vytisknout velikost písma Potřebujete doma tmu? Vsaďte na zatemňovací závěsy či rolety. Jak je vybrat?

Ať už chcete doma absolutní tmu, nebo jen lehké příšeří, snadno najdete závěsy, které vaše potřeby vyplní. Jaký je mezi závěsy rozdíl?
Úvodní foto: iStock
Potřebujete doma tmu? Vsaďte na zatemňovací závěsy či rolety. Jak je vybrat? | Úvodní foto: iStock

V lidském těle probíhají stovky různých procesů, které jsou ve výsledku zodpovědné za to, jak náš organismus funguje. Podstatná část z nich je založená na přirozeném střídání světla a tmy, v každou denní dobu tělo produkuje jiné chemické látky. Pokud však ke střídání světla a tmy nedochází, organismus začne strádat, což se projevuje nejen větší únavou, ale později i obezitou, depresemi a vážnými nemocemi.

Paletovou postel zvládnete vyrobit i vy. Inspiraci najdete ve fotogalerii

Paletovou postel zvládnete vyrobit i vy. Inspiraci najdete ve fotogalerii

Pokud ale nemůžete využít přirozeného střídání světla a tmy, třeba proto, že děláte na směny, je potřeba vyřešit dostatečné odstínění denního světla, aby váš spánek byl kvalitní a tělo si mohlo odpočinout. K tomu poslouží zatemňovací závěsy či rolety.

Zatemněním oken můžete také regulovat teplotu v místnosti, což se během horkých letních dní rozhodně hodí. Kvalitní a světlo nepropustné tkaniny totiž zamezí průchodu slunečních paprsků, takže se vzduch v interiéru neohřívá. Než se pustíte do výběru těch správných zatemňovacích závěsů, změřte si velikost svých oken.

Novým králem mezi látkami je len. Jak ho použít v kuchyni, ložnici i na závěsy

Novým králem mezi látkami je len. Jak ho použít v kuchyni, ložnici i na závěsy

Můžete vybírat z několika typů závěsů

Dekorativní závěsy jsou sice pěkné, ale tmu vám doma nezařídí. Pokud opravdu potřebujete odstínit denní světlo, prozkoumejte modely závěsů, které to umožní.

Blackout model vás bude zajímat ve chvíli, kdy potřebujete zabránit úplnému pronikání světla z venku. Tedy zejména v okamžicích, kdy potřebujete spát přes den nebo když vám do oken celou noc svítí pouliční osvětlení či jiné světlo, které ani přes noc nezhasíná.

Proti hmyzu chrání okenní sítě. Jak je vybrat?

Proti hmyzu chrání okenní sítě. Jak je vybrat?

Blackout, který dokáže zcela zatemnit místnost, má na jedné straně světlo nepropustnou povrchovou úpravu, která bývá z gumy či plastu. Díky své úpravě tak jsou tyto závěsy dekorativní pouze z jedné strany, látka je tuhá a působí méně splývavým a spíše tuhým dojmem. Je třeba dobře vybrat střih závěsů.

Pokud zvolíte blackoutovou látku, dobře zaměřte okna. Byla by velká škoda, kdyby vám světlo pronikalo kolem závěsů, které jsou příliš krátké či úzké. Látka se hodí nejen na závěsy, ale například i na římské rolety.

Dimout model vás bude zajímat v okamžiku, kdy potřebujete získat v místnosti příjemné šero. U dimout závěsů se udává procentuální zastínění, čím větší číslo, tím větší tmu závěsy poskytují. Je ovšem třeba říct, že nejde o nějaké přesné měření, ale spíš subjektivní pocit. Záleží také na látce, z níž je závěs ušitý, protože světlé barvy zastiňují mnohem méně než tmavé.

Jak prát bílé ručníky a povlečení, aby zůstaly bílé

Jak prát bílé ručníky a povlečení, aby zůstaly bílé

Dimout závěsy jsou nejčastěji ušité ze tří vrstev, dvě krajní jsou dekorativní, prostřední je zastiňovací, většinou černá. Dimoutové závěsy jsou hezčí, měkčí, splývavější než blackoutové, poskytují ale menší tmu.

Chybí vám konzole? Vyzkoušejte roletu

Tvrdému spánku se nemusíte vyhýbat ani v případě, že z nějakého důvodu nemáte konzole, na které byste mohli pověsit závěsy. Zatemňovací rolety je možné sehnat v různých barvách a rozměrech, jejichž šířku si můžete navíc dále upravit podle potřeby, třeba zastřižením.

Některé rolety jsou navíc opatřeny i horními a bočními krycími lištami, které udržují tkaninu rolety napnutou a zabraňují průniku světla mezerami mezi oknem a roletou.

Při výběru látky či hotového produktu se nejprve podívejte proti světlu. Uvidíte, zda látka propouští světlo, či vůbec ne, a poznáte, zda bude vyhovovat vašim potřebám.

Jak zařídit obývací pokoj: Vsaďte na vzdušnost a praktičnost

Jak zařídit obývací pokoj: Vsaďte na vzdušnost a praktičnost

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Inspirujte se! Úžasné rekonstrukce bytů v paneláku

Inspirujte se! Úžasné rekonstrukce bytů v pan…

Napadlo by vás, že tyhle fotky pocházejí z bytů v panelových domech? Nás tedy vůbec. Je vidět, že šikovnou rekonstrukcí lze ze standardizovaných bytů získat moderní domov, který bude vyhovovat potřebám svých obyvatel. Prohlédněte si v galerii v úvodu článku zdařilé rekonstrukce panelových bytů.

19.  9.  2021 |
Lucie Kořistová
Interiér roku
Nejlepší houbařské lokality v Česku: Kde vždy rostou?

Nejlepší houbařské lokality v Česku: Kde vždy…

Je to k vzteku, když slyšíte, jak rostou houby, a pak se vrátíte z lesa s prázdnou. Kam vyrazit?

5.  9.  2021 |
Markéta Žídková
Houby
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Díky vydatným dešťům, které v posledních dnech zalily Česko, a také příznivým teplotám, houby znovu pomalu začínají růst, i když samozřejmě zdaleka ne všude. Podle mykologů a meteorologů se ale v nadcházejícím období babího léta můžeme těšit na pořádnou nadílku. Počasí zkrátka bude houbařům přát. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji (hledáte-li jen svůj kraj, sjeďte si v článku níže na příslušnou oblast).

1.  9.  2021 |
Lenka Chvostová
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese se na vás smějí hřiby jak z učebnice, verdikt zkušeného houbaře však vzápětí vaše nadšení pošle pod bod mrazu. Jsou to hořké hřiby. Stačí jeden kousek a máte zkaženou celou smaženici. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

28.  7.  2021 |
Markéta Žídková
Hřib žlučníkHřib satanNejedlé hřibyJedovaté hřibyHouby
Připravte si domácí pickles, je to dobrota plná vitaminů. Recept pro začátečníky

Připravte si domácí pickles, je to dobrota pl…

Jestli vám zbylo pár posledních vlastnoručně vypěstovaných kousků zeleniny a vy už nevíte, jak je zpracovat, vyzkoušejte pickles. Kvašená zelenina vám během zimních dnů dodá pořádnou dávku vitaminů. Využít můžete květák, zelí, mrkev, červenou řepu, prostě cokoliv.

20.  9.  2021 |
Lucie Kořistová
Domácnost