuvedeno

Jahodárna Čejkovice
Samosběr jahod bude v roce 2023 probíhat ve druhé půlce června. Kdo má zájem, může poslat na sebe kontakt na jahody@jahody.eu a až samosběr začne budou vás informovat.
Za kolik: dosud neuvedeno

 

Jak udělat džem, sirup a likér z květů růží

Jak udělat džem, sirup a likér z květů růží

Pardubický kraj

Farma Drahoš
První samosběr se uskuteční pravděpodobně v době kolem 10. -15. června 2023. Pro upřesnění sledujte webové stránky.
Za kolik: cena bude upřesněna (cena 2022 - 60 Kč/kg)

Jahody Staré Ždánice a Podůlšany
Samosběr jahod byl zahájen, další proběhne 3. června 2023 od 8.00 do 11.00 hodin. Pro další termíny sledujte webové stránky firmy.
Za kolik: 70 Kč/kg

Jahody od Houdy Přelovice
Jahodové plantáže v Přelovicích byly v červenci 2019 definitivně zrušeny.

Kraj Vysočina

Jahody Šantrůček – Havlíčkův Brod
Jahůdky jsou v plném květu. Sběr začne cca v polovině června. Přesné datum a cena budou včas upřesněny na webových stránkách firmy.
Za kolik: dosud neuvedeno

Jahody Ondráček
Aktuální informace zatím nejsou uvedeny.
Za kolik: dosud neuvedeno

Jihomoravský kraj

Jahodárna Bratčice
Od roku 2023 je plantáž jahod zrušena.

Jahodárna Brno – Slatina Kandie
Probíhají přípravy na sklizeň 2023. Odhadovaný začátek sklizně je 7. června, bude upřesněno na stránkách.
Za kolik: 75 Kč/kg

Ovocnářství Buzrla Moravský Žižkov
Samosběr zatím nebyl zahájen, aktuální informace najdete na Facebooku. K dispozici jsou čerstvě natrhané jahody na objednávku.
Za kolik: 120 Kč/kg (natrhané)

Jahody Šakvice u Hustopeče
První samosběr v roce 2023 proběhne asi v pondělí 5.6.2023. V neděli budou přesné informace. Aktuální termíny budou doplňovány na Facebooku.
Za kolik: dosud neuvedeno (cena 2022 - 70 Kč/kg)

Jahody – Pavel Jebáček
Aktuální informace nejsou uvedeny, stránky firmy byly zrušeny.

Farma Lysice
Samosběr zatím nebyl zahájen. Odhad zahájení je polovina června. Přesný termín bude včas vyhlášen na facebooku podle zralosti a průběhu počasí.
Za kolik: dosud neuvedeno

Ovoce a zelenina Plch
Samosběr zatím nebyl zahájen.
Za kolik: dosud neuvedeno

Zelenina Kovář
Samosběr jahod byl zahájen v pátek 2. června 2023. Z důvodu vysbírání je však již pozastaven. Pro aktuální informace sledujte Facebook.
Za kolik: 70 Kč/kg

Olomoucký kraj

Jahody Olomouc – Skrbeň
Aktuální informace nejsou uvedeny.
Za kolik: dosud neuvedeno

Jahodárna Olomouc – Slavonín
Probíhají přípravy na sklizeň 2023. Začátek sklizně je odhadovaný na 7. červen, přesný termín bude upřesněn.
Za kolik: 75 Kč/kg

Jahodárna Prostějov – Určická
Probíhají přípravy na sklizeň 2023. Začátek sklizně je odhadovaný na 7. červen, přesný termín bude upřesněn.
Za kolik: 75 Kč/kg

Farma Měšťákovi – Bochoř u Přerova
Samosběr jahod bude zahájen po 5. červnu. Pro aktuální informace sledujte webové stránky firmy.
Za kolik: (cena 2022 - 65–70 Kč/kg)

Zlínský kraj

Jahodárna Vaklima – Holešov

Samosběr bude vzhledem k chladnému počasí zahájen mezi 10. a 15. červnem. Přesný termín otevření bude s předstihem oznámen, sledujte stránky jahodárny. Změna otevírací doby: denně (Po - Ne) 8 - 12 hodin, 15 - 19 hodin. Děti do 12 let mají vstup na jahodiště zakázán.
Za kolik: dosud neuvedeno (cena 2022 - 60–100 Kč/kg dle jakosti jahod(samosběr))

Moravskoslezský kraj

Farma Lička
Jahody nyní krásně kvetou, potřebují ještě tak 10-14 dní, než budou ke sběru. Pro aktuální informace sledujte Facebook a webové stránky. Pozor, účast na samosběru bude možná pouze po předchozí rezervaci prostřednictvím rezervačního systému na stránkách firmy.
Za kolik: dosud neuvedeno (cena 2022 - 65 Kč/kg)

Zahradní centrum Komárov
Samosběr zatím nebyl zahájen.
Za kolik: dosud neuvedeno

Zdroj: Ministerstvo zemědělství, stránky jednotlivých plantáží  data průběžně aktualizována.

Co pak z jahod vyrobit? Tady najdete 26 receptů na moučníky a dezerty z jahod

Jak vyrobit léčivý lipový sirup, bonbony proti kašli, víno či limonádu

Jak vyrobit léčivý lipový sirup, bonbony proti kašli, víno či limonádu

Jak si vyrobit vlastní pickles: Pět nejlepších receptů na kvašenou zeleninu

Jak si vyrobit vlastní pickles: Pět nejlepších receptů na kvašenou zeleninu

 
 
 
Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby