vytisknout velikost písma Dvouletky jsou nenáročné rostliny, které ozdobí zahradu dva roky po sobě

Zaseté letničky nevzešly a „straší“ vám na zahradě prázdné místo? Snadná pomoc – vysejte některou z dvouletek a máte po starosti. Právě teď v červnu je pro jejich výsev ten správný čas.

Na rozdíl od letniček jsou dvouletky stále opomíjené, i když mají téměř stejné nároky na půdu i stanoviště. Nejlépe se jim daří na slunném a teplém místě (některé druhy snesou i polostín), se středně těžkou, humózní půdou.

Dvouletky: Ideální pro bezúdržbové a přírodní zahrady

Dvouletky jsou cenné především proto, že rozkvetou v pozdním jaru, kdy je jiných kvetoucích rostlin na zahradě ještě nedostatek. Škála využití dvouletek je oproti letničkám mnohem širší: Hodí se na rabátka, lemy cestiček, jako solitéry i do skupin spolu s letničkami, trvalkami i okrasnými trávami. Mnoho dvouletých rostlin se však dokáže vysemenit samovolně a v blízkosti mateřské rostliny se objeví množství mladých rostlinek, které stačí jen přesadit. Už proto jsou dvouletky ideální pro bezúdržbové a přírodní zahrady, ale i tam, kde zůstane holé místo po cibulovinách či jarních rostlinách, které brzy zatahují, jako jsou například primule, srdcovka či pryskyřníky.

Čas myslet na dvouletky

Čas myslet na dvouletky

Jak vysévat dvouletky

Před výsevem smíchejte semena s jemným pískem a důkladně promněte (tím narušíte jejich ochrannou vrstvu) a pak je vysejte do květináče nebo na záhon umístěný v polostínu. Aby se výsevům dařilo, potřebují pravidelnou zálivku. Je dobré je stínit, aby půda příliš nevyschla a nevytvořil se přísušek, který by mohl bránit pravidelnému a rychlému vzcházení. Po zasetí začnou rostlinky klíčit a růst v průběhu asi deseti dní.

Maceška: rostlina na balkony, terasy i záhony

Maceška: rostlina na balkony, terasy i záhony

Od výsevu k sazenicím

V květnu až červnu vyséváme zimní fialy – Cheiranthus cheiri, náprstník – Digitalis, hvozdík bradatý – Dianthus barbatus, zvonek – Campanula medium, topolovku – Althaea rosea.

V červenci přijdou na řadu oblíbené macešky – Viola tricolor, sedmikrásky – Bellis perennis a pomněnky – Myosotis alpestris.

V srpnu, kdy by měly mít rostlinky alespoň 2 lístky, je přesaďte buď do květináčů, nebo na záhon, kde vytvoří do zimy většinou jen růžici přízemních listů.

V září se pak semenáčky dvouletek sází na své konečné stanoviště v rozestupech 15–20 cm a na zimu se před vymrznutím chrání pokrývkou z chvojí, která zároveň chrání některé druhy i před spasením zajíci (Cheiranthus, Dianthus). 

Většina dvouletek potřebuje pravidelnou zálivku  i v zimě, kdy se zalévají v bezmrazých dnech. Příští rok na jaře podpoří růst a bohatou násadu květů hnojivo s nižším obsahem dusíku, například cererit.

Hvozdíky: dvouletky k pěstování

Hvozdíky: dvouletky k pěstování

Jak kombinovat dvouletky a letničky?

Nakonec přidáváme několik typů, které dvouletky doplní jarní či letní výsadbu.

Příklad výsadby dvouletek s popínavými letničkami

Ipomoea coccinea, Balsamina, Phasaeolus multiflorus, Thunbergia, Tropaeolum. Než vyroste popínavka do výšky, okolí kořenů zastíní například nízké zvonky či macešky.

Jarní záhon  s dvouletkami: Raně kvetoucí dvouletky (např. pomněnky –  Myosotis sylvatica) můžeme vysazovat  ještě před letničkami a kombinovat s jarními trvalkami: Allysum, Cheiranthus, Delphinium, Iberis, Myosotis, Silene pendula.

Letní kombinace letniček a dvouletek, která kvete od června až do zimy: Druhy později kvetoucí, jako Cheiranthus cheiri, Bellis perennis, Dianthus barbatus atd., lze vysazovat v kombinaci s letničkami či brzo odkvétajícími trvalkami, kde i po odkvětu mohou záhony dekorovat svým olistěním:

Amaranthus speciosus, Callistephus sinensis (astry), Campanula medium, Celosia cristata, Centaurea moschata, Clarkia pulchella, Dianthus caryophyllus, Dianthus chinensis, Escholtzia californica, Gaillardia picta, Godetia grandiflora, Mimulus cardinalis, Mirabilis jalapa, Papaver,  Phlox drummondi, Salpiglossis sinuata, Salvia, Scabiosa atropurpurea, Tagetes erecta, Tagetes patula, Verbena hybrida, Zinnia elegans.

Pomněnky už nejsou jen modré, těšit vás mohou i růžové a bílé. Jak je pěstovat?

Pomněnky už nejsou jen modré, těšit vás mohou i růžové a bílé. Jak je pěstovat?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Blahokeř – popínavá liána na zahradu i do bytu. Jak ji pěstovat?

Blahokeř – popínavá liána na zahradu i do byt…

Klerodendron je rod exotických rostlin, které můžete pěstovat venku na zahradě nebo jako pokojovky. Na péči umí být poměrně náročné, ale odmění se záplavou květů.

6.  6.  2021 |
Lucie Kořistová
Blahokeř
Jak na mravence v domě i na zahradě: Vsaďte na osvědčené babské rady

Jak na mravence v domě i na zahradě: Vsaďte n…

Tenhle drobný hmyz dokáže pořádně znepříjemnit život a i napáchat řadu škod. Nezáleží příliš na tom, zda jde o mravence černé, zrzavé, lesní, nebo třeba mrňavé faraony. Jak se k vám jednou nastěhují, je těžké se jich zbavit. Zvlášť pokud si nechcete domácnost či zahradu zamořit chemií. Existuje však celá řada osvědčených babských triků, které vám boj s nepříjemným hmyzem pomohou vyhrát. Prozradíme vám je!

9.  6.  2021 |
Lenka Chvostová
MravenciBabské radyDomácí škůdciJak na to
Výplň do květináče, past na škůdce a další triky, jak využít pistáciové skořápky

Výplň do květináče, past na škůdce a další tr…

Pistácie jsou oblíbenou pochoutkou. Skořápky, které po oříšcích zbydou, už ode dneška raději schovejte. Máme pro vás sedm skvělých tipů, jak je v budoucnu využít.

13.  6.  2021 |
Lucie Kořistová
Pistácie
Rostliny na přímé slunce: Které druhy se hodí na zahradu i na balkon

Rostliny na přímé slunce: Které druhy se hodí…

Ať už jste majitelem zahrady, balkonu či terasy, při volbě rostlin k pěstování vyjděte z podmínek, jež máte. Jednou z nich je orientace: Pokud víte, že na rostliny bude svítit slunce téměř celý den, vybírejte druhy, které je milují a bez problémů si s takovým umístěním poradí.

5.  6.  2021 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahrada
Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro začátečníky

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro …

Zaštipování rajčat je jednoduché, přesto byste ho neměli podceňovat. Pokud ho totiž uděláte správně, máte velkou šanci na kvalitní úrodu.

včera |
Kateřina Hradová
Užitková zahradaZeleninaZahrádkářův diářÚroda