vytisknout velikost písma Novým králem mezi látkami je len. Jak ho použít v kuchyni, ložnici i na závěsy

Len je oblíbeným materiálem v oděvním průmyslu, ale stále častěji se prosazuje i v domácnostech. Má totiž řadu skvělých vlastností. Ocení ho tak nejen alergici.

Pamatujete, jak krteček ilustrátora Zdeňka Milera toužil po modrých kalhotách s kapsami? Musel kvůli tomu udělat spoustu práce – zasadit len a zalévat ho, pak ho máčet a zase usušit, česat, příst. Pak musel o pomoc požádat kamarády, aby mu pomohli utkat plátno, nastříhat na kalhoty a ušít je. Ale nakonec se jich dočkal.

Zdeněk Miler dobře věděl, proč vybral zrovna len, v minulosti to totiž byl oblíbený materiál na výrobu textilií a oblečení. Naši předci obdivovali jeho prodyšnost a odolnost. Oblečení ze lnu totiž v létě ochlazuje, v zimě naopak pěkně zahřeje. Navíc jde o materiál biologicky rozložitelný, ekologický a odolný vůči molům. Lněná látka nejde vyžehlit a pořád vypadá tak trochu zmačkaná. Jde o vlastnost, nedokonalost, která ale lněným produktům dodává to pravé kouzlo. Pozvěte len domů, uvidíte, že i u vás získá pevné místo.

Vyměňte závěsy a záclony! Inspirujte se nejnovějšími trendy

Vyměňte závěsy a záclony! Inspirujte se nejnovějšími trendy

Začněte v ložnici

Len určitě vyzkoušejte nejdřív v ložnici. Je vědecky dokázáno, že lněné povlečení umožní hlubší, delší a kvalitnější spánek. Povlečení je prodyšné, umožní vám tedy udržet optimální teplotu. Nebudete se muset odkopávat kvůli horku a pak zase kvůli zimě zakrývat. Povlečení je hypoalergenní, nedrží se v něm roztoči ani prach. K výrobě povlečení se navíc používá len měkčený, takže se nemusíte bát, že vás bude škrábat hrubá struktura textilie. Lidé, kteří lněné povlečení otestovali, se shodují, že se k tradičnějším materiálům už nevrátí.

Monstera ovládla interiérové dekorace. Kde koupit ty nejhezčí kousky?

Monstera ovládla interiérové dekorace. Kde koupit ty nejhezčí kousky?

V kuchyni si len taky zamilujete

Utěrky ze lnu si zamilujete. Mají výbornou savost, ale využijete je i třeba k doleštění skla, protože na předmětech nenechávají úlomky vláken. Materiál se neopotřebovává praním. Naopak časem změkne, zesvětlá a používání takových utěrek bude ještě příjemnější. Kromě utěrek můžete len na stůl pozvat i ve formě látkových ubrousků, ty ostatně poslouží i k zabalení svačiny.

Lněné ubrusy patří k těm luxusnějším, protože jsou utkané z velmi jemného vlákna. Navíc bílý len lze prát skutečně na vysoké teploty, či dokonce vyvařit, takže máte šanci zbavit se nepěkných skvrn.

Trendy bydlení v roce 2020: In jsou dvoubarevné kuchyně, zemité barvy, samet i kov

Trendy bydlení v roce 2020: In jsou dvoubarevné kuchyně, zemité barvy, samet i kov

V obýváku na závěsy

V obývacím pokoji se dostane len ke slovu jako dekorační látka. Působí chladně elegantním dojmem, nikoli však studeně, nýbrž ušlechtile. Lněná příze je totiž nestejnoměrná, a tak vytváří na tkanině rustikální povrch. Na dekoračních textiliích vyniká, dodá jim unikátní vzhled.

Pokud tedy nejste puntičkáři, kteří řeší každou nerovnost a smítko, dejte lnu šanci nejen na závěsech, povlacích na polštář, ale i přehozech na sedačku. Pokud budete len žehlit ještě vlhký, podaří se vám většinu nerovností, které na textilii vznikají, vyžehlit. Zůstanou jen drobné nerovnosti, které dají vašemu bytu neumělý, přírodní vzhled. Len se hodí ke skandinávskému, rustikálnímu, ale třeba i boho stylu.

Skandinávský design je stále oblíbenější. Jak takový styl vytvořit? Inspirujte se!

Skandinávský design je stále oblíbenější. Jak takový styl vytvořit? Inspirujte se!

Lněné textilie lze recyklovat

Jak už bylo řečeno, len je velmi odolný. Pokud tedy doslouží například povlečení, můžete materiál dále využít a vyrobit z něj například ubrousky a utěrky do kuchyně, podšálky a podobně. Lněné vlákno je totiž až 3krát silnější a 5krát odolnější vůči oděru než bavlna. I praní látky je jednodušší, protože se v ní nehromadí nečistoty, textilní vlákna a mýdlo jako v bavlně.

Barevné dekorační polštáře, které vám domů přivolají jaro. Vyberte si!

Barevné dekorační polštáře, které vám domů přivolají jaro. Vyberte si!

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Za dvě hodiny 700 křemenáčů osikových. Takový úlovek se povedl tento týden dvěma kamarádům na Benešovsku. Je jasné, že houby už zase rostou jak o život, i když samozřejmě ne úplně všude. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky?

10.  9.  2020 |
Mátový sirup osvěží, ale také léčí. Udělejte jej zastudena, ať nezničíte účinné látky

Mátový sirup osvěží, ale také léčí. Udělejte …

Máta je tradiční bylinkou v českých zahrádkách, její pěstování je jednoduché a chuť výborná. Máte ještě pár týdnů, než zvadne a zaschne, tak si z ní udělejte skvělý sirup.

27.  9.  2020 |
Šípkový sirup za studena, s medem i klasicky. Vyberte si ze tří receptů

Šípkový sirup za studena, s medem i klasicky.…

Šípkový sirup je medicína, kterou znaly a využívaly už generace před námi. Přidejte se k nim a vyzkoušejte chuť plodů, které příznivě působí na organismus dětí i dospělých. Bez éček a dalších umělých přísad se obejde náš recept na šípkový sirup.

19.  9.  2020 |
Jak správně jíst exotický kaktusový fík? A návod na pěstování

Jak správně jíst exotický kaktusový fík? A ná…

Má šťavnatou dužinu, lahodnou, mírně nakyslou, osvěžující chuť. Vzdáleně připomíná fík, jde ale o plod opuncie. Pokud jste ho ještě neochutnali, o hodně jste přišli. Poradíme vám nejen, jak kaktusové fíky jíst a správně připravit, ale i jak opuncii pěstovat.

23.  9.  2020 |
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese se na vás smějí hřiby jak z učebnice, verdikt zkušeného houbaře však vzápětí vaše nadšení pošle pod bod mrazu. Jsou to hořčáky. Stačí jeden kousek a máte zkaženou celou smaženici. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

9.  9.  2020 |