vytisknout velikost písma Interiéry 70. a 80. let ve fotografiích. Taky jste takhle bydleli?

Plechové kuchyňské linky z Jitony, umakartová jádra, na zdi v obýváku tapety podivných barev a vzorů a dětské pokojíky plné mončičáků, céček a stavebnice Merkur. Tak vypadala většina bytů v panelácích v 70. a 80. letech minulého století. Životy své nebo svých rodičů a prarodičů si můžete prohlédnout ve fotogalerii pod titulkem článku a také na interaktivní výstavě v pražském obchodním domě Kotva.

Zveme vás na návštěvu panelákového bytu ze 70. či 80. let. Můžete si připomenout, jaký byl skutečný život v tomto období, kdy na trhu nebyla dostatečná nabídka vybavení a nábytku. Všechny domácnosti si tak byly podobné. Je tedy možné, že na fotkách najdete hodně z toho, co jste doma měli i vy.

Na fotkách jsou repliky domácností – je na nich klasické umakartové jádro, kompletně zařízený obývák včetně čalouněného gauče, který měl doma téměř každý, typická ložnice a původní plechová kuchyňská linka. Na stěnách nechybí vlastnoručně tkané obrazy a drhané umění. Na podlaze jsou koberce z umělých materiálů a na stěnách výrazně barevné a vzorované tapety.

Retro lednice: Moderní technologie v designu 50. a 60. let. Jaké koupit a za kolik?

Retro lednice: Moderní technologie v designu 50. a 60. let. Jaké koupit a za kolik?

Elektronika v domácnostech byla nejčastěji značky Tesla, kuchyňské linky vyráběla Jitona Soběslav a nábytek pocházel z UP Rousínov, Hikoru Písek či Dřevotvaru z Jablonného nad Orlicí. Když chtěl někdo „lepší“ zboží, musel do TUZEXU, kde se dal koupit třeba magnetofon.

I dětské pokojíky doznaly za ta léta změny. Tehdy převládaly palandy s kulatými stupátky, po nichž se nedalo lézt nahoru, vitríny na hračky a dřevěné psací stoly se zamykáním na klíček. Děti si hrály s mončičáky, céčky, stavebnicí Merkur, plechovými beruškami na klíček z podniku Kovap, plastovými tatrami, panenkami…

Vybíráme zahradní lavičku: Jakou koupit a za kolik?

Vybíráme zahradní lavičku: Jakou koupit a za kolik?

 

Na výstavu do pražské Kotvy

Život v Československu 70. a 80. let si můžete nově připomenout v Retro muzeu Praha, které je ve čtvrtém patře obchodního domu Kotva. Plochu 2 500 metrů čtverečních zaplnilo na 12 tisíc unikátních předmětů. Z výstavy pocházejí i fotografie v úvodu článku. 

„Několik let jsme navštěvovali aukce a kontaktovali různé spolky, zároveň jsme v roce 2018 vypsali sbírku na designové předměty ze 70. a 80. let v Československu. Sešlo se nám úctyhodných 12 tisíc exponátů. 12 tisíc kusů historie a vzpomínek. Můžeme tak tuto dobu připomenout ‚Husákovým dětem‘ a jejich rodičům a také ji v co nejautentičtější podobě ukázat mladým lidem,“ říká Robert Vůjtek, předseda spolku Art Salon S, jenž jedinečný výstavní projekt připravoval.

Kouzelné Vánoce v retro stylu: Podívejte se na ty nejkrásnější ozdoby

Kouzelné Vánoce v retro stylu: Podívejte se na ty nejkrásnější ozdoby

Nejen domov, v expozici je celý život

Expozice rozdělená do 15 tematických okruhů mapuje netradičním způsobem běžný život, design i trendy v Československu 70. a 80. let. Došlo tak na dobovou elektroniku, dopravu, módu, kosmetiku i dobové kanceláře. K vidění jsou tehdejší reklamy, ale i trávení volného času, jako tolik oblíbené chataření a kempování. V muzeu dostávají šanci předměty, které dříve běžně patřily k našim životům, ale nyní se na ně zapomíná, protože vývoj a trendy už jsou jiným směrem.

Velká část expozice Retro muzea Praha je připravena v interaktivní formě. Každý se může zapojit do vědomostních soutěží, vyzkoušet si dobové hry a nejmenší návštěvníky zabaví interaktivní obrazovky.

Renovujete starou komodu? Pořiďte si k ní retro úchytky. Inspirace v galerii

Renovujete starou komodu? Pořiďte si k ní retro úchytky. Inspirace v galerii

Retro je oblíbené a mnoho lidí ovládá nostalgie při vzpomínání na staré dobré časy. Na výstavě si ale můžete připomenout, že ne vše bylo tak super, jak si mnozí pamatují. „Edukativně pojatá je část věnovaná komunistické propagandě. Tuto stránku normalizační doby vysvětluje především mladší generaci. Zájemci uvidí třeba odposlouchávací zařízení ve tvaru zapalovače, které pomáhalo sledovat hosty pražského hotelu Jalta,“ uvádí za organizátory výstavy Nikola Lörinczová.

Jak zrenovovat starý nábytek, aby vypadal zase jako nový

Jak zrenovovat starý nábytek, aby vypadal zase jako nový

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a zda není nemocný

Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a …

Stejně jako lidé i psi spí v různých polohách. Někteří spí nejčastěji na boku, jiní v klubíčku a další zase na zádech s tlapami ve vzduchu. Vypozoruje-li jejich páníček jejich nejoblíbenější polohu, může se toho o svém chlupatém příteli hodně naučit.

2.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Pes
Co sázet v srpnu, abyste ještě letos mohli sklízet zeleninu?

Co sázet v srpnu, abyste ještě letos mohli sk…

Máte pocit, že je v srpnu na sázení zeleniny pozdě? Omyl. Když zasejete nyní, budete mít čerstvou zeleninu z vlastní zahrádky až do prvních mrazíků.

5.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Zelenina
Zavřeniny nejsou zavařeniny. Vyzkoušejte je, ovoce zůstane plné vitaminů

Zavřeniny nejsou zavařeniny. Vyzkoušejte je, …

Máte na zahradě hromadu ovoce, ale marmelád a kompotů už je plná spíž a vám už se nechce nic dělat? Vyzkoušejte zavřeniny.

14.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Zavřeniny
Plata od vajec nevyhazujte! Společně s dětmi z nich vyrobte krásné papírové dekorace

Plata od vajec nevyhazujte! Společně s dětmi …

Také se vám doma postupně hromadí prázdná plata od vajíček? S trochou kreativity z nich společně s dětmi vyrobíte pěkné dekorace. Potřebujete pouze nůžky, barvy a lepidlo!

13.  8.  2022 |
Kateřina Martínková
Vejce
Jak zpracovat rajčata a papriky

Jak zpracovat rajčata a papriky

Rajčat a paprik se někdy urodí tolik, že je v čerstvém stavu nestačíte zkonzumovat. Jak je můžete zpracovat nebo uskladnit, aby vydržely co nejdéle? Usušte je, zamrazte nebo je skliďte ještě zelené a uložte do přepravek. Jak na to?

9.  8.  2022 |
Alena Menclová
Užitečná zahradaÚrodaRecepty