vytisknout velikost písma Plíseň v bytě – jak se jí zbavit a proč je nebezpečná

Plísně jsou mimořádně odolné, a pokud se jich nezbavíte včas, zničí vám zařízení i zdraví. Přitom to začíná tak nenápadně! Z páry, která se hromadí v bytě z vaření, praní či sprchování a která se nemá kam odpařit. Jak s ní co nejúčinněji zatočit?

Plísně, to jsou mikroskopické houby, které se rychle rozšiřují ve vlhkém prostředí. Jsou schopny přežívat dlouhodobě i v extrémních podmínkách při teplotách od -80 °C do +90 °C a nejhorší je, že odolávají i agresivním chemickým prostředkům: po několika aplikacích se totiž proti nim stávají imunní. Jediné, co se dá dělat, je zjistit, proč se plíseň vytvořila, a odstranit ji vhodným prostředkem.

Jak vyčistit pračku levně a bez chemie

Jak vyčistit pračku levně a bez chemie

Plísně útočí na zdraví

Plísně v určitém stádiu dozrají a následně uvolňují do ovzduší mikročástečky – spóry, jež vdechujeme. A tehdy začnou zdravotní problémy, zejména u dětí se často opakující onemocnění dýchacích cest. Přímým kontaktem s plísněmi rovněž dochází k častým onemocněním kůže. Mohou vznikat ekzémy či plísně, které jsou ve většině případů bohužel chronického rázu. Vezmeme-li v úvahu, že kromě zničeného příbytku plísně způsobují úporné alergie, je lepší jejich vzniku předcházet.

Prevence proti plísním? Obydlí větrat a zateplit

Nejčastější příčiny vzniku plísní jsou nedostatek větrání a problémy v konstrukci stavby. K typickým projevům patří opadávající omítka a takzvané tepelné mosty, kdy se vlhkost usazuje pod okny či v rozích místnosti. Větrání není sice žádná světová novinka, ale je nejúčinnějším řešením proti vzniku a šíření plísní.

Odborníci doporučují nechávat otevřené dveře mezi místnostmi, pokud je to možné. Vzduch může v bytě volně proudit. V opačném případě se prostory zapaří, okna se začnou rosit a objeví se plíseň. Nejlepší je větrat dvakrát za den alespoň patnáct minut. U plastových oken často využívejte přivětrávací systém, který umožňuje větrat i při zavřeném okně.

Větrání pro hygienu i úspory

Větrání pro hygienu i úspory

Dalším, ovšem radikálním řešením, je zateplení domu či bytu zvenčí. Zateplení zároveň řeší zvýšení povrchové teploty, ale i problémy zatékání a snížení teplotního namáhání obvodové konstrukce v průběhu celého roku. Odstranění omítky až na zdivo na postižených místech může pomoci, ale nezaručuje, že se nevytvoří nové plísně. Teprve když je dům kompletně zateplen, dá se hovořit i o snižování spotřeby energie a regulování tepla. Pokud zateplíme pouze jednu stěnu zevnitř, nemá to žádný efekt, protože zvenku se ochlazuje celé obvodové zdivo.

Na sanaci si pozvěte odborníky

Sanací plísní se zabývají specializované firmy, které nejenže podle rozboru  určí druh, ale provedou kompletní analýzu příčiny vzniku plísně až po návrh postupu úplné likvidace napadeného místa či objektu. Po sanaci postižených míst je třeba v první řadě udržovat prostor suchý. To znamená větrat, nestavět na kritická místa nábytek nebo jej alespoň umístit tak, aby rohy místností zůstaly volné.

Podlahové topení: pro a proti

Podlahové topení: pro a proti

Protiplísňové přípravky pomůžou jen krátkodobě

V současnosti existuje množství protiplísňových přípravků, které se dají běžně koupit. Některé stačí nastříkat, některé je třeba natřít, jiné nechat působit déle, aby se účinek projevil. Ani jeden však nepředstavuje řešení k odstranění plísní, protože všechny působí jen krátkodobě, v řádu několika měsíců až půl roku. Většina přípravků na bázi chlornanů (například Savo) má jen dezinfekční a estetický účinek: plíseň mizí téměř okamžitě, ale začne kolotoč – z podhoubí vyroste velmi rychle znovu, proto je nutné ošetření postiženého místa neustále opakovat, jenže... zanedlouho přípravek přestane účinkovat.

Totální likvidace plísní je nutná

Ano, takové řešení opravdu existuje a má jednoduchá pravidla: Zlikvidujte plíseň do hloubky, zajistěte, aby zdivo bylo trvale suché a vymalujte barvou, na které plísně nerostou. Z nové generace nátěrových hmot je účinný například likvidační přípravek s dlouhodobým působením ETERNAL odstraňovač plísní. Nátěr odstraní plíseň okamžitě a působí do hloubky. Jeho použití není sice spojeno s okamžitým vizuálním efektem, vybělením, o to silnější a dlouhodobější je ale jeho protiplísňový účinek.

8 rad, jak doma vyčistit vzduch, aby se vám lépe dýchalo

8 rad, jak doma vyčistit vzduch, aby se vám lépe dýchalo

Další krok: povrchová úprava stěn

Nová generace nátěrových hmot, které fungují na základě modifikace nátěrové hmoty, mají schopnost aktivně bránit přežívání a rozmnožování  plísní a trvale působí i na odolné typy plísní, bakterií a kvasinek. Jsou ekologické, neboť neobsahují žádné chemické látky, proto nepředstavují žádné riziko ohrožení zdraví. Pro interiér je vhodná například barva Final l.s.Ag+ s aktivním stříbrem  a možností libovolného tónování nebo zářivě bílá, omyvatelná, desinfekční barva ETERNAL IN steril.

Jak vymalovat byt: Nebojte se barev, rozsvítí interiér. Přesvědčte se v galerii!

Jak vymalovat byt: Nebojte se barev, rozsvítí interiér. Přesvědčte se v galerii!

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Kupte si adventní svícen místo věnce, vydrží vám roky. Jaký, kde a za kolik?

Kupte si adventní svícen místo věnce, vydrží …

Zapalování svíček během adventních nedělí je krásný zvyk, který předznamenává blížící se Vánoce a který vytvoří doma tu pravou vánoční atmosféru. Pokud vás neoslovují adventní věnce nebo nemáte čas je vyrábět a nechcete každý rok kupovat nový, pořiďte si adventní svícen. Kde ho koupit a za kolik?

26.  11.  2021 |
Lucie Kořistová
Advent
Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte si ho za pár korun!

Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte…

Letos začíná advent 28. listopadu, tedy za týden. S ním přichází i čas zapálit první svíčku na adventním věnci. Pokud ho ještě nemáte, nepanikařte. Vyrobit si ho můžete i rychle a levně, jen z toho, co máte doma. Pro inspiraci pro vás máme více než padesát fotek.

20.  11.  2021 |
Lenka Chvostová
Adventní věnecVánoce 2017VěnecDIYDekoraceVýrobaInteriérVánoce
Čas na barborky! Jak to udělat, aby vykvetly, a co vlastně symbolizují?

Čas na barborky! Jak to udělat, aby vykvetly,…

Se svátkem Barbory, který připadá na čtvrtý prosinec, je spojen starý lidový zvyk. Pokud si svobodná dívka v tento den natrhá větvičky třešní nebo višní a ty jí na Štědrý den rozkvetou, dotyčná se do roka vdá.

30.  11.  2021 |
Kateřina Hradová
VánoceZajímavostiZahrádkářův diářFloristika
Vánoční skřítkové jsou trendem letošních svátků. Jak se vám líbí?

Vánoční skřítkové jsou trendem letošních svát…

Jsou roztomilí, vousatí, s obrovským bambulatým nosem a čepicí naraženou přes oči. Kdo alespoň jednoho nemá letos doma, jako by snad ani nebyl. Tyhle malé roztomilé vánoční postavičky, které si oblíbily nejen děti, ale i dospělí, totiž rozzáří vaše Vánoce! Inspiraci najdete ve fotogalerii.

21.  11.  2021 |
Lenka Chvostová
Vánoční skřítekVánoční dekoraceVánoce
Znáte drátovec? Tato rostlina bude krásná v bytě i na zahradě, skvěle ladí k vřesu

Znáte drátovec? Tato rostlina bude krásná v b…

Má maličké stříbrné lístečky, zhruba jen půl centimetru velké, a rozvětvené stonky. To vše v bílo stříbrné barvě, takže rostlina připomíná hodně zamotaný drát. Svým originálním vzhledem tak vytvoří luxusní dekoraci doma i na zahradě.

21.  11.  2021 |
Lucie Kořistová
Drátovec