vytisknout velikost písma Mavuň, rostlina do sucha a horka jako dělaná: Jak ji pěstovat

Mavuně pocházejí ze Středozemí, takže budou na vaší zahradě dělat parádu i během horkých letních dnů, aniž je budete muset pravidelně zalévat. Jsou to rostliny pro zahradníky začátečníky, které nejen krásně vypadají, ale také zajímavě chutnají.

Mavuň červená  (Centranthus ruber) je nenáročná trvalka, která dorůstá až metrové výšky. Kvete od května až do podzimu hustým květenstvím, které postupně mění barvu od červené, jak název rostliny napovídá, přes růžovou až po světle růžovou. Zvolit můžete i mnohem decentnější variantu „Albus“ kvetoucí bíle.

Mavuň je naprosto nenáročná, potřebuje hlavně slunce 

Je to ideální rostlina pro začátečníky, protože nepotřebuje vůbec žádnou péči. Nepotřebuje zalévat, daří se jí dobře i v obtížných podmínkách a není náchylná k chorobám ani plísním, nepřitahuje slimáky či hmyzí škůdce. 

Naopak díky svému tvaru lákají květy motýly, například bělásky a babočky. Je skvělým lákadlem i pro dlouhozobky, lišajovité motýly, kteří vynikají mimořádně dlouhým sosákem. Dlouhozobky jsou ozdobou každé zahrady; díky svému zadečku, který je pokrytý šupinami s bílými a černými skvrnkami, vypadají jako malé létající drahokamy. 

Mavuň využijete i v kuchyni. Mladé lístky můžete zasyrova přidat do salátů a  pomazánek nebo je povařit v polévce či připravovat jako špenát. 

Yzop lékařský je nádherná trvalka. Jak ji pěstovat a využít pro zdraví?

Yzop lékařský je nádherná trvalka. Jak ji pěstovat a využít pro zdraví?

Pochází ze Středomoří, postupně se ale rozšířila nejen do střední Evropy, ale téměř do celého světa. Je totiž tak nenáročná, že se jí daří téměř všude. V Česku roste nejen na záhonech, ale protože se dobře rozmnožuje, daří se jí i ve volné přírodě.

Preferuje slunné stanoviště, ale není příliš náročná na prostor ani zeminu. Roste na skalkách, ve štěrbinách skal a podél starých zdí, kamenitých cest i skládkách odpadu. Pokud ji chcete zalévat, dělejte to spíše sporadicky, pravidelná zálivka jí nesvědčí, mohla by pak začít trpět hnilobou. Také zimní podmáčení může být příčinou úhynu rostliny.

Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěstovat

Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěstovat

Kde mavuň získat a jak ji množit

Pokud ji chcete vysadit, pořiďte si v zahradnictví sazeničku, která stojí kolem 50 korun. Vypěstovat ji můžete i ze semínek prodávaných v zahradnictví a hobby marketech. Pokud ale znáte někoho, komu mavuně rostou na zahrádce, máte vyhráno. Rozmnožují se totiž velmi snadno: odkvetlá květenství položte na podzim na vhodné místo. Z vypadlých semen příští rok vyrazí nové semenáčky. Stačí jich jen několik a v dalším roce se samovýsevem opět rozrostou do většího počtu.

Pozor, mavuně se rozmnožují tak snadno, že v některých oblastech jsou považovány za invazní rostlinu. Pokud ji tedy chcete udržet na jednom místě, buďte důslední v odstraňování mladých rostlinek i odkvetlých květenství.

Odkvetlé květy odstraňujte i z dalšího důvodu: rostlinu tak podpoříte v dalším kvetení a z krásy barevných květů se budete moci těšit až do posledních teplých a slunečných dnů podzimu. 

Jak připravit mavuň na zimu? Celou rostlinu nechte uschnout a staré stonky odřežte až zjara před rašením, až nebudou hrozit mrazy. Dřevnaté větvičky při zemi nechte, mohou být živé. 

Voňavá a nenáročná meduňka je tajným lékem proti stresu

Voňavá a nenáročná meduňka je tajným lékem proti stresu

S čím mavuně ve výsadbě kombinovat

Mavuně můžete vysadit jednotlivě mezi jiné druhy trvalek. V takovém případě vyniknou lépe jako skupina tří rostlin. Dobrou společnost jim budou dělat velké, tmavě fialové či bílé hlavičky česneku, fialové šalvěje, žluté či růžové květy řebříčků, modré rozrazily. Dobře také vypadá v kombinaci s kohoutkem věncovým, se žlutými sluncovkami, asfodelkou a denivkami či růžovými krásenkami. Doplnit lze stříbrolistým čistcem nebo purpurovým keřem tavolou kalinolistou. Kontrastovat bude s rudými zavinutkami a vínovými dlužichami. Bílé mavuně vyniknou vedle rudých zavinutek či vínových dlužich. Obě varianty vytvoří skvělou kompozici s růžemi. 

Náš tip: V případě, že toužíte po plošné výsadbě, zasaďte 7 až 9 rostlin na metr čtvereční plochy. 

Jak vysadit trvalkový záhon tón v tónu

Jak vysadit trvalkový záhon tón v tónu

Mavuň se skvěle hodí i do kytic

Vykvetlé mavuně jsou krásné nejen na zahrádce, ale hodí se i k řezu do vázy. Jde o skvělý výplňový kousek do kytic, ty pak působí velmi bohatým dojmem. Ve vhodné kombinaci se tak klidně mohou objevit i ve slavnostních pugétech. 

Natrhejte si kytici z lučního kvítí: Které rostliny vybrat a jak ji uvázat?

Natrhejte si kytici z lučního kvítí: Které rostliny vybrat a jak ji uvázat?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby