vytisknout velikost písma Masopusty 2023 v ČR: Které byste si neměli nechat ujít?

Dlouho očekávané období veselení a hodování je tu! Pokud se rádi bavíte, milujete karnevaly, průvody masek a klasické české zabijačkové pochoutky, nenechte si ujít některý z masopustů, které se budou konat! Zmapovali jsme pro vás situaci po celé České republice a našli ty nejzajímavější.

Podívejte se, kdy a kde všude se masopusty budou letos konat, kolik dáte za vstup, jaké zabijačkové delikatesy ochutnáte a na co všechno se ještě můžete těšit. Nahlédněte do naší infografiky, kde najdete přehled masopustů s datem jejich konání. V článku níže pak najdete podrobný popis jednotlivých akcí.

 

Masopusty v Praze a okolí: Nudit se nebudete

Asi nejvíc různých masopustních oslav a průvodů se už každoročně koná v naší metropoli. Ze seznamu akcí si vybere skutečně každý.

Letenský masopust

KDY: 18. 2. 2023 12:30–20:00 hod.
KDE: Národní zemědělské muzeum v Praze, před kostelem sv. Antonína, Praha 7

 • Začátek akce ve 12.30 před Národním technickým muzeem. Po předání masopustního práva Bakchovi se můžete těšit na Masopustní hru, chůdaře, žongléra a prohlídku části expozic NTM.

 • Od 14:00 v Národním zemědělském muzeu bude program pokračovat muzikou, divadelním představením a prohlídkou expozic.

 • Od 16:00 v prostorách Vodárenské věže (Korunovační 3) se můžete těšit na výstavu Věry Jandourkové a program DDM.

 • Od 17:30 v Galerii Scarabeus (Jana Zajíce 7) prohlídka expozic historických loutek a muzea kávy a poté veselé večerní muzicírování pro děti i dospělé a pohřbení basy, které masopust zakončí.

Smyslem Letenského masopustu je připomenout původní prosperitní obchůzku maškar: dům od domu s místními tradicemi, zabijačkami a tancovačkami před začátkem postního období. Místo slaniny a panáka na vás v Letenském masopustu čeká kulturní pohoštění servírované umělci. Jako bonus pak zážitky a poznání v několika zdejších muzeích a galeriích.

Vstupné: Bude upřesněno. Každopádně ti, kteří dorazí v masopustních maskách, mají vstup zdarma nejen do expozic NTM, NZM, Letenské vodárny, Galerie Scarabeus, Muzea kávy, ale i na všechny masopustní akce.

S výrobou masky vám poradí a pomůžou ve výtvarné dílně, která se koná
v Národním zemědělském muzeu o týden dříve, v sobotu 11. 2. od 10:00 do 16:00. Je určena všem dětem v doprovodu jejich rodičů či prarodičů. Materiál na výrobu bude k dispozici na místě, vhodné je přinést si pracovní oblečení.

Další dílna masek pro děti a jejich doprovod proběhne v Galerii Scarabeus  v neděli 12. 2. od 13:00 do 18:00 hodin, přítomná bude česká i ukrajinská lektorka.

Jak vyrobit masku čerta? Strašidelného pekelníka vytvoříte kašírováním

Jak vyrobit masku čerta? Strašidelného pekelníka vytvoříte kašírováním

Malostranský masopust

KDY: 18. 2. 2023 13:00–20:00 hod. 
KDE: Malá Strana a Hradčany, Praha 1

Průvod vychází z Loretánského náměstí (začátek před hostincem U Černého vola) a pokračuje přes Malou Stranu na Kampu, kde vyvrcholí veselicí. Aklimatizační zastávky pro masky budou probíhat celou cestu v hostincích, restauracích a putykách v ulicích Nerudově, Thunovské, na Malostranském náměstí a také v Mostecké. Průvodu s živou hudbou a maskami se každoročně účastní stovky lidí. Přijďte si vychutnat zabijačku, slivovici, svařák a mnoho dalších dobrot.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Masopustní průvod ve Kbelích

KDY: 18. 2. 2023 13:00–17:00 hod.
KDE: centrální park Kbely, Žacléřská 264/10, Praha 19

Masopust pořádaný od roku 2011 je jedinečný tím, že je zaměřen převážně na děti a mládež. Letos se můžete těšit na masopustní průvod po Kbelích s programem. Masky jsou vítány. Součástí bude masopustní dílna pro děti, soutěž o nejlepší dětskou, dospěláckou a kolektivní masku, hudba k poslechu i tanci. Během odpoledne v Centrálním parku si můžete zakoupit masopustní dobroty.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Roztocký masopust

KDY: 11. 2. 2023 12:00–23:00 hod.
KDE: Roztoky u přívozu

Roztocký masopust, který vznikl jako drobný lokální počin malé skupiny lidí, postupně vyrostl do jedinečné akce, na kterou se sjíždějí lidé z celé republiky. Svým tradičním a bohatým pojetím jsou tyto slavnosti největší kulturní událostí roku, každoročně je navštíví několik tisíc účastníků.

TIP NA VIDEO: Podívejte se, jak obvykle vypadá masopustní průvod v Roztokách u Prahy 

Masopustní průvod je naplánován ulicemi Na Vyhlídce, Puchmajerova, Spěšného, Jana Palacha přes Školní náměstí, Jungmannovu, dolů ulicí Kroupka, Nádražní, Rýznerova a Vltavská. Končí ve vyhřívaném šapitó, kde se můžete těšit na tančírnu. V jeho čele jede nově korunovaná Královna masopustu, jejíž vůz táhne podivné zvíře Klibna, cosi mezi kobylou, žirafou a hliníkovým žebříkem. Nechybí ani medvěd s medvědářem, Smrtka s Půstem, Bakchus, vometačky, opice, snivý Modrý jelen s Laní, Dopravní četa, Caprda, Sedm smrtí, lední medvědice, kohout a jeho družina, husaři a další. Jen pro místní bude obchůzka, pro veřejnost pak ranní průvod.

Vstupné: Bude upřesněno.

Masopustní maska pro děti i dospělé: Jak vyrobit smrtku, medvěda nebo kobylu?

Masopustní maska pro děti i dospělé: Jak vyrobit smrtku, medvěda nebo kobylu?

Karlínský masopust

KDY: 18. 2. 2023 13:00–19:00 hod.
KDE: Karlínské náměstí, Praha 8

Karlínské náměstí ožije již podvacáté masopustním veselím. Zdejší masopust tradičně začíná ve 13 hodin v Kaizlových sadech, odkud se průvod masek vydá na Karlínské náměstí. Přijďte i vy v kostýmu, masce, klobouku a zapojte se do reje. Od 12:00–19.00 budou na Karlínském náměstí otevřeny stánky s masopustními pochoutkami. Nebudou chybět zabijačkové speciality, sladké i slané koláče a spousty skvělého jídla a pití. Na své si přijdou jak milovníci klasické gastronomie, tak i té moderní.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Barevné dekorační polštáře, které vám domů přivolají jaro. Vyberte si!

Barevné dekorační polštáře, které vám domů přivolají jaro. Vyberte si!

Masopust ve Ctěnicích

KDY: 12. 2. 2023 10:00–17:00 hodin
KDE: zámecký areál Ctěnice, Bohdanečská 259, Praha 9

Oslava masopustu nebude letos chybět ani v zámeckém areálu Ctěnice. Návštěvníkům zahraje harmonikář Franta Albrecht. Pro děti je přichystána výtvarná dílna, kde si budou moci vyrobit neobvyklou masku, aby se pak mohly zúčastnit masopustního průvodu. Pravé české zabijačkové speciality nabídne pražské řeznictví Hudera a syn. Chybět nebudou sladkosti, tradiční koblihy ani pivo či horký mošt a medovina.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Žižkovský masopust

KDY: 18. 2. 2023 08:00–19:00 hod.
KDE: náměstí Jiřího z Poděbrad, Praha 3

Masopust, který patří k nejstarším akcím tohoto druhu v hlavním městě, zaujme i tentokrát svým programem, v němž nebudou chybět aktivity pro děti, seniory a dospělé. Nejatraktivnějším bodem celého programu bývá tradiční masopustní průvod. Vyrazí z náměstí Jiřího z Poděbrad přes Havlíčkovo náměstí až ke stadionu Viktoria Žižkov.

Směsice hudebníků, chůdařů, artistů, obřích loutek andělů, prasátek a dalších vyrazí do ulic Vinohrad a Žižkova, aby si vyžádala na radnici klíč od Žižkova. Během trasy se účastníci budou moci posilnit dobrotami, které budou zadarmo k dostání všem, kdo se zapojí do průvodu. V průvodu pojede koňský kočár, v němž se povezou důležité postavy masopustu.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Pusťte se do výsevu bylinek, je ideální čas

Pusťte se do výsevu bylinek, je ideální čas

Masopusty ve středních Čechách

Několik větších akcí se koná i ve středočeském kraji. Vypravit se můžete třeba do obce Kaňk, ležící kousek od Kutné Hory, nebo navštívit některý z tradičních masopustů na Berounsku, například v Zadní Třebani.

Kaňkovský masopust

KDY: 18. 2. 2023 9:30–15:00 hod.
KDE: obec Kaňk, Kutná Hora

Již podesáté projde masopustní průvod předměstím obce Kaňk. Masopust bude zahájen v 9:30 hod. v areálu TJ Sokol Kaňk, z. s., divadelní scénkou, kterou ukončí povolení starosty k zahájení masopustu (je zajištěno občerstvení ve formě zabijačkových specialit a nápoje nealkoholické i alkoholické).

Po dohodě s laufrem se průvod vydá do klikatých uliček Kaňku. Může se ho zúčastnit každý, kdo bude mít zájem, a to v maskách či bez nich. Do kroku od domu k domu bude vyhrávat živá kapela Věnovanka. Celý průvod bude ukončen před hospodou Na Baště zastřelením medvěda.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Mělnický masopust

KDY: 19. 2. 2023 10:00–17:00 hod.
KDE: u kašny na náměstí Míru, Mělník

Masky jsou vítány, připojit se může každý. Masopustní průvod vyrazí ve 14:00 hod. Doprovodný program: masopustní trhy (od 10:00 hod.), tradiční česká zabijačka od Dobrého Kance, barbecue z Brlohu a pivo z pivovaru Němý Medvěd. Řeznická kapela, dílničky pro děti, folklorní soubory.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Nymburský masopust

KDY: 19. 2. 2023 10:00–17:00 hod.
KDE: náměstí Přemyslovců, Nymburk

Těšit se můžete na průvod masek, oheň, masopustní divadlo a další. Úderem 10. hodiny předá starosta město masopustnímu reji. Průvod maškar se pak vydá z Náměstí Přemyslovců na obchůzku historickým centrem (Tyršova ulice, Malé Valy, Rejdiště). Chybět nebude poražení kobyly, spálení basy, pohádka pro děti, dětský kolotoč, staročeská kapela, zabijačkové hody a další stánky s občerstvením. Přijďte se pobavit, zadovádět si, zatancovat, to vše nejlépe ve vlastní originální masce, neboť součástí masopustu bude soutěž o nejlepší masky.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Poberounský masopust v Zadní Třebani

KDY: 18. 2. 2023 9:00–17:00
KDE: náves v Zadní Třebani, okr. Beroun

Už 34. zdejší masopust nabídne svým návštěvníkům stylový jarmark, zabijačku, tombolu, masopustní frašku v podání řevnických ochotníků, pochovávání Masopusta, průvod maškar obcí, soutěž o nejoriginálnější masopustní masku a nejoriginálnější alegorický vůz (zúčastnit se může každý) či soutěž o nejchutnější masopustní občerstvení.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Farmářské bedýnky: Kde je sehnat, co všechno mohou obsahovat a kolik stojí?

Farmářské bedýnky: Kde je sehnat, co všechno mohou obsahovat a kolik stojí?

Masopusty na Moravě

Víte, jak se vlastně masopustu říká na Moravě? Fašank, fašinek, končiny nebo také ostatky. Až tedy letos tato slova uslyšíte, budete vědět, že se můžete těšit na lidovou zábavu a dobré jídlo. Vypravit se můžete třeba do Olomouce, na hrad nebo na populární fašank ve Strání.

Olomoucký masopust

KDY: 04. 2. 2023 09:00–15:00 hod.
KDE: Horní náměstí, Olomouc

Cílem Olomouce je obnovit a oživit tradici masopustu, na kterou se v posledních letech zapomíná, takže mnoho mladých lidí ani neví, co se vlastně během masopustu oslavuje. Akce odráží nejen historické, ale i současné kouzlo města v tomto zimním období. Cílem je přinést nezapomenutelné zážitky a živé obrazy z dějin masopustního veselí. Chybět nebude tradiční jarmark, ale také cimbálovka, hanácké folklorní soubory, zabijačkové speciality a další masopustní dobroty, pouliční umělci, ledové sochy, kočár s koňmi, masopustní průvod masek a výzdoba, zvířátka z farmy, kreslení karikatur.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Lilie: Výsadba může začít už v únoru

Lilie: Výsadba může začít už v únoru

Ostatke na Hané aneb Hanácké masopust Příkazy

KDY: 11. 2. 2023 10:00–16:00 hod.
KDE: Hanácké muzeum v přírodě, Kameníčkův grunt, Příkazy

Tradiční vesnický masopustní průvod s předáním ostatkového práva, cimbálová muzika Okybača, masopustní zvyky, nabídka zabijačkových specialit, klání o nejlepší tlačenku a jitrnici.

Vstupné: Dospělí 130 Kč, studenti (15 až 26 let) a senioři nad 65 let 110 Kč, rodinné vstupné 260 Kč.

Kroměřížský masopust

KDY: 18. 2. 2023 9:00–17:00 hod.
KDE: Hanácké náměstí, Kroměříž

V 9:00 hodin se vydá na pochůzku částí města masopustní průvod, který si pro letošek vzali na starost kroměřížské folklorní soubory Klubíčko a Hanácké sóbor. Zapojit se do něj může každý, kdo přijde v masce ke Klubíčku u ZŠ Zachar. Tradiční maškary, mezi nimiž nebude chybět medvěd s medvědářem, kominík, četník či bába s nůší, dorazí po desáté hodině na Hanácké náměstí. Jarmark poté slavnostně zahájí starosta, který absolvuje tradiční tanec s medvědem. Od 14:00 hodin je na kluzišti připravený rej masek na bruslích.

Masopustní jarmark nabídne i prodejní stánky s masopustními dobrotami (koblihy a zabijačkové pochoutky plus běžný jarmareční stánkový sortiment včetně hanáckých a valašských koláčů, horkých nápojů, specialit z udírny a dalších uzenářských produktů). Po celý den tu bude hrát cimbálová muzika.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Bystřický masopust

KDY: 26. 2. 2023 10:00–15:00 hod.
KDE: Zámecké náměstí a obchůzka městem, Velká Bystřice

Přijměte pozvání na akci cyklu Hanácký rok v Bystřici. „Zhosta chaso, zhosta, konec masopusta, ostatke se krátijó, jož se nenavrátijó!“ bude znít Bystřicí. Náměstí provoní zabijačkové dobroty i masopustní koblihy. Po dobrém jídle vám dopoledne zpestří vystoupení bystřických folklorních souborů a malé děti pobaví vystoupení kejklířů.

Průvod maškar vyrazí z náměstí hned po skončení programu. Trasa průvodu: Zámecké náměstí – ČSA – Svésedlická – Týnecká – ČSA – Nádražní II. – Tovární – Kozinova – přes park zpět na Zámecké náměstí.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Fašank Strání

KDY: 17. 2.–21. 2. 2023 10:00 hod.
KDE: obec Strání, Na Kopci 321

Od roku 1987 pořádá obec Strání na Uherskobrodsku festival masopustních tradic Fašank. Účinkují na něm domácí folklorní soubory a skupiny fašankářů, hosté zastupující folklorní soubory České republiky i hosté zahraniční. Letos se koná 36. ročník.

 • Hlavní festivalový den 18. 2. 2023 nabídne v srdci Bílých Karpat ukázku tradiční ruční výroby skla, a to ve Sklárně Ladi Breznického (8:00–16.00 hod.) V centru obce Strání u Zámečku proběhne dopoledne jarmark tradičních řemesel, prodej zabijačky, a hlavně festival masopustních tradic včetně fašankové obchůzky, scénických vystoupení a mečového tance Pod šable. Ve večerních hodinách si můžete užít posezení u cimbálu.

 • Obchůzky fašančárů přijdou na řadu ještě v úterý 21. 2. 2023 v době od 12:00–19:00 a poté se až do půlnoci můžete zúčastnit taneční zábavy s pochováváním basy.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Festival strašáků: fungoval by i u nás?

Festival strašáků: fungoval by i u nás?

Masopust v Orlové

KDY: 17. 2. 2023 14:00–19:00 hod.
KDE: před Domem kultury města Orlová

Akce slibuje bohatý a zajímavý program podle masopustních tradic: rej masek a průvod v čele s flašinetem, bubeníci, lidové písničky, pro děti pohádka, seznámení s masopustními tradicemi, soutěž o nejmasopustovatější masku. Na zahřátí zabijačkové výrobky: jitrnice, jelita, tlačenka… Zabijačková polévka bude za symbolickou jednu korunu.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Masopust v Ostravě-Jihu

KDY: 04. 2. 2023 od 10:00 hod.
KDE: Náměstí Ostrava-Jih

Zúčastněte se prvního ročníku masopustu v rámci Městského obvodu Ostrava-Jih, který naváže na další jarní akce na náměstí (Velikonoce, stavění májky a pálení čarodějnic). Návštěvníci se mohou těšit na celodenní zábavu, nebude chybět pravá moravská zabijačka s ochutnávkou výrobků, hudební zábava, povídání o zvycích a tradicích spojených s masopustem, masopustní průvod a rej masek. Na své si však nepřijdou jen dospělí, ale i děti, na které čeká pohádka, hry a řada soutěží. Masky jsou vátány.

 • Masopust zahájí v 10:00 hodin slavnostní ceremonie, těšit se můžete na vyprávění o tradici a 1. masopustní průvod okolo rynku. Proběhne vynášení prasátka, veselé povídání o cestě masa řezníkem Krkovičkou, uvidíte ukázky práce mistra řeznického.
 • Hrát bude masopustní kapela, chybět nebudou akordeon, kontrabas, housle a k tomu písničky, které patří k zabíjačce.
 • V 11:15 Pohádka na rynku aneb Jarmareční stylové představení pro kluky a holky.
 • Kolem poledne přijde na řadu souzení kozla a žertovná pijácká soutěž pro velké i malé, kteří přišli v masce, na rynku se představí kejklíři a komedianti.
 • Ve 14:00 hodin čeká návštěvníky žertovná soutěž o jitrnici, jakou svět neviděl, od 16:00 hodin zahřeje účastníky Balounova polévka za kačku.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Jak na skvrny od červeného vína: Účinně, levně a bez chemie

Jak na skvrny od červeného vína: Účinně, levně a bez chemie

Masopusty ve východních Čechách

Na východě Čech mají masopustní průvody dlouhou tradici, především v okolí Hlinska, kde se zachovaly v téměř autentické podobě. I proto jsou od roku 2010 zapsané na seznam nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO. Rozhodně byste si proto některý z nich neměli nechat ujít. Navštívit ale můžete třeba i jarmark.

Masopust na Hlinecku: obchůzky ze seznamu UNESCO

KDE A KDY:

 • Hamry: 04. 2. 2023 8:00–16:30 hod. (podrobněji viz níže)

 • Vítanov: 28. 01. 2023 od 7:00 hod.

 • Hlinsko Blatno: 12. 2. 2023 od 7:00 hod.

 • Studnice: 11. 2. 2023 od 9:00 hod.

 • Veselý Kopec: 04. 2. 2023 od 10:00 a od 15:30 hod.

 • Vortová: 18. 2. 2023 8:00–16:00 hod.

 • Hlinsko Betlém: 21. 2. 2023 13:30–16:30 hod.

Můžete se zúčastnit obchůzek v obcích Vítanov, Studnice, Vortová, Hlinsko Blatno nebo Hamry. V hlineckém Betlémě pak 21. 2. 2023 proběhne rozloučení s masopustem, a to od 13:30 hodin.

Tradiční masopustní obchůzku na Veselém Kopci předvedou obyvatelé z Vortové. V 10:00 hodin bude před statkem z Mokré Lhoty slavnostně uděleno povolení k obchůzce, tento obřad bude zopakován ještě jednou ve 13:00 hodin, následně průvod masek vykročí mezi jednotlivé roubené objekty. U každé roubenky masky zatancují obřadní kolečko. Zblízka uvidíte všechny tradiční masky: laufra, ženu, turky, slaměné, rasa s kobylou, kominíky i kramáře. V 15:00 hodin se masky shromáždí k závěrečnému obřadu, přednesou masopustní testament, v němž budou vzpomenuty hříchy, jichž se dopustila maska kobyly, která pak bude obřadně poražena a masopustní obchůzku ukončí veselý tanec všech masek. Po celý den můžete nahlédnout do zpřístupněných objektů, které budou otevřeny do 16:00 hodin, nebo si zakoupit upomínkové předměty a tiskoviny.

Další masopustní obchůzky v okolí Hlinska:

 • Včelákov: sobota 11. 2. 2023 od 8:00 hod.

 • Jeníkov: sobota 11. 2. 2023 od 7:00 hod.

Staročeský masopust Hamry

KDY: 04. 2. 2023 8:00–16:30 hod.
KDE: obec Hamry

Hamry u Hlinska patří k obcím, kde se ještě udržel zvyk staročeských maškar, které ukončují masopust. Průvodu se účastní tradičně 21 masek, za které se převlékají výhradně muži. Jsou vedeni laufrem, ženou, za nimi kobyly, rasové, Židé, kominíci a slamění. V současné době se konají obchůzky tak jako v době vzniku před sto lety. Díky tomu jsou od roku 2010 zapsány jako součást nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. A když vyprší čas maškar, nastává krátký odpočinek a večerní zábava v místním hostinci.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Masopustní jarmark v Chrudimi

KDY: 04. 2. 2023 9:00–12:00 hod.
KDE: Resselovo náměstí, Chrudim

V sobotu 4. února projde centrem města Chrudim tradiční masopustní průvod vedený národopisným souborem Kohoutek. Vychází z původní podoby tohoto obyčeje, která byla v roce 2010 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Účastní se jí starobylé masky Laufra, Holky, Turků, Židů, Kobyly, Slamáka a dalších. Do průvodu maškar se můžete přidat i vy a vaše děti, stačí si doma vyrobit například papírovou čepici s barevnými střapci, přijít krátce před devátou hodinou k Muzeu a vyrazit za zábavou.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Máte vysokou hladinu cholesterolu? Pomůže cibule

Máte vysokou hladinu cholesterolu? Pomůže cibule

Masopust na statku Piletice

KDY: 19. 2. 2023 10:00–16:00 hod.
KDE: Šrámkův statek Piletice, Piletická 6, Hradec Králové

V naprosto ojedinělém prostředí starobylého statku, jehož areálu vévodí klenot původní lidové architektury – dvousetletá roubená chalupa se stodolou, čeká návštěvníky masopustní hodokvas, pravá venkovská zabijačka, řemeslný jarmark, prodej zabijačkových a jiných dobrot, ochutnávky božích milostí, Pohádky na slámě, lidové tvoření, obchůzky maškar statkem, masopustní rej a všeliké taškaření.

Cena: 50 Kč

Nejkrásnější velikonoční dekorace do dvou stovek. Inspirujte se!

Nejkrásnější velikonoční dekorace do dvou stovek. Inspirujte se!

Masopusty v jižních Čechách

Na jihu Čech není velkých akcí mnoho, kdo se ale bude chtít masopustu účastnit, určitě ve svém okolí nějaký menší najde. Největší masopustní oslavy se odehrají v Českém Krumlově, kde program trvá dokonce čtyři dny.

Masopust na loveckém zámku Ohrada

KDY: 15. 2. 2023 09:00–16:00 hod.
KDE: Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství na loveckém zámku Ohrada, Hluboká nad Vltavou

Těšit se můžete na masopustní veselí a atmosféru tradiční zabijačky s ochutnávkou zabijačkových specialit. Připomenutí masopustních zvyků, které jsou pro jižní Čechy charakteristické a stále udržované, spolu s vystoupením maškar. Od 11. do 15. hodiny budou mít návštěvníci možnost ve třech vstupech zažít pravou masopustní veselici a masopustní koledníky.

V prostorách mysliveckého sálu zhlédněte výstavu historie řeznictví a přeštické prase spolu s prezentací sbírky NZM. Dále se zde můžete seznámit s ukázkami textilních technik, zdobení kraslic madeirskou technikou, drhání, výroby textilních figurek a drátkování.

Nádvoří zámku zaplní řemeslné stánky. Malí návštěvníci si v tvořivé dílně vyrobí papírovou masku nebo si nechají namalovat masku přímo na obličej.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Českobudějovický masopust

KDY: 21. 2. 2023 od 15:45–16.30 hod.
KDE: náměstí Přemysla Otakara II., České Budějovice

Již na 32. ročník masopustního průvodu se mohou těšit obyvatelé Českých Budějovic. Průvod bude plný rozličných masek, barevných kostýmů, tance a hudby, doprovodný program zajišťují ty nejlepší jihočeské folklorní soubory.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Krumlovský masopust

KDY: 18. 2.–21. 2. 2023
KDE: centrum města, Český Krumlov

Obnovená tradice lidové masopustní slavnosti s typickým pestrobarevným procesím masek, provázeným pouličními divadelníky, kejklíři a muzikanty. V programu nechybí masopustní hostina s tradičními zabijačkovými specialitami. Za veselého vyhrávání muziky se budou účastníci v maskách představovat na mnoha zastaveních v centru města různorodým programem a koledováním, odměnou jim za to bude pohoštění ve formě koblih, koláčků a dalších dobrot.

Masopustní průvod Vodňany

KDY: 11. 2. 2023
KDE: Zeyerovy sady 963, Vodňany

Tradiční masopustní průvod městem s bohatým programem. 

Vstupné: Bude upřesněno.

Blatenský masopust

KDY: 18. 2. 2023 13:00–13:45 hod.
KDE: ulice Na Příkopech, průvod městem, Blatná

Akce začíná shromážděním masek u Kaplanky, následuje jejich představení, průvod, od 14. hodiny čtení rozsudku nad Bakchusem. Společné foto masek a vyhlášení nej masek masopustu v kategoriích nejlepší dětská maska, nejlepší dospělácká maska, nejlepší skupinová maska. Zúčastníte se také? Hlavním kritériem je originalita a převaha vlastní invence při tvorbě. Masky typu Spiderman, Batman a další jsou v průvodu vítány, ale jejich šance na úspěch bude výrazně menší než u masek vlastnoručně vyrobených.

Zájemci o zapůjčení kostýmů a tradičních folklorních masek nechť kontaktují  Bereniku Políčkovou (polickova@plantaz-blatna.cz, tel. 604 842 161). Tyto masky se nezapojují do vyhlášené soutěže, ale udržují tradici masopustu a zájemci o jejich provětrání budou velice vítáni.

Trasa průvodu: Od budovy muzea a knihovny třídou J. P. Koubka na náměstí J. A. Komenského, dále ulicemi Na Bílé husi, Nerudova, Alšova, Jana Wericha, Sadová, Vrchlického až k hospodě U Datla, kde průvod krátce zastaví. Poté se vydá ulicí Tyršovou a třídou T. G. Masaryka zpět na třídu J. P. Koubka a před Kaplanku v ulici Na Příkopech.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Jak složit ubrousek na velikonoční tabuli? Naučíme vás to!

Jak složit ubrousek na velikonoční tabuli? Naučíme vás to!

Masopusty v severních Čechách

Ani na severu si nemůžete příliš vybírat. Pokud se ale vypravíte do děčínské zoo, určitě nebudete litovat. Nejenže se pokocháte roztodivnými maškarami, ale budete mít také šanci ochutnat ty nejlepší koblížky. A pokud dáváte přednost masu, zamiřte raději na masopust do Kadaně nebo na Dlaskův statek.

Masopust na Dlaskově statku

KDY: 04. 2. 2023 10:00–17:00 hod.
KDE: Dlaskův statek, Dolánky 12, Turnov

Spolu s turnovskými muzejníky, folklorním souborem Horačky a dalšími hosty zde můžete prožít tradiční lidový svátek, kterým se uzavírá masopustní období. Povolení k masopustní obchůzce předá ve dvoře Dlaskova statku maškarám starosta města Turnova v 13.00 hodin. Poté budou následovat krátké masopustní hry a taškařice. Následně průvod masek vykročí do Dolánek pozdravit sousedy a zatančit si s nimi obřadní kolečko. Po návratu z obchůzky se masky i diváci shromáždí k závěrečnému obřadu – pochování Masopusta. Po celé odpoledne mohou návštěvníci nahlédnout do expozice Dlaskova statku, která bude otevřena od 12.30 hodin, občerstvit se zabijačkovými dobrotami, horkými moky, koblihami i jinými sladkými pochoutkami. V hospodářské části statku v přízemí pak bude pro děti i dospělé připravena výtvarná dílna, ve které si vyrobí masopustní masku. Spolu s Laufrem se na vás těší Slaměný, Žid, Charpa, cikánka s cikánem, medvěd s medvědářem, Nevěsta se ženichem a další a další maškary.

Vstupné: Není známo.

Masopust v ZOO Děčín

KDY: 18. 2. 2023 14:00–17:00 hod.
KDE: Zoologická zahrada Děčín, Žižkova 1286/15, Děčín

Veselá muzika, tanečky, připomínka masopustních tradic, dobroty a soutěže.

Program v zoo (14:00–15:00 hod.):

 • soutěž O nejchutnější masopustní koblihu

 • soutěž O nejrychlejšího koblihového jedlíka

 • veselá hudba - flašinet, vozembouch, harmonika

 • připomenutí masopustních tradic

 • občerstvení

Masopustní průvod masek městem (15:00–17:00 hod.):
2,3 km zábavy v masopustním průvodu, na každém zastavení program, občerstvení, veselice, hudba, tanečky. Masky vítány!

Zastávky masopustního průvodu:

 • Křižovatka ul. Žižkova x Teplická u DDM Děčín

 • Hostel Děčín

 • Karls grill bar

 • Knihovna Děčín + Infocentrum Děčín

 • Křížová ulice: Vinotéka Děčín, Bar Pokoj, Restaurace u Růžové zahrady

Vstupné: Bude upřesněno.

C. K. Masopust v Kadani

KDY: 18. 2. 2023 10:00–16:00 hod.
KDE: Mírové náměstí, Kadaň

Ani letos vás nemine tradiční masopustní rej pod vedením dobrého vojáka Švejka! Po prvním ročníku dostal označení C. K., o což se postarala právě tato literární postava coby spojnice mezi současností a dobou, do které masopust návštěvníky přenesl. Přijďte si pochutnat na zabijačkových pochoutkách, poslechnout si dobrou hudbu, poveselit se a zúčastnit maškarního průvodu spojeného s odsouzením a poté topením Morany.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Farmářské trhy v Praze: Kde je najdete, kdy se konají a co na nich seženete

Farmářské trhy v Praze: Kde je najdete, kdy se konají a co na nich seženete

Farmářské trhy v Brně: Kde jsou, kdy a co tam seženete

Farmářské trhy v Brně: Kde jsou, kdy a co tam seženete

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak uskladnit dřevo na topení? 30 nápadů na originální dřevníky, za něž se nebudete stydět

Jak uskladnit dřevo na topení? 30 nápadů na o…

Pokud doma topíte dřevem, určitě řešíte, kam a jak uskladnit palivové dříví. Dřevo se sice dá vyskládat do nevzhledných stěn, ale proč by vám měly hyzdit pozemek? Povyšte skládání dřeva na umění a své zásoby uchovávejte tak, aby vás pohled na ně těšil. Zapojit fantazii se vyplatí i v případě, že potřebujete uskladnit jen pár polínek na grilování.

21.  1.  2023 |
Lucie Kořistová
Palivové dříví
Potřebujete schovat popelnici? 25 nápadů, jak jí vytvořit vkusný přístřešek

Potřebujete schovat popelnici? 25 nápadů, jak…

Bez ohledu na to, jak moc máte popelnici čistou, pořád je to jen nevzhledná nádoba, která ruší při pohledu na vaši krásnou a udržovanou zahradu. Změňte to a vybudujte přístřešek, na který bude určitě hezčí pohled. Prohledali jsme Pinterest a máme pro vás ty nejlepší nápady.

15.  1.  2023 |
Lucie Kořistová
Popelnice
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Masopusty 2023 v ČR: Které byste si neměli nechat ujít?

Masopusty 2023 v ČR: Které byste si neměli ne…

Dlouho očekávané období veselení a hodování je tu! Pokud se rádi bavíte, milujete karnevaly, průvody masek a klasické české zabijačkové pochoutky, nenechte si ujít některý z masopustů, které se budou konat! Zmapovali jsme pro vás situaci po celé České republice a našli ty nejzajímavější.

24.  1.  2023 |
Kateřina HradováJakub Švec inf
MasopustZábavaVolný čas
Květináč s mozaikou: Nádherná dekorace, kterou zvládnete vytvořit sami

Květináč s mozaikou: Nádherná dekorace, ktero…

Mozaikový květináč je vkusnou dekorací, ale i úžasným dárkem. Vytvoříte ji snadno z obkladaček, které vám zbyly po rekonstrukci koupelny, zužitkovat můžete i rozbité porcelánové talíře či hrnečky.

14.  1.  2023 |
Lucie Kořistová
Mozaika