vytisknout velikost písma Jak pěstovat brokolici: Nenáročnou zeleninu můžete sklízet od června do listopadu

Brokolice patří k nejzdravějším a současně oblíbeným, chutným zeleninám. Pokud se ji naučíte pěstovat, můžete ji mít k dispozici čerstvou od června až do listopadu. Poradíme vám, jak se o sazeničky postarat tak, aby dobře prospívaly, a vy se tak mohli radovat z bohaté sklizně.

Brokolice (Brassica oleracea var. botrytis italica), původem ze Středomoří, je jedlá rostlina z čeledi brukvovitých, která obsahuje kromě množství vitaminů (C, A, B1, B2, E) a minerálních látek také vlákninu a kyselinu listovou. Pochutnat si můžete nejen na jejích nerozvitých poupatech, ale i na mladých výhoncích a listech. Patří mezi košťáloviny, rostliny se silnou lodyhou. U nás se dá tato zdravá zelenina pěstovat prakticky po celé republice včetně míst s vyšší polohou. Jak na to?

Barevná úroda: rajčata černá jako uhel, květáky zelené, žluté i oranžové

Barevná úroda: rajčata černá jako uhel, květáky zelené, žluté i oranžové

Vhodná zemina

Pro brokolici připravte dobře propustnou, vlhkou, avšak odvodněnou půdu s dostatkem živin (ideální je podzimní prohnojení), jako optimální pH se udává 6,4–7,5. Brokolici vyhovuje záhon v první trati. V době růstu potřebuje přihnojení dusíkem a pravidelnou závlahu – poškození náhlým suchem ji brzdí ve vývoji stejně jako kolísání teplot a mívá za následek tvorbu řídkých růžic.

Stanoviště a výsadba

K výsadbě vybírejte slunná, teplá stanoviště, která jsou chráněná před větrem. Rostlinky vysazujte do sponu cca 45 x 45 centimetrů a místo kolem nich dobře zamulčujte, pomůžete tím v půdě udržet vláhu a zamezíte růstu plevelů.

Brokolici neumísťujte do záhonů, v nichž jste v předchozích dvou pěstebních sezónách měli některou z košťálovin, abyste předešli nádorovitosti košťálovin. Vhodnou předplodinou jsou luštěniny, které půdu obohatí o humus a dusík.

Pět rad, které vám zajistí úspěšné předpěstování rostlin

Pět rad, které vám zajistí úspěšné předpěstování rostlin

Sazenice a semena: Kdy sázet, kdy sklízet

Sazenice této zeleniny se dají buď rovnou koupit, nebo, disponujete-li k tomu vhodnými podmínkami, vypěstovat ze semen. Během sezony máte tuto možnost hned třikrát. Semena se vysévají v únoru až březnu pro ranou červnovou sklizeň, začátkem dubna pro sklizeň během prázdninových měsíců nebo potom v červnu, kdy sklizeň vychází na říjen a listopad.

Při výběru semen platí, že hybridní odrůdy tvoří větší růžice, mají kratší vegetační dobu a bývají odolnější při výkyvech počasí. Volit můžete ze dvou typů: brokolice stonková (chřestová) tvoří vícero menších růžiček, které sklízíte postupně, brokolice květáková tvoří jednu velkou středovou růžici, jež se sklízí najednou.

Zásady hnojení zeleniny

Zásady hnojení zeleniny

Sazenička je připravená k výsadbě do záhonu, když má minimálně tři pravé listy. Důležité je, aby byla pěkně rostlá, v dobré kondici, ne vytáhlá. Máte-li skleník, brokolici předpěstujte v něm. Jakmile semena vzejdou, snižte teplotu na cca 12 až 14 stupňů Celsia, a jakmile vytvoří první pravé lístky, teplotu zase zvyšte. Předejdete tím zmíněnému vytahování sazenic.

Brokolici sklízejte, jakmile je vrcholová růžice pevná a květní poupata nerozvinutá. Pokud se už objeví žluté kvítky podobné řepce, znamená to, že brokolice přezrála – ale i tak ji můžete zkonzumovat. Po sklizni vrcholové růžice nechte brokolici rozhodně ještě v záhonu! Vyrostou na ní růžice postranní, sice menší, ale stejně dobré. Koncem sezony vydrží tato zelenina i slabší mrazíky, a tak můžete mít přísun vitaminů docela dlouhou dobu.

Škůdci a jak na ně

Brokolice bývá často napadána dřepčíky, což může vést především u mladých rostlin k jejich úhynu. Výsadbu proto udržujte ve vlhku, které nemají tito škůdci rádi, a překryjte ji netkanou textilií tak, aby se k ní nedostali. Škůdce od brokolice odrazují i lichořeřišnice či celer rostoucí v její blízkosti.

Zahrádka na balkoně: Zelenina v truhlíku, na zemi i ve vzduchu

Zahrádka na balkoně: Zelenina v truhlíku, na zemi i ve vzduchu

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak pěstovat kanadské borůvky: 7 chyb, které nesmíte dělat

Jak pěstovat kanadské borůvky: 7 chyb, které …

Kanadské borůvky patří k jedněm z nejoblíbenějších druhů drobného ovoce, které si můžete vypěstovat na zahradě, ale i v květináči na balkoně. Aby rostliny bohatě plodily, potřebují zajistit specifické pěstební podmínky a vhodnou péči.

24.  7.  2021 |
Kateřina Hradová
Pěstování
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Po vydatných deštích, které v posledních dnech zalily Česko, houby konečně rostou, i když samozřejmě zdaleka ne všude. Podle mykologů se ale v nadcházejícím období můžeme těšit na pořádnou nadílku. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji.

13.  7.  2021 |
Lenka Chvostová
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese se na vás smějí hřiby jak z učebnice, verdikt zkušeného houbaře však vzápětí vaše nadšení pošle pod bod mrazu. Jsou to hořčáky. Stačí jeden kousek a máte zkaženou celou smaženici. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

28.  7.  2021 |
Markéta Žídková
Hřib žlučníkHřib satanNejedlé hřibyJedovaté hřibyHouby
Tajemná měsíčnice uzdraví srdce i mozek. V přírodě ji ale nesbírejte

Tajemná měsíčnice uzdraví srdce i mozek. V př…

Asi metr vysoká bylina vykvétá na jaře a v brzkém létě a omamně voní. Nejvíc pozornosti si ale zaslouží na podzim, kdy její tobolky získají vzhled stříbrných penízků, které září podzimním pošmournem. Tehdy je nepřehlédnutelná.

23.  7.  2021 |
Lucie Kořistová
Měsíčnice vytrvalá
Zelené hnojení: Co to je a jak jej využít pro bohatou úrodu

Zelené hnojení: Co to je a jak jej využít pro…

Co se skrývá pod názvem zelené hnojení? Jedná se o organické hnojení, kdy se do půdy zapravují určité druhy rostlin, aby zeminu obohatily o živiny, a zlepšily tak její úrodnost. Doporučíme vám, které rostliny pro zelené hnojení pěstovat, jak správně postupovat a jaké zvolit načasování.

17.  7.  2021 |
Kateřina Hradová
Pěstování