vytisknout velikost písma Hořcový stromek: Jak na pěstování, aby bujně rostl a bohatě kvetl

K méně obvyklým nádobovým rostlinám, které mohou přes léto ozdobit slunné terasy či balkony, patří liliovník hořcokvětý (Solanum rantonnetii). Známější je jako hořcový stromek, encián, lilek modrý či lilek Rantonnetův. Poradíme vám, jak jej pěstovat.

Hořcový stromek kvete od června do podzimu

Jeho květy rozhodně nepřehlédnete! Mají výraznou, sytě modrofialovou barvu (můžete však pořídit i bíle kvetoucí kultivar) a rostlina je jimi doslova obsypaná. Svým zbarvením připomínají květy hořce, podle nichž dostal liliovník hořcokvětý (Lycianthes rantonnetii, syn. Solanum rantonnetii) své druhové jméno. Jeho domovinou je území Argentiny a Paraguaye, z čehož pak můžeme odvodit pěstitelské nároky, které má.

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

Co encián potřebuje, aby dobře rostl

Liliovník hořcokvětý potřebuje humózní, výživnou zeminu s neutrálním pH. Přesazujte ho v případě potřeby vždy na jaře, na začátku sezony. Jakmile pomine riziko květnových mrazíků, umístěte ho ven, na chráněné, slunné místo – bude se mu dařit tam, kde oleandrům, olivovníku nebo třeba muškátům – a dopřejte mu dostatek vody a pravidelnou dávku hnojiva. Substrát by nikdy neměl přeschnout, na to je hořcový stromek citlivý. Od června až do podzimu vás potom odmění bohatým květenstvím. Odkvetlé květy odstraňujte i s částí větviček, rostlinu tím zahustíte.

Vzhledem k tomu, že se jedná o přenosnou rostlinu, pěstuje se hořcový stromek ve květináči. Někteří pěstitelé ho i s ním na léto zapouštějí do záhonu (často se to tak dělá například s durmany), díky čemuž se zemina v květináči udržuje snadněji vlhká a nevysychá tak snadno jako v nádobě.

Rozhovor s pěstitelkou: durman zimu přežije, datura uschne

Rozhovor s pěstitelkou: durman zimu přežije, datura uschne

Chraňte ho před mrazy

S příchodem chladnějších podzimních dnů je třeba jej včas schovat do bezmrazé místnosti. Pokud v ní bude více než 10 stupňů Celsia, hořcový stromek pokvete dál. Přezimování není problémem ani ve větším chladu, kde je zhruba kolem 5 stupňů Celsia – opět podobně jako u známějších teplomilných rostlin. Máte-li k dispozici jen tmavý prostor bez světla, zvládne to i bez něj, v tom případě ale rostlinu nezalévejte. Celoročně kontrolujte její zdravotní stav, s oblibou se do ní pouští savý hmyz. Pokud mšice či svilušky objevíte, použijte na ně vhodný přípravek.

Olivovníků se nebojte, v květináči porostou i u nás

Olivovníků se nebojte, v květináči porostou i u nás

Hořcový stromek můžete pěstovat jako keř nebo na kmínku

Dorůstá do výšky 0,5 až 2 metry. V našich podmínkách počítejte spíše s nižším vzrůstem a s poměrně rychlým, bujným růstem. Původně se jedná o keř. Aby byl zahuštěný, košatý a vypadal upraveně, a ne jako koště, je třeba ho pravidelně každým rokem hned na jaře radikálně sestřihnout a potom ho v průběhu sezony tvarovat podle svých představ. Pěstovat ho můžete také jako stromek s kulovitou korunou. Buď si ho koupíte už zapěstovaný na kmínku, nebo necháte růst jen jeden výhon, který bude postupně sílit, a až dosáhne výšky, která vám vyhovuje, zastřihnete vrcholek. V tomto místě se pak rostlina začne větvit a vytvoří korunku, kterou budete udržovat ve vámi zvolených rozměrech.

Proč oleandr nekvete a co s tím?

Proč oleandr nekvete a co s tím?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro začátečníky

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro …

Zaštipování rajčat je jednoduché, přesto byste ho neměli podceňovat. Pokud ho totiž uděláte správně, máte velkou šanci na kvalitní úrodu.

22.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Užitková zahradaZeleninaZahrádkářův diářÚroda
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Ponocovat kvůli tomu nemusíte. Vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Jak připravit hravý třešňový likér

Jak připravit hravý třešňový likér

Říkáte si, že letos by to chtělo zužitkovat třešně i nějakým novým způsobem? Kromě zavařování, pálení a výroby džemu se můžete pustit do přípravy třešňového likéru. Je snadná a velmi rychlá. Pokud u vás zrají třešně dřív, takže už je máte zpracované, použijte na likér višně, rybíz nebo maliny.

21.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Hortenzie: Nejčastější chyby v pěstování

Hortenzie: Nejčastější chyby v pěstování

Záhonové i nádobové hortenzie mají podobné nároky. Pokud nekvetou, bývá příčinou pěstitelská chyba. Podívejte se na jejich přehled a zjistěte, co vaší rostlině pomůže. Další užitečné rady najdete i ve videu v úvodu článku.

11.  6.  2022 |
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyOkrasné rostlinyOchrana a péčeChoroby a škůdciBalkonové rostliny
Bylinky a rostliny, které odpuzují komáry: Funguje levandule, vratič i afrikán

Bylinky a rostliny, které odpuzují komáry: Fu…

Posezení za vlahých letních večerů s lahvinkou vína a přáteli patří k radostem krásného léta. Kdyby ovšem kolem nebzučeli ti otravní komáři. Tady jsou bylinky, které proti nim fungují.

29.  6.  2022 |
Lucie Kořistová
Bylinky