vytisknout velikost písma Jaké čerpadlo na zalévání? Vyberte to správné pro vaši zahradu

Existuje několik druhů čerpadel, z nichž každé je vhodné do jiných podmínek. S jejich pomocí můžete k zalévání využít nejen vodu dešťovou, pitnou či čistou užitkovou, ale i různě znečištěnou. Že nemáte na zahradě připojení k elektrické síti? Pořídit se dá i čerpadlo benzinové.
Jaké čerpadlo na zalévání? Vyberte to správné pro vaši zahradu

Zahradní čerpadla: povrchová nebo ponorná do studny

Povrchová čerpadla se instalují mimo vodu, kterou čerpáte. Využijete je pro vodu čistou či mírně znečištěnou. Tato samonasávací odstředivá čerpadla jsou výkonná, dokážou vyčerpat vodu z hloubky až kolem osmi metrů. Na zalévání a postřik zahrad bývají vyrobena pro snadnější manipulaci z plastu, opatřena vypínačem a madlem, ale existují i odolnější, byť těžší typy z litiny či nerezu, hodící se do míst se zvýšenou vlhkostí či pro čerpání pitné vody – a v takovém případě se doporučuje pořídit čerpadlo s atestem na pitnou vodu.     

Ponorná čerpadla vodu nesají jako ta povrchová, ale vytlačují nad sebe, jsou tedy zcela nebo částečně ponořena do kapaliny, kterou čerpáte. Hodí se do jímky či studny, a to pro čerpání vody čisté nebo mírně znečištěné. Potřebujete-li čerpat vodu na větší vzdálenost, pod větším tlakem nebo z větší hloubky, jako například z kopané studny, zvolte tlakové čerpadlo. Pro čerpání vody z vrtané studny a vrtu je určené čerpadlo do vrtu, případně čerpadlo vřetenové.

Zalévat dešťovkou se vyplatí. Pořiďte si vlastní sudy. Kde a za kolik?

Zalévat dešťovkou se vyplatí. Pořiďte si vlastní sudy. Kde a za kolik?

Jaké čerpadlo do sudu?

Mezi ponorná patří i čerpadla sudová, určená pro čistou a dešťovou vodu. Nastavitelná teleskopická trubice se vysune nad hladinu a může se použít buď jako kohout pro plnění konví, nebo k ní lze rychlospojkou připojit zahradní hadici i s postřikovačem. Jsou-li na dně sudu usazeniny, umístěte čerpadlo na vyvýšený podstavec, aby se do něj nedostaly a nepoškodily je. Existují i typy, které je možné zavěsit za okraj nádrže. Proti chodu na sucho jsou sudová čerpadla chráněna plovákovým nebo integrovaným spínačem, který čerpadlo vypne, jakmile dojde k poklesu hladiny na minimum.

Ještě větší uživatelský komfort nabízejí sudová čerpadla s automatickým tlakovým spínačem, který spustí čerpadlo při poklesu tlaku v hadici. K čerpadlu jen připojíte hadici s postřikovačem, a jakmile jej stisknete, čerpadlo se samo spustí.

Využití dešťové vody šetří kapsu. Teď lze získat i dotaci

Využití dešťové vody šetří kapsu. Teď lze získat i dotaci

Čerpadla na znečištěnou vodu

A jak je to s čerpáním vody dešťové, z rybníka, řeky a podobných zdrojů? Protože může obsahovat různé nečistoty, které se do čerpadla nesmí dostat, bývá součástí povrchových čerpadel sací koš, umístěný na konci sací hadice, a součástí čerpadel ponorných sací mřížka. Existují i čerpadla pro mírně znečištěnou užitkovou vodu (tzv. drenážní či odvodňovací), není však možné použít je pro vodu více znečištěnou.

Pro ni jsou vhodná kalová čerpadla, určená k čerpání kalů a splašků. Vyrábějí se z odolných materiálů, mohou dokonce disponovat i řezacím zařízením, které dokáže rozmělnit hrubé nebo vláknité nečistoty. Odčerpáte s nimi dešťovou vodu z jímky, kal z čističky odpadních vod i fekální vodu z žumpy či septiku. 

Kalová čerpadla vyprázdní septik i zatopený sklep. Pomůžeme vám s výběrem

Kalová čerpadla vyprázdní septik i zatopený sklep. Pomůžeme vám s výběrem

Benzinová čerpadla: Když nemáte elektřinu

Specifickou kategorii zahradních čerpadel představují benzinová čerpadla s benzinovým motorem, která využijete na zalévání v místech bez zdroje elektrické energie. Zvládnou čerpat vodu čistou i špinavou. Benzinová čerpadla na vodu s vyšším tlakem využijete při napájení kropicích i závlahových systémů.

Velká přehlídka malých vodních čerpadel: Kdy vám přijdou vhod?

Velká přehlídka malých vodních čerpadel: Kdy vám přijdou vhod?

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Za dvě hodiny 700 křemenáčů osikových. Takový úlovek se povedl tento týden dvěma kamarádům na Benešovsku. Je jasné, že houby už zase rostou jak o život, i když samozřejmě ne úplně všude. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky?

10.  9.  2020 |
Mátový sirup osvěží, ale také léčí. Udělejte jej zastudena, ať nezničíte účinné látky

Mátový sirup osvěží, ale také léčí. Udělejte …

Máta je tradiční bylinkou v českých zahrádkách, její pěstování je jednoduché a chuť výborná. Máte ještě pár týdnů, než zvadne a zaschne, tak si z ní udělejte skvělý sirup.

27.  9.  2020 |
Šípkový sirup za studena, s medem i klasicky. Vyberte si ze tří receptů

Šípkový sirup za studena, s medem i klasicky.…

Šípkový sirup je medicína, kterou znaly a využívaly už generace před námi. Přidejte se k nim a vyzkoušejte chuť plodů, které příznivě působí na organismus dětí i dospělých. Bez éček a dalších umělých přísad se obejde náš recept na šípkový sirup.

19.  9.  2020 |
Jak správně jíst exotický kaktusový fík? A návod na pěstování

Jak správně jíst exotický kaktusový fík? A ná…

Má šťavnatou dužinu, lahodnou, mírně nakyslou, osvěžující chuť. Vzdáleně připomíná fík, jde ale o plod opuncie. Pokud jste ho ještě neochutnali, o hodně jste přišli. Poradíme vám nejen, jak kaktusové fíky jíst a správně připravit, ale i jak opuncii pěstovat.

23.  9.  2020 |
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese se na vás smějí hřiby jak z učebnice, verdikt zkušeného houbaře však vzápětí vaše nadšení pošle pod bod mrazu. Jsou to hořčáky. Stačí jeden kousek a máte zkaženou celou smaženici. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

9.  9.  2020 |