Okrasný česnek vypadá v zahradě úchvatně: Jak jej zapojit do výsadby? | Foto: iStock

Foto: iStock

Okrasný česnek vypadá v zahradě úchvatně: Jak jej zapojit do výsadby?

Okrasné česneky jsou zajímavou dominantou a nepřehlédnutelným zpestřením nejen květinových záhonů. Poradíme vám, jak je zapojit do výsadeb a s kterými rostlinami je kombinovat, abyste dosáhli co nejlepších výsledků.

Okrasný česnek 'Globemaster' s krásným fialovým květenstvím krásně zapadne mezi okrasné traviny, fialové květenství totiž může být až 20 centimetrů vysoké. Listy rostliny odumírají během kvetení, takže ve výsledku to pak vypadá, jako by kvetla samotná tráva. 

Pokračování 2 / 20

Tomuto česneku svědčí spíše sušší půdy, tedy jej párujte s rostlinami, které nepotřebují příliš velkou zálivku. Bude se mu dařit i v prodyšném substrátu, který nezadrží příliš vody. Klidně proto přidejte do zeminy i část štěrku.

Pokračování 3 / 20

Podobnou barvou jako 'Globemaster', i když mnohem menšími květy, se pyšní česnek 'Lavender Bubbles'. Jde o novou odrůdu vyšlechtěnou v USA, která kvete tmavě fialovými květy. Kvete koncem srpna a pokračuje do začátku podzimu, takže v záhonech může nahrazovat odcházející letničky. Je vhodný do smíšených trvalkových záhonů, díky nižšímu vzrůstu by měl mít místo spíše v jeho přední linii.

Pokračování 4 / 20

Sytě fialové česneky budou skvělé v kombinaci se světle zelenou barvou třeba kapradin. Budete ale muset dobře volit typ půdy, protože jejich nároky na vodu jsou rozdílné. Česneky potřebují spíše sušší stanoviště, zatímco kapradinám svědčí vlhčí.

Pokračování 5 / 20

Když na záhoně kvete česnek, nejsou jiné květy tolik potřeba. Je to natolik dominantní rostlina, že na sebe strhává celou pozornost.

Pokračování 6 / 20

Květenství česneku obzvlášť vynikne, když je doplníte rostlinami s tmavě zelenými listy. Záhon je možné doplnit i bílými, z jara rostoucími trvalkami.

Pokračování 7 / 20

'Millenium' je překrásná letní odrůda, tvořící koncem června asi 30 cm vysoké pevné stonky s 5 cm širokými hlavami poupat, jež se v první půlce července rozevřou do zářivě lila fialových, drobných, jemně voňavých kvítků. Vydrží bohatě kvést 4–6 týdnů. Krásnou kombinaci vytvoří například s třapatkovkami, a to nejen v jejich typickém nachovém odstínu.

Pokračování 8 / 20

Vynikne i mezi liliemi či denivkami. Majestátně tyčit se bude nad bílými šatery, hvozdíky nebo obyčejnými řebříčky.

Pokračování 9 / 20

Česnek 'Giganteum' dosahuje výšky kolem 150–180 centimetrů a kvete obrovskými purpurovými květy. Květy se objevují začátkem května a vydrží 5–6 týdnů. Tyto obrovské koule budou dominantou každého záhonu, ale jistotou, která nikdy nezklame, jsou s ním barevně sladěné trvalky. 

Pokračování 10 / 20

Krásná odrůda 'Purple Sensation' je výrazná svými až 12centimetrovými květy.

Pokračování 11 / 20

Bílou barvu do zahrady dodá česnek stopečkatý, který se vytáhne až do výšky jednoho a půl metru.

Pokračování 12 / 20

Krásný, do fialova laděný záhon. 

Pokračování 13 / 20

Kulovité květy česneku odrůdy 'Purple Sensation' vykukují z rdesna odrůdy 'Superba'. Opět světlejší barva rdesna jen podtrhuje silnou fialovou barvu česneku.

Pokračování 14 / 20

Zde česnek v kombinaci se světlejší třemdavou.

Pokračování 15 / 20

Vaší pozornosti by rozhodně neměl uniknout ani 'Red Mohican', který se pyšní netradičním vzhledem.

Pokračování 16 / 20

Z jara kvetoucí odrůdy budou dělat skvělou společnost jemným kosatcům. Společně se budou hodit i do vázy.

Pokračování 17 / 20

Až budete sázet česneky, myslete hlavně na výsledek. Představte si záhon v plném květu a jednotlivé rostliny vhodně zkombinujte.

Pokračování 18 / 20

Většina takto vyšlechtěných česneků je mrazuvzdorná, vydrží teploty až do minus 28 °C. Proto se nechávají i přes zimu na svém stanovišti. Po zhruba pěti letech je dobré rostliny vyjmout a rozsadit, tím se omladí a dostanou nové impulzy do květu.

Pokračování 19 / 20

Květy těchto okrasných cibulovin připomínají ohňostroj zamrzlý v čase a jsou vhodné i do suchých vazeb. Usušte je na suchém místě pověšené směrem dolů a budou vám dělat radost po celý rok.

Pokračování 20 / 20

Zaujaly vás okrasné česneky? Na následujícím obrázku si můžete vybrat svého favorita.

Doporučujeme

Články odjinud