vytisknout velikost písma Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěstovat

Koriandr patří k bylinám, které dodávají specifickou chuť mnoha asijským pokrmům, ale jako koření i léčivá rostlina se čím dál víc používá i u nás. Jeho plusem je, že jde snadno vypěstovat jak v záhonu, tak v truhlíku. Zkuste to i vy, poradíme vám, jak na to.

Koriandr setý (Coriandrum sativum) je jednoletka a podobně jako kopr, kmín nebo anýz ho řadíme mezi miříkovité rostliny. Původ koriandru je třeba hledat na Blízkém východě a ve Středomoří, kde roste planě. Jeho hlavní využití je v gastronomii a také v léčitelství. Byl objeven ve faraonských hrobkách, víme, že staří Řekové a Římané ho používali kromě jiného jako přísadu do nápojů lásky (byl považovaný za silné afrodiziakum) a nesmrtelnosti. Do jeho listů balili potraviny, aby prodloužili jejich životnost.

Jak využít koriandr v kuchyni? Podívejte se na video:

Koriandr setý: Přírodní antibiotikum, které oceníte i v gastronomii

Koriandr je jedlý celý, ale pěstuje se především kvůli listům a plodům. Svou vůní a chutí připomíná kombinaci šalvěje, pomerančové kůry, borovice a citronu. Nejvýraznější chuť i účinky má kořen, který se suší. Někomu koriandr nechutná vůbec, protože mu připomíná mýdlo.

Koriandr se uplatňuje hlavně v ostřejších pokrmech mexické, asijské nebo arabské kuchyně. Chuťově nejlepší bývají mladé lístky, které jsou výborné i do smoothies. Coby koření se používá do chleba, který činí stravitelnějším, přidává se do perníkového koření, sladkých jídel, kořenicích směsí jako kari či garam masala, k dušeným masům, luštěninám, do láků k nakládání zeleniny, do marinád, k ochucení polévek, hub, omáček, paštik nebo při výrobě likérů.

Jak správně zamrazit bylinky, aby neztratily barvu a chuť

Jak správně zamrazit bylinky, aby neztratily barvu a chuť

Žvýkání semen nebo listů pomáhá nejen trávení

Listy koriandru mají léčivé účinky. Působí antioxidačně, protizánětlivě (léčí mj. záněty močových cest a dutiny ústní), obsahují různé silice a vitamíny B, A a C. Jejich konzumace podporuje tvorbu žaludeční šťávy, a je tak vhodná také při nadýmání, pocitu plnosti a při bolestech břicha. Obklady z koriandru se doporučují při revmatických potížích kloubů. Koriandr je považován za silné přírodní antibiotikum. Pozor na koriandr by si ale měli dát lidé s poruchou srážlivosti krve. Bylina totiž obsahuje kumarin, který působí právě proti srážení krve.

Jak správně sbírat, sušit a skladovat bylinky

Jak správně sbírat, sušit a skladovat bylinky

Pěstovat koriandr je snadné: Co potřebuje?

V našich podmínkách se mu daří výborně a jeho pěstování nebude žádný problém, pokud mu poskytnete podmínky podobné těm, jaké má ve své domovině: slunečné místo, výživnou, propustnou zeminu obohacenou zralým kompostem a dostatek vláhy. Jestli ho chcete pěstovat pro sklizeň listů, vysejte ho lehce pod povrch, nahusto, plošně, a to během dubna a května. Poroste v záhoně i v truhlíku – do něj ho můžete vysévat v podstatě kdykoliv, a mít tak čerstvé lístky celoročně po ruce.

Budete-li ho pěstovat na semeno, vysejte ho do řádků, semínka dávejte dál od sebe, a až sazeničky povyrostou, vyjednoťte je. Aby výsevy dobře klíčily, důkladně je zalévejte. Než koriandr vyklíčí, trvá to asi dva až tři týdny. Na koriandru se v průběhu růstu mohou objevit mšice, v tom případě je nejlepší nečekat, až se namnoží, a spláchnout je proudem vody.

Koriandr vytváří rostliny až metr vysoké se dvěma typy listů. Zatímco spodní jsou řapíkaté, oválné a jednoduše zpeřené, horní listy jsou přisedlé pochvou, dvakrát až třikrát zpeřené a dělené v čárkovité úkrojky. Květy bílé nebo růžové barvy se otvírají v červnu a červenci, plody – dvojnažky – jsou kulaté a hnědožluté.

Sušíme a skladujeme byliny

Sušíme a skladujeme byliny

Jak na sklizeň listů a semen

Listy sklízejte odstřižením. Platí ale, že najednou se jich nesmí na jedné rostlině ostříhat víc než třetina, aby to neohrozilo její další růst. Čerstvou nať uplatníte do smoothies, pomazánek, salátů, zálivek, polévek, na maso nebo k luštěninám. Přebytky můžete nasušit nebo lépe zamrazit – rostlinu nasekáte na malé kousky, vložíte do formiček na výrobu ledu a zalijete vodou či olejem.

Semena koriandru sklízejte během suchého a teplého dne, ve stadiu, kdy jsou zelenkavé nebo narůžovělé. Potom je dosušte doma. Používají se buď vcelku, nebo nadrcené. Při vaření, pečení či jiné tepelné úpravě je přidávejte až ke konci, aby neztratily svou chuť a aroma. Pokud propásnete správnou dobu sklizně, semínka dozrají a budou hnědá až černá, schovejte si je už na výsev do dalšího roku.

Pečete si chleba? Zkuste do něj přidat koriandr!

Pečete si chleba? Zkuste do něj přidat koriandr!

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby